Przez cały czas źle jadłeś sushi

Sushi

Nauka sztuki robienia sushi to żmudny proces. Przyszli kucharze muszą doskonalić swoje umiejętności posługiwania się nożem, aby pokroić najbardziej wysublimowany kawałek ryby, jaki kiedykolwiek zaszczycił Twoje usta, i nauczyć się, jak zrobić idealny ryż do sushi z odpowiednią równowagą octu i soli. Może to wszystko brzmi prosto, ale może to zająć lat opanować te techniki. Biorąc pod uwagę umiejętności i wiedzę, które są potrzebne do przygotowania doskonałego sushi, czyż nie jest słuszne, że nauczymy się też, jak je prawidłowo jeść?

Tajniki etykiety sushi są obszerne i zdecydowanie nie chcesz być tą osobą, która wpada do sushi baru, myśląc, że wiesz wszystko o tym daniu i wszystkich zwyczajach, które się z nim wiążą, zwłaszcza gdy prawdopodobnie popełniasz jeden grzech jedzenia sushi za drugim w momencie, gdy podnosisz pałeczki. Od pierwszego namoczenia sosu sojowego po ostatni tost sake, można popełnić wiele błędów. A sushi ze sklepu spożywczego? To zupełnie inna sprawa.Może nie zdawałeś sobie sprawy ze wszystkich sposobów, w jakie źle jesz sushi, ale jeśli robisz którąkolwiek z tych rzeczy, czas przestać.

Źle używasz pałeczek

pałeczki w ryżu

Prawdopodobnie nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ale noszenie pary pałeczek (lub jednej pałeczek) w niewłaściwy sposób może być uznane za niegrzeczne, niehigieniczne, a nawet wywołać pecha.

Po pierwsze, najgorsi przestępcy: 1. Wbijanie pałeczek pionowo w misce ryżu. Odbywa się to na japońskich pogrzebach jako ofiarę dla zmarłych i mówi się, że przywraca szczęście. 2. Przekazywanie jedzenia od pałeczek do pałeczek. Symbolizuje to również rytuał pogrzebowy, w którym fragmenty kości zmarłego są przekazywane w ten sposób, gdy są przenoszone do urny. Robienie tego z jedzeniem jest uważane za ogromne tabu.najlepszy zły smak sadu

Aby nie wyglądać na niegrzecznego, nie powinieneś nabijać jedzenia jedną pałką, używać pałeczki jako noża, kłaść pałeczkami na misce lub talerzu (chyba że skończyłeś jeść), gestykulować lub wskazywać pałeczkami lub żuć i /lub ssać pałeczki. Ze względów sanitarnych będziesz również chciał odwrócić pałeczki, aby użyć końcówek, których nie jadłeś, jeśli bierzesz jedzenie ze wspólnego dania.

I wreszcie, nie obrażaj swojego gospodarza, pocierając o siebie pałeczkami. Sterling Ridings, były szef kuchni w Uchiko, powiedział Thriller , „Nigdy nie dostałem drzazgi, a jadłem mnóstwo drewnianych pałeczek. Nie pocieraj o siebie pałeczek, to niegrzeczne. To znaczy, że myślisz, że dostają kiepskiej jakości pałeczki.

Mieszasz sos sojowy i wasabi

Sushi

Większość miłośników wasabi jest prawdopodobnie winna tego: aby uzyskać dodatkowy kopniak przy sushi, bierzesz tę kropelkę wasabi i rzucasz ją bezpośrednio do danie z sosem sojowym. Kilka ruchów pałeczką i masz jeden mocny melanż w tej małej miseczce. Rozumiemy — lubisz gorąco. Ale tak naprawdę robisz swoje sushi złą przysługę tym ruchem.Nie musisz nam wierzyć na słowo — słynny szef kuchni Masaharu Morimoto mówi, że to jest duże sushi, też nie. „Nie dodawaj wasabi bezpośrednio do sosu sojowego. Szef kuchni sushi umieścił już odpowiednią ilość wasabi dla ryby w nigiri” – powiedział Otwórz tabelę . To ma sens. Po co płacić te wszystkie pieniądze tylko po to, by niszczyć delikatne smaki potężną dawką wasabi? I uwaga spoilera: Dużo tak zwanych wasabi to tak naprawdę tylko mieszanka chrzanu, musztardy i zielonego barwnika spożywczego, więc powinno to również sprawić, że zastanowisz się dwa razy, zanim przytłoczysz nim sos.

