Prawdopodobnie nie powinieneś pić tego rodzaju wina Shaoxing. Dlatego

Pijany kurczak na winie Shaoxing

Być może nigdy wcześniej nie wiedziałeś zbyt wiele o winie Shaoxing, ale jeśli jesteś fanem chińskiego jedzenia, prawie na pewno zjadłeś coś, co zostało ugotowane z tym składnikiem. Przepis puszka zjada mówi Shaoxing, czyli Chińczyk Wino do gotowania , był używany w prawie każdej zupie i stir fry, jakie kiedykolwiek jadłeś. W rzeczywistości spirytus jest tak powszechny, że często znajduje się obok sosu sojowego w wielu chińskich kuchniach. W przypadku gotowania z winem Shaoxing trochę zabiera dużo czasu — zwykle wystarczy łyk lub dwa, aby zabrać danie tam, gdzie powinno.

Małe jedzenie mówi, że wino do gotowania może być używane nie tylko do wzmocnienia smaku potraw, ale także do ukrywania niepożądanych smaków, które mogą towarzyszyć owocom morza i mięsu, i jest kluczowym składnikiem popularnych potraw, takich jak pijany kurczak. Wino Shaoxing jest jednak etykietowane nie tylko w supermarketach. W zależności od tego, gdzie jest zrobiony, można go również nazwać „mijiu”.Ten składnik sprawia, że ​​gotowanie wina Shaoxing jest niepożądanym napojem

Shaoxingowe wino w glinianych słojach

Przewodnik turystyczny po Chinach mówi, że metoda produkcji wina z Shaoxing sięga ponad 2500 lat. Alkohol pochodzi z Shaoxing, miasta we wschodniej chińskiej prowincji Zhejiang, znanego z produkcji win ryżowych. Aby to zrobić, producenci używają sfermentowanego ryżu, wody i trochę pszenicy, jak wiele marek sosu sojowego dostępnych obecnie na rynku. Oznacza to, że wino Shaoxing i wszystko, z czym jest gotowane, nie może być uważane za bezglutenowe (poprzez Linia zdrowia ). Ale kiedy jest produkowane jako składnik, wino Shaoxing zawiera również sól, która Woki życia mówi, że pomaga kupującym i producentom uniknąć podatku od alkoholu, dzięki czemu można go przechowywać w popularnych supermarketach.

Jednak nie tylko dodatek soli sprawia, że ​​gotowanie wina Shaoxing jest dalekie od pożądanego napoju. Uważa się, że wino do gotowania jest niższej klasy i gorszej jakości niż wina ryżowe, które można pić i spożywać. Wymieniając cztery gatunki chińskich win żółtych — Yuanhong (wytrawne), Huadiao (półwytrawne), Shanning (półsłodkie) i Xiangxue (słodkie), Przewodnik po Chinach nie wspomina o rodzaju i gatunku wina, które może być użyte do produkcji wina do gotowania, co prawdopodobnie oznacza, że ​​jego ostry, słony smak najlepiej smakuje jako część symfonii smaków.