Dlaczego homara trzeba gotować żywcem?

Homar

Nie oszukujmy się — pomysł, że pyszny homar na talerzu u Twojego ulubionego owoce morza restauracja spędziła ostatnie chwile życia gotowana żywcem jest raczej chorobliwa. Pomyśl o tym zbyt długo, a może po prostu zdecydujesz, że wolisz zamiast tego ładny kawałek tofu. Ale dzisiaj, miłośnicy owoców morza, nauczycie się dokładnie, dlaczego homary muszą być gotowane żywcem, i okaże się, że jest ku temu bardzo dobry powód. Krótko mówiąc, gotujemy homary żywe, aby zminimalizować ich zachorowanie.

Według Skupienie się na nauce , mięso homarów, krabów i innych skorupiaków jest pełne bakterii, które po spożyciu mogą być szkodliwe dla ludzi. Kiedy skorupiaki są zabijane, bakterie te szybko się rozmnażają i uwalniane są toksyny, których nie można zabić podczas procesu gotowania. Po zjedzeniu powstaje bakteria, która może zarazić osobę chorobą jelit zwaną wibriozą (poprzez: Departament Zdrowia Stanu Waszyngton ). Zwykle ustępuje w ciągu kilku dni, ale w tym czasie osoba przechodzi nieprzyjemny atak zatrucia pokarmowego i prawdopodobnie nie będzie chciał wkraczać jedzenia do czerwony homar nigdy więcej. Gotowanie żywych skorupiaków zmniejsza ryzyko, że bakterie wywołujące wibriozę znajdą się na twoim talerzu.Teraz ważne pytanie uzupełniające: Czy homary odczuwają ból? Kiedy podsumowuje się fakty – choć mogą być ograniczone – naukowcy nie mają wielu wyraźnych dowodów, aby jednoznacznie stwierdzić, że homary odczuwają lub nie odczuwają bólu. Według Popularna nauka , będą unikać nieprzyjemnych bodźców, takich jak ciepło, ale niektórzy badacze uważają, że jest to jedynie instynkt ich preferencji dla zimnej wody. Niestety ich mała prehistoryczny ciała wydają się odczuwać jakieś zranienie. Nie jest na taką samą skalę jak nasze, a nawet inne kręgowce, ale reagują hormonalnie i uwalniają kortyzol – który również produkujemy – po zranieniu. Naukowcy wiedzą, że trzepanie ogonem homara po umieszczeniu go w garnku z wrzącą wodą jest odruchem ucieczki, sygnalizującym ich niepokój. To brak scentralizowanego mózgu homara stawia naukowców przed wielkim znakiem zapytania, czy rzeczywiście może odczuwać ból.

Niektórzy badacze odkryli, że umieszczenie homarów na lodzie przed włożeniem ich do wrzącej wody minimalizuje drganie ogonów, jednak umieszczenie ich w zimnej wodzie, która jest zagotowana, nie ma żadnego efektu znieczulającego. Wszystko to doprowadziło do tego, że niektóre kraje zabroniły gotowania homarów i innych skorupiaków żywych (poprzez Washington Post ).

Po prostu coś do przemyślenia, gdy następnym razem będziesz mieć ochotę na Homar rolka.