Przesadzasz z sosem sojowym

Sushi

Nie jest tajemnicą, że jesteśmy całkowicie i całkowicie uzależnieni od Sól — a sos sojowy, z całym swoim wspaniałym umami, jest jeszcze smaczniejszy niż zwykła sól. Dlaczego więc nie mielibyśmy wylać butelki na nasze sushi?

Szef kuchni sushi Seki Shi wyjaśnił? Insider biznesowy , „Etykieta używania sosu sojowego nie ma na celu zburzenia równowagi smaków przez nadmierne maczanie. Zwykle kucharze starają się zapewnić idealną równowagę, aby wzmocnić smak ryb i konsystencję ryżu, więc zaufaj im”. Radzi, że jeśli musisz zanurzyć sushi w sosie sojowym, zrób to, zanurzając stronę nori zamiast odciętego końca, gdzie ryż będzie działał jak gąbka.

Jeśli chodzi o nigiri, obowiązują te same zasady. Szef kuchni sushi, Naomichi Yasuda, przedstawił zasady sushi, a czego nie? Przekąski i wyjaśnił, że aby uniknąć przesycenia, należy zawsze zanurzać rybę nigiri w sosie sojowym. Ale ma też jeszcze jedną bardzo ważną radę: nie strząsaj sosu sojowego z nigiri po zanurzeniu. Yasuda porównał to do — jak delikatnie to ująć? — co robi mężczyzna, kiedy kończy swoje interesy w męskiej toalecie. Prawdopodobnie nie obraz, który chcesz wywołać w barze sushi.

Jesz imbir o niewłaściwej porze

marynowany imbir

Tak, ten jasnoróżowy marynowany imbir podawany z sushi jest smaczny, ale przestań go wkładać na twoje sushi. Nie po to jest.

Oprócz zrujnowania starannie opracowanego profilu smakowego, szefowa sushi Naomichi Yasuda wyjaśniła to Przekąski że nakładanie imbiru na sushi jest również niegrzeczne. „Czasami… ludzie zbierają imbir, aby nałożyć sushi i zjeść razem, ale to bardzo złe maniery”, mówi. Tak samo dobry, jak jest, marynowany imbir ma być środek do mycia podniebienia , a nie dodatek do sushi, koniec historii.

Jak Nobu Matsuhisa, właściciel jedynej w swoim rodzaju restauracji Nobu, wyjaśnił w samouczku wideo dotyczącym jedzenia sushi. Insider biznesowy „Kawałek imbiru, po jednym kęsie, jeśli spróbujesz następnego, trochę tuńczyka, krewetki lub sielawy, weź jeden kawałek imbiru. Oczyść smak łososia, a potem spróbuj następnych kawałków.

Nie jesz jednym kęsem

Sushi

Rozumiemy — wciśnięcie do ust całego kawałka sushi może okazać się nie lada wyzwaniem. Ale jest to jedno z tych „zachęć” do jedzenia sushi, z którymi musisz się po prostu pogodzić z kilku powodów.

Według szefa kuchni Masaharu Morimoto jedzenie nigiri — kawałka ryby przyciśniętej do kopca ryżu — w jeden gryz to jedyny sposób, aby „cieszyć się doskonałą harmonią ryb, ryżu i wasabi. Jeśli ugryziesz w połowie, równowaga zostanie utracona. Dzieje się tak dlatego, że kawałek ryby jest faktycznie porcjowany na ten konkretny kawałek sushi i jak Japonia dzisiaj ujmuje to tak: „Jedząc rybę i ryż razem w jednym kawałku, nowy świat rozwinie się w twoich ustach”. To całkiem przekonujący powód, nie?

