Źle gotowałeś z oliwą z oliwek

butelka oliwy z oliwek

Jeśli chodzi o olej do gotowania, istnieje mnóstwo opcji. Są złe, dobre, lepsze i najlepsze używa do każdego rodzaju , a oliwa z oliwek nie jest wyjątkiem. Chociaż świetnie nadaje się do polewania zimnych potraw i robienia sosów do sałatek, w rzeczywistości świetnie nadaje się również do gotowania.

smak voodew górskiej rosy

I to dobrze. Linia zdrowia mówi, że istnieje mnóstwo udowodnionych korzyści, jakie przynosi oliwa z oliwek, a badania naukowe to potwierdzają have korzyści dodawania do diety zdrowych tłuszczów z oliwy z oliwek. Jest również pełen przeciwutleniaczy (są to rzeczy, które pomagają w walce z chorobami) i jest środkiem przeciwzapalnym, który może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób, takich jak zapalenie stawów. Powiązano go nawet z obniżeniem ryzyka chorób serca, cukrzycy typu 2 i udaru mózgu.To dużo dobrego w jednym małym opakowaniu, ale musisz użyć go we właściwy sposób, aby jak najlepiej wykorzystać butelkę oliwy z oliwek, którą siedzisz przy piecu. Mówiąc o trzymaniu go przy piecu... nie powinieneś tego robić. Porozmawiajmy o tym, a także o wielu innych rzeczach, których nie powinieneś robić z oliwą z oliwek.

Trzymasz to blisko

nalewanie oliwy z oliwek

Odpowiednia konfiguracja kuchni może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli pracujesz na ograniczonej przestrzeni. Pokusa, aby mieć pod ręką rzeczy, których używasz cały czas — na przykład oliwę z oliwek — jest wielka, ale według Dobre gospodarowanie , trzymanie tej butelki obok pieca wystawia ją na działanie elementów, które zmienią wszystko w tym oliwkowym smaku, który kochasz.

Kiedy oliwa z oliwek zostanie wystawiona na działanie światła, ciepła i tlenu, zacznie się zmieniać. Stanie się bardziej stęchły, a w końcu nawet zacznie mieć smak podobny do octu. Można go łatwo złapać, gdy trzymasz go obok pieca, ale co jest bardziej wartościowe, smak i jakość, czy tylko odrobina wygody?Najlepszym sposobem na przechowywanie oliwy z oliwek jest przechowywanie jej w ciemnym miejscu, z dala od światła, ciepła i zmiennych temperatur. Jest to dokładne przeciwieństwo warunków, na jakie jest narażony, gdy znajduje się obok Twojego pieca.

Zawsze sięgasz po EVOO

butelka oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek, która przyciąga najwięcej uwagi, to oliwa z pierwszego tłoczenia, ale to nie jedyny rodzaj, który jest dostępny. EVOO może nawet nie być najlepsze do tej pracy, a według Zapobieganie , inne rodzaje oliwy z oliwek mogą lepiej pasować do tego, co jest w menu każdego wieczoru.

Extra virgin to najsilniejszy rodzaj oliwy z oliwek, ponieważ pochodzi z pierwszego tłoczenia oliwek. To sprawia, że ​​najlepiej nadaje się do zimnych potraw, w których nic nie zdominuje tego charakterystycznego smaku. Używaj go do dipów i dodatków, ale jeśli chodzi o gotowanie, możesz sięgnąć po różne butelki.Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia pochodzi z drugiego tłoczenia oliwek. Jest nieco łagodniejszy niż EVOO i jest to rzecz, której powinieneś używać, gdy smażysz coś na patelni i potrzebujesz odrobiny oleju. Pure jest podobny do virgin, ponieważ również pochodzi z drugiego tłoczenia lub może być ekstrahowany chemicznie, a ponieważ nie ma tak silnego smaku EVOO, w rzeczywistości doskonale nadaje się do pieczenia i pieczenia.

czy wszystkie dzwonki taco się zamykają?

