Dlaczego nigdy nie należy wkładać wódki do zamrażarki

Schłodzona wódka i kieliszek wódki na skałach

Jedna z pierwszych rzeczy, których dowiedziałeś się o zamrażarce jako dziecko (poza zamknij drzwi, wypuszczasz całe zimne powietrze! ') jest to, że nie było dobrym pomysłem umieszczanie tam jakiegokolwiek napoju. W najlepszym razie musiałbyś długo czekać, aż zamarznięty blok tego, co miał, rozmrozi się, aby móc go wypić, a w najgorszym dostaniesz pękniętą puszkę, wielki bałagan i wrzeszczącego rodzica.

Kiedy dorośniesz i zaczniesz kupować alkohol, ktoś może zdradzić ci mały sekret dorosłych — możesz schować go w zamrażarce i nigdy nie zamarznie. Zamiast tego możesz nalać sobie zimnego shota, kiedy tylko chcesz.Ale teraz trochę pękającej bańki dzięki uprzejmości Francois Thibault, twórcy wódki Grey Goose (to zupełnie nie to samo, co Marka Costco Kirkland ) — przekazał wiadomość do Insider biznesowy że zbytnie schłodzenie wódki może zamaskować jej delikatny smak.

Nauka, która zapobiega zamarzaniu wódki

Wódka w wiaderku z lodem

Zamraża piwo, mrożone wino i oczywiście mrożone koktajle – a nawet alkoholowe popsicles – to coś. Dlaczego więc twoja butelka wódki nie zamieni się w jedną gigantyczną kostkę lodu o 80 stopniach w twojej zamrażarce (to znaczy, jeśli zdecydujesz się zaryzykować zrujnowanie jej smaku w ten sposób)? Klucz tkwi w tym całym 80 dowodach. Tak jak Reader's Digest wyjaśnia to, ponieważ 80 dowodów przekłada się na około 40 procent alkoholu, wódka musi osiągnąć temperaturę około -16 stopni F, zanim zamarznie, a średnia zamrażarka ma tendencję do około 0 stopni. Będziesz potrzebował jakiejś superprzemysłowej zamrażarki, a może ciekłego azotu, jeśli naprawdę chcesz wódki-sykl.

Jednak nie wszystkie trunki zamarzają w tym samym tempie lub w tej samej temperaturze, ponieważ zależy to całkowicie od zawartości alkoholu. Zgodnie z podręczną tabelą dostarczoną przez Świerk zjada , większość rodzajów piwa i wina, które zwykle zawierają poniżej 15 procent alkoholu, zamarza, jeśli jest zbyt długo pozostawione w zamrażarce. Likiery o niskiej zawartości alkoholu, takie jak irlandzka śmietana, które zawierają około 20 procent alkoholu, mogą się rozmazywać w zamrażarce, ale nie zestalają się. Każdy rodzaj alkoholu, który ma ponad 32 procent alkoholu (lub 64 dowód), powinien być w porządku do przechowywania w temperaturach poniżej zera przez czas nieokreślony.Dlaczego więc nie zamrozimy innego alkoholu?

Whisky z lodem

Ponownie, wszystko kręci się wokół nauki, według ekspertów od wina i likierów z Para winorośli . Napoje alkoholowe zawierają substancje lotne, które są uwalniane podczas ich podgrzewania. Wódka, mniej złożony spirytus niż większość, zawiera najmniej substancji lotnych, więc jej smak będzie mniej zależny od szybkości ich uwalniania.

Z drugiej strony alkohol, taki jak whisky, uzyskuje znaczną część swojego wyrazistego charakteru z tych substancji lotnych. Kevin Liu, główny producent koktajli w The Tin Pan, podkreśla: „Całym celem starzenia whisky jest wytworzenie pożądanych substancji lotnych”. Chociaż przyznaje, że zamrażanie whisky tak naprawdę nie zniszczy żadnych składników lotnych whisky, „po prostu trudniej je wykryć, gdy masz zimną whisky”. Para winorośli to praktyczna zasada, jeśli chodzi o określenie, które trunki zdecydowanie nie powinny być zamrażane: wszystko, co dojrzewa w beczce, jest na tyle złożone, że podawanie go na zimno byłoby wielkim nie-nie.

Wódka ma mieć smak?

Wódka na skałach

Insider biznesowy twierdzi, że wódka premium, taka jak Grey Goose, ma „wyrafinowane aromaty i smaki”, których nie chciałbyś przegapić, podając ją zbyt zimno, chociaż prawdopodobnie dotyczy to tylko osób picie rzeczy prosto do góry lub w koktajlu z wódką, takim jak wytrawne martini. Według Thibaulta optymalna temperatura dla Grey Goose wynosi od 0 do 4 stopni Celsjusza (co przekłada się na 32 do 39 stopni Fahrenheita).Tak się złożyło, że jest to dokładna temperatura wódki podawanej na skałach — nawet Thibault nie zaleca picia jej w temperaturze pokojowej. Gorzelnia Dźwięku Bogue zgadza się z konkurencyjnym producentem wódki co do optymalnej temperatury, w jakiej powinien być serwowany ich spirytus (wódka premium Vitrzellen), ale sugerują również, że taką temperaturę można osiągnąć przechowując wódkę w lodówce lub mieszając ją w shakerze z lód. Ta ostatnia metoda będzie oczywistym wyborem dla każdego, kto zawsze chciał być taki jak James Bond, nawet jeśli puryści martini upierają się, że jego kierunek serwowania martini z wódką „wstrząśnięty, nie zmieszany” jest obrzydliwością.

Ale co, jeśli twoja wódka nie jest premium?

wódka

Thibault przyznaje, że jeśli pijesz tanią, niskiej jakości wódkę (ty barbarzyńcy, ty!), prawdopodobnie będziesz chciał, aby była serwowana w temperaturach poniżej zera, aby ukryć wszelkie „agresywne, płonące nuty”. Albo, wiesz, zawsze możesz mieć po prostu wódkę sodową lub coś takiego.

Dodatkowo mamy jeszcze jeden sposób na upewnienie się, że nawet najtańsza wódka nie zrujnuje Twojego koktajlu — użyj dzbanka do filtracji wody, aby odtworzyć proces filtracji, którym chwalą się wszystkie drogie marki. Aby być po bezpiecznej stronie, powinieneś przepuścić wódkę przez dzban kilka razy (zalecane są cztery), ale filtrowanie powinno znacznie pomóc w rozładowaniu twojego budżetu.