Podobnie jak w przypadku wielu wskazówek dotyczących etykiety jedzenia sushi, konsekwencją złego ruchu nie jest tylko poświęcenie smaku. Często ryzykujesz obrazą szefa kuchni, a to kolejny powód, dla którego powinieneś zjeść sushi za jednym kęsem. Blog GaijinPot wyjaśnia, że ​​niegrzecznie jest dzielić kawałek sushi na pół, a jeśli kawałek jest po prostu za duży, uprzejmiej jest poprosić szefa kuchni, aby „dostosował proporcje dla ciebie”. W ten sposób można wykonać mniejszy kawałek z odpowiednią równowagą smaku.

Nie używasz rąk

Sushi

Masz dwie opcje: pałeczki lub palce. Ale co wybierasz? Chociaż większość z nas może być skłonna trzymać się wyłącznie pałeczek, istnieje kilka powodów, dla których ubrudzenie rąk jest lepszym sposobem, jeśli chodzi o nigiri.

Najpierw ucztujemy rozmawiał z Trevorem Corsonem, autorem Historia sushi , aby dowiedzieć się, dlaczego nigiri należy jeść rękami. Wyjaśnia, że ​​takie postępowanie „pozwala szefowi kuchni na luźniejsze pakowanie kawałków sushi”. Jeśli nie jesteś biegły w używaniu pałeczek, próba podniesienia luźno zapakowanej kulki ryżu zakończy się katastrofą. Corson ostrzega, że ​​jeśli „szefowie kuchni zobaczą to [niewłaściwe postępowanie], spakują sushi zbyt ciasno, aby nie rozpadły się, gdy spróbujemy je podnieść”. Ale jeśli szef kuchni ufa, że ​​zajmiesz się jego dziełem z ostrożnością, kontynuuje: „używanie rąk… pozwala na niesamowite wrażenia, w których ryż rozpada się i miesza się z rybą w ustach”.

Tyle ile jest warte, Japonia dzisiaj przyznaje, że nie ma „właściwego” sposobu jedzenia sushi i mówi, że „każda metoda ma swoje plusy i minusy”. Więc rób to, co ci odpowiada, ale jeśli używasz pałeczek do nigiri, postępuj ostrożnie.

Nie jesz wystarczająco szybko

Sushi

Jeśli zaszalejesz na… kosztowny obiad, chcesz, aby doświadczenie trwało kilka godzin, prawda? Ale kolacja sushi nie jest jak półmisek antipasto, na którym przez większą część wieczoru można spokojnie zbierać oliwki i wędliny i nie smakować żadnej różnicy w jakości jedzenia. Nie, kolacja sushi wymaga nieco więcej terminowości.

Szef kuchni sushi Jesse Ito powiedział? Billy Penn że jedzący, którzy zostawiają swoje nigiri, aby siedzieć przez jakiś czas, są jednym z jego największych irytujących zwierząt. „Kontrola temperatury jest bardzo ważna” – wyjaśnia, ponieważ ryż przygotowywany na zamówienie jest podawany w różnych temperaturach dla różnych pozycji menu, a gdy ta temperatura – a tym samym tekstura – jest niesprawna, wszystkie zakłady są odrzucane.

Finalista Masterchef, szef kuchni Andrew Kojima, powtórzył ten sam sentyment do Niezależny , mówiąc, że temperatura ryżu jest ważna dla ogólnego smaku kęsa. „Ryż do sushi ma być świeżo przygotowany i ciepły, a nie zimny i twardy. To ciepło łagodzi krawędź ryby (która powinna być w lodówce!), dzięki czemu można wyczuć smak ryby.

Innymi słowy, jeśli chcesz zostać na dłużej, zrób to w barze, zanim usiądziesz do kolacji. Sushi zasługuje na Twoją natychmiastową uwagę.