Smażysz z tym w głębokim tłuszczu

wyciek oliwy z oliwek

Oto rzecz — dobra oliwa z oliwek może być droga, a to oznacza, że ​​można ją łatwo wykorzystać w sposób, który nie maksymalizuje potencjału. Jednym z największych i najgorszych odpadów oliwy z oliwek jest smażenie na głębokim tłuszczu.

Logika wydaje się słuszna. Smażone potrawy są pyszne i nie są dla ciebie dobre, więc zamiana oleju na oliwę z oliwek może wydawać się świetnym sposobem na uzyskanie tego, co najlepsze z obu światów. Według badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne , oliwa z oliwek jest dość stabilna, o ile smażysz w głębokim tłuszczu w temperaturach od 320 do 374.

Ale jest pewien haczyk. Nie ma oliwy z oliwek USDA to lista „bezpiecznych” olejów do głębokiego smażenia, ponieważ temperatury regularnie przekraczają 374 stopnie. Plus, Smacznego zauważa, że ​​będziesz potrzebować kubków i kubków, jeśli planujesz poważne smażenie w głębokim tłuszczu, a to będzie bardzo drogie — główny powód, dla którego nie powinieneś tego robić. Śmiało i usmaż trochę mięsa z odrobiną EVOO, ale jeśli chcesz być świadomy budżetu, po prostu nie ma powodu, aby przesadzać z tym.

Nie smażysz z tym na patelni

smażenie na oleju

Jasne, możesz nie chcieć smażyć w głębokim tłuszczu na oliwie z oliwek, ponieważ równie dobrze możesz po prostu podpalić trochę pieniędzy, ale pomijając konwencjonalną wiedzę i plotki, możesz absolutnie smażyć na patelni. Poważne jedzenie dokładnie przyjrzeliśmy się, czy oliwa z oliwek nadaje się do smażenia na patelni niektórych warzyw lub smażenia kawałka steku, i stwierdziła, że ​​zdecydowanie należy to zrobić.

Kiedy smażysz na patelni w temperaturach, które utrzymują się między 320 a 374, poszukaj informacji od Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne odkryli, że oliwa z oliwek jest w rzeczywistości bardziej stabilna niż inne rodzaje powszechnie stosowanych olejów, takie jak soja i kukurydza. To dobra rzecz!

Tak długo, jak masz oko na temperaturę, niska temperatura dymienia i stabilność oliwy z oliwek sprawiają, że jest idealna do smażenia i pieczenia na patelni. W przypadku potraw, które chcesz przegotować, a następnie przyrumienić, utrzymuj temperaturę około 300, a następnie dokończ, podkręcając temperaturę do 350. To pozwoli na całkowite ugotowanie, a w ostatnich kilku dodasz chrupiące, brązowe wykończenie minut, gdy zbliżasz się do punktu dymienia oliwy z oliwek.

Nie liczysz się ze smakiem

butelka oliwy z oliwek

Gdy Poważne jedzenie Przygotowali serię dań, używając zarówno oliwy z oliwek, jak i oleju rzepakowego, i odkryli, że chociaż oba oleje sprawdzają się dobrze technicznie, istnieje wyraźna różnica w smaku, o której warto pamiętać w przypadku niektórych potraw.

jakie są najpopularniejsze płatki zbożowe

W przypadku delikatniejszych potraw oliwa z oliwek może nieco przytłumić naturalny smak składników potraw. Czasami to nie jest złe. Możesz chcieć dodać ten charakterystyczny smak oliwy z oliwek do niektórych rzeczy, szczególnie jeśli przygotowujesz delikatne danie ze świeżych warzyw lub posiłek inspirowany kuchnią śródziemnomorską. Ale czasami możesz chcieć, aby składniki stały zupełnie same, na przykład podczas przygotowywania lekkich sosów do patelni. Jeśli tak, będziesz chciał sięgnąć po coś innego niż oliwa z oliwek.