Używasz tego słowa do opisania ryby

robienie sushi

Jak się dowiedzieliśmy, istnieje wiele sposobów, aby nieumyślnie obrazić szefa kuchni sushi, od wykonania złego ruchu pałeczkami po polanie nigiri w sosie sojowym. Kolejny pewny sposób na znieważenie szefa kuchni sushi? Używając pewnego słowa do opisania ryby.

Więc czym jest to czteroliterowe słowo? Cóż, w rzeczywistości jest to pięć liter, ale jego wpływ jest jednak taki sam: słowo jest „podstępne”. Nawet jeśli nie masz na myśli tego negatywnie, to nadal nie jest możliwe, a żaden szef kuchni nie chce słyszeć tego konkretnego przymiotnika wypowiadanego w ich barze sushi.

Szef kuchni Jesse Ito wyjaśnia, dlaczego jest to tak obraźliwe określenie: „Wiem, co ludzie mają na myśli. Mocniejszy smak lub bardziej dziczyzna. Wszyscy używają go do makreli” – mówi Billy Penn . „Ale to słowo ma bardzo negatywne konotacje, jeśli chodzi o ryby, które są zepsute lub złe. Moja ryba jest tak świeża, jak to tylko możliwe. To wielka zniewaga.

Ważne przypomnienie na następne doświadczenie sushi: Pomiń makrelę — jest podejrzliwa... eee, dziczyzna.

Zamawiasz sushi z brązowego ryżu

sushi z brązowego ryżu

Nie jest tajemnicą, że brązowy ryż jest dla ciebie lepszy niż biały ryż. To pełne ziarno, zawiera więcej składników odżywczych, błonnika i przeciwutleniaczy, a prawdopodobnie trochę łez jednorożca wsypanych, abyśmy wszyscy poczuli się lepiej z naszymi nawykami żywieniowymi. Ale wszystkie łzy jednorożca na całym świecie nadal nie sprawią, że sushi z brązowego ryżu będzie dobre.

Według NPR , są dwa powody, dla których pełne ziarno po prostu nie sprawdza się jako składnik sushi. Po pierwsze – i to jest wielka rzecz – smak nie jest kompatybilny. Tak jak Sól mówi: 'ziemiste, bogate w błonnik i składniki odżywcze otręby i kiełki w brązowym ryżu mają tendencję do przytłaczania delikatnych ryb w środku'. Biorąc pod uwagę, że sushi polega na odpowiedniej równowadze smaków, możesz zobaczyć, jak ziemisty ryż może zepsuć wszystko. Po drugie — i to jest tak samo ważne jak smak — cała konsystencja jest niewłaściwa. „Ryż brązowy i długoziarnisty to katastrofa dla sushi” – wyjaśnia Ole Mouritsen, biofizyk i współautor książki Odczucie w ustach . „Ryż i ryba powinny rozpłynąć się [w ustach] razem. Jeśli używasz brązowego ryżu, ryby zniknęły, a brązowy ryż nadal żuć, żuć, żuć.

Jeśli jest jedna rzecz, z którą wszyscy możemy się zgodzić, to to, że sushi zdecydowanie powinno nie być gumowaty.

Pijesz sake ze swoim sushi

ze względu na sushi

Podnosisz się do baru sushi i oczywiście czas na bomby sake, prawda? Źle.

Chociaż prawdopodobnie widzisz wielu gości, którzy popijają sake, jednocześnie kąpiąc się w nigiri, nie jest to zgodne z japońską tradycją. Joshua Rolnick, dyrektor ds. napojów w sushi spot Neta w Nowym Jorku, powiedział Para winorośli „Tradycyjnie w Japonii sake nie było łączone z żadnymi daniami z ryżu. Gdy danie z ryżem trafiło na stół, sake zniknęło. Powód pominięcia sake przy sushi ma sens. Rolnick mówi, że to po prostu przypadek „za dużo dobrego”. To dlatego, że sake warzy się z ryżu, a jeśli pijesz ryż i jedząc ryż, za szybko się zapełnisz.

Jaki rodzaj alkoholu można pić do sushi? Piwo i wino (z winogron, nie ryżu).