Mimo to niektóre potrawy nie zostaną naruszone. Pomyśl o wysmażonym na patelni mięsie w ciężkim sosie. Ten sos i przyprawy zamaskują wszelkie smaki nadawane przez oliwę z oliwek, więc nie jest to aż tak wielka sprawa. Zanim zaczniesz, zadaj sobie dwa pytania: czy posmak oleju przejdzie przez danie i czy chcieć smak, który ma się przez to zmienić?

Ciężko, bo jest „lekkie”

lekki olej

Każdy kucharz był tego winny. Tylko dlatego, że coś jest oznaczone jako lekkie, łatwo jest dać sobie trochę swobody, aby mieć z tym ciężkie ręce. Ale jeśli zauważysz, że dodasz do dania więcej „lekkiej” oliwy z oliwek, ponieważ myślisz, że ma ona mniej tłuszczu i kalorii, powinieneś wiedzieć, że tak nie jest.

Kucharze ilustrowani mówi, że „light” w tym przypadku odnosi się do łagodniejszego smaku oleju, a nie ilości tłuszczu i kalorii. Niekoniecznie jest zdrowsza niż inne oliwy z oliwek, ale na pewno nie ma tak charakterystycznego smaku EVOO.

I tutaj możesz się pomylić. Załóżmy, że używasz oliwy z oliwek do kąpieli. Starasz się być świadomy zdrowia, więc bierzesz pod uwagę lekkie rzeczy i myślisz, że robisz coś odpowiedzialnego. Nie jesteś — dostajesz ten sam tłuszcz i kalorie bez żadnego smaku, którego szukasz. Nie oznacza to, że lekka oliwa z oliwek nie ma miejsca w kuchni, ponieważ ma. Kiedy pieczesz, użyj tego rodzaju, aby upewnić się, że nie robisz ciastek przypominających baton oliwny w twoim ulubionym sklepie spożywczym.

Nie obserwujesz temperatury

gotowanie z oliwą z oliwek

Każdy olej ma określony punkt dymienia, a kiedy to mówimy, dosłownie mówimy o temperaturze, w której jest podgrzewany do punktu, w którym zaczyna palić. Czasami możesz tego chcieć — na przykład podczas smażenia steku. W takim przypadku pożądany jest zwęglony smak, ale nie zawsze jest to pożądane. Jeśli nie chcesz tego dymnego posmaku w swoim jedzeniu, musisz uważać, aby utrzymać olej poniżej punktu wędzenia.

winogrona vs pomidorki koktajlowe

Każdy rodzaj oliwy z oliwek – extra virgin, virgin, czysta i lekka – ma inny punkt dymienia, a oto rzecz: źródła nie mogą się zgodzić, co to jest. Zapobieganie i Linia zdrowia , powiedzmy na przykład, że punkt dymienia oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia wynosi od 375 do 405, podczas gdy Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Oliwy z Oliwek daje szerszy zakres od 350 do 410. Chociaż daje to figurę w polu golfowym, oto naprawdę ważna część.

Wszyscy zgadzają się, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ma niższy punkt dymienia niż inne rodzaje oliwy z oliwek. Lekka oliwa z oliwek osiąga punkt dymienia dopiero w okolicach 470, a to ważne. W zależności od rodzaju, którego używasz, musisz mieć oko na temperaturę, w której gotujesz. Chociaż te oleje nie zaszkodzą ci, zaczną zmieniać swój smak i potencjalnie tracą składniki odżywcze, jeśli zostaną podgrzane powyżej temperatury dymienia. Będziesz musiał zdecydować, czy to dobrze, czy źle.

Niszczysz nieprzywierające patelnie

patelnia nieprzywierająca oleju

Dbanie o garnki i patelnie może być trudnym, zniechęcającym zadaniem, więc porozmawiajmy o jednej rzeczy, o której możesz nie wiedzieć — oliwa z oliwek może zniszczyć niektóre naczynia kuchenne.

Swiss Diamond produkuje naczynia kuchenne z powłoką zapobiegającą przywieraniu, a jednym z największych błędów popełnianych na patelniach z powłoką zapobiegającą przywieraniu jest to, że umieszczasz je w wysokiej temperaturze i używasz oliwy z oliwek.

czy metro zamyka sklepy?

Poświęć chwilę, aby to zapadło, bo to dość dziwne. To wszystko ma związek z tym, co dzieje się z oliwą z oliwek, kiedy osiąga ten jakże ważny punkt dymienia. Kiedy zaczyna palić, zaczyna również ulegać karbonizacji. Kiedy tak się dzieje, tworzy tę kleistą, ciemną, paskudną nagromadzoną nagromadzoną, którą prawdopodobnie znasz. Bardzo trudno jest go usunąć nawet z patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu, a szorowanie zrobi również pewną liczbę na powierzchni patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu. Mówią, że chociaż możesz używać oliwy z oliwek z tymi nieprzywierającymi patelniami, powinieneś zachować szczególną ostrożność, aby nie używać niczego poza małym ogniem. Zaoszczędzi ci to poważnych bólów głowy, gdy przyjdzie czas na sprzątanie, a także uratuje twoje patelnie.

Korzystanie z niego zamiast lepszych opcji

olej na patelni

Jasne, oliwa z oliwek ma mnóstwo korzyści zdrowotnych, ale nie zawsze jest to najlepsza opcja do pracy. Czasami będziesz chciał sięgnąć po inne olejki, a oto kilka scenariuszy.

Weźmy na przykład pieczenie. Dobre jedzenie BBC mówi, że olej słonecznikowy jest jedną z najlepszych opcji do pieczenia, ponieważ nie tylko ma łagodny smak, który nie zmieni smaku Twoich wypieków, ale także utrzymuje wilgoć przez nawet pięć dni. Olej z pestek winogron ma bardzo wysoki punkt dymienia i Żywność mówi, że świetnie nadaje się do głębokiego smażenia. Potem jest rzepak, który Telegraf mówi, że nie tylko zapewnia korzyści zdrowotne, które mogą konkurować z tymi, które można znaleźć w oliwie z oliwek, ale ma wyższy punkt dymienia i maślany, orzechowy posmak, który może nadać zupełnie inny smak niektórym potrawom, w których nie chcesz ryzykować smaku oliwy z oliwek przesiąka.

Wybór odpowiedniego oleju do pracy może być trudny, ale nie rób oliwy z oliwek jako jedynego oleju do wszystkiego i nie bój się eksperymentować.

Pogłoski, że w ogóle nie powinieneś z tym gotować

oliwy z oliwek

A teraz porozmawiajmy o słoniu w pokoju: odwiecznym przekonaniu, że w ogóle nie powinno się gotować na oliwie z oliwek. Uważa się, że gdy oliwa z oliwek zostanie wystawiona na działanie wysokiej temperatury, rozpadnie się i utworzy złe tłuszcze i szkodliwe związki. Według Linia zdrowia , badania naukowe wykazały, że oliwa z oliwek — pomimo niskiego punktu dymienia — jest nadal stosunkowo stabilna, jeśli chodzi o rozpad na inne składniki i utratę składników odżywczych.

Większość kwasów tłuszczowych w oliwie z oliwek to kwasy jednonienasycone — dokładnie 87 procent. To nie tylko dobre rodzaje tłuszczu, to także tłuszcze, które dobrze się utrzymują pod wpływem ciepła.

Innym problemem, który często powtarza się w przypadku oliwy z oliwek, jest tendencja do tworzenia szkodliwych, a nawet rakotwórczych związków, ale to nieprawda. Oliwa z oliwek jest wysoce odporna na proces powstawania tych związków, zwany utlenianiem. Stwierdzono, że jest stabilny nawet w wysokich temperaturach i chociaż wysokie temperatury mogą powodować utratę niektórych przeciwutleniaczy i witaminy E, nie jest tak szkodliwa, jak się czasem uważa. Więc śmiało — używaj oliwy z oliwek podczas gotowania i ciesz się.