Wskazówka dla profesjonalistów: niezależnie od tego, czy opiekanie z sake lub sodą, nigdy nie chcesz głośno krzyczeć „podbródek!” na środku sushi baru. Właściwy toast to „kanpai!” co, z przyjemnością się dowiesz, nie jest dziecinnym określeniem „penisa” po japońsku, jak podbródek.

Kupujesz sushi w sklepie spożywczym

sklep spożywczy sushi

Kiedy pojawia się pragnienie sushi, trudno to zignorować. Myśl o tej świeżej, idealnie pokrojonej rybie, jeszcze ciepłym ryżu, który został dobrze doprawiony, i nori, które lekko trzeszczy, gdy go wgryzasz? Nie ma nic lepszego. Jeśli jednak myślisz, że zbliżysz się do tej nirwany z sushi w sklepie spożywczym, czeka cię kolejna rzecz.

Kanał buzzów poprosił szefa kuchni sushi, Yoyę Takahashi, aby skosztował sushi ze sklepu spożywczego i sklepu spożywczego, aby zobaczyć, jak wypada w porównaniu z prawdziwą ofertą. Powiedzmy, że nie było entuzjastycznych recenzji.

Kalifornijski rzut 7-Eleven został uznany za „zbyt papkowaty” (jedna gwiazdka). Oferta Tradera Joe miała „nieprzyjemny zapach krewetek”, a Takahashi zdołał jedynie wypowiedzieć: „Wow… dosłownie nic nie mogę powiedzieć” po jej spróbowaniu (minus zero gwiazdek – auu). Cała żywność wypadła trochę lepiej… Chociaż porównał wasabi do Play-Doh, powiedział, że sushi było „trochę całkiem ładne” i „trochę świeże” (dwie i pół gwiazdki). Po zauważeniu, że różowy sok wyczerpuje się z ryby Walgreena, znak, że została zamrożona, Takahashi niechętnie spróbował ich sushi, ale przyznał, że był to „trochę dobrej jakości mrożony tuńczyk”, ale „wciąż trochę smutny” (półgwiazdka).

Będziemy trzymać się burgera lub kanapki, jak sugeruje Takahashi.

Nie przestrzegasz zasad Bourdaina

Sushi

Od kogo lepiej uzyskać porady dotyczące jedzenia sushi niż od Anthony'ego Bourdaina, autorytetu we wszystkich kwestiach związanych z jedzeniem, piciem i kulturą? Można śmiało powiedzieć, że podczas swoich podróży nauczył się kilku wskazówek dotyczących etykiety. Oczywiście, jak w przypadku każdej rady, którą Bourdain kiedykolwiek udzielił, ma trochę koloru.

Według notorycznie słonego szefa kuchni, należy przestrzegać sześciu zasad:

jak zrobić pisklę fil samorodki

Nie powinieneś robić gnojowicy z wasabi i soi ani zanurzać ryżu sushi w sosie sojowym, „chyba że chcesz patrzeć, jak ryż kruszy się i rozpada w bezbożny bałagan w gnojowicy wasabi, którą prawdopodobnie już zrobiłeś”. Nie powinieneś też wykrzykiwać: „To sushi jest takie świeże, stary”.

Sushi z majonezem jako składnikiem? Nawet o tym nie myśl. „Nie zrozum mnie źle, kocham majonez” – powiedział Jedzenie i wino . „Sałatka z tuńczyka na białym chlebie to nasza wersja sushi w stylu Edo. Ale nie należy do surowej ryby. Również poza stołem? Kalifornijskie bułki.

Wreszcie, nigdy nie uderzaj w „kiepskie pan-azjatyckie miejsce”, jeśli szukasz wspaniałego sushi. „Znasz tych; Unst, unst, unst muzyka gra w tle, edamame przychodzi z chmurą suchego lodu” – wyjaśnił Bourdain. „Świetny bar sushi jest jak idealny irlandzki pub. Decyzje podejmujesz ze swoim kucharzem sushi, barmanem w ciągu nocy i wychodzisz, czując się wyjątkowo zadbanym”.

Kategorie Fakty Jak Telewizja