Dlaczego śmietana krzepnie w kawie?

śmietanka w kawie

Kawa może być nieco tajemniczym napojem. Jeśli potrzebujesz na to dowodu, po prostu wpisz w Google „dlaczego jest kawa…” i przejrzyj wszystkie pytania na ten temat. Jedną z osobliwych rzeczy, którą możesz zauważyć podczas nalewania kawy do filiżanki, jest to, że czasami śmietanka natychmiast się ścina. Innym razem nie ma kłębowiska i miesza się gładko jak jedwab. Co daje?

Zwykle dzieje się to w wyniku działania kwasu. W miarę starzenia się śmietanki nagromadzają się kwasy mlekowe, które w końcu samoczynnie się ścinają. Jeśli jednak masz filiżankę kawy, która jest zbyt kwaśna, może to przyspieszyć proces zsiadania się ze starszą śmietanką. Kwas w kawie wpływa na równowagę pH kremu i powoduje natychmiastowy efekt zsiadania się (poprzez Orzeł ). Ciepło kawy tylko zwiększa prawdopodobieństwo zabielenia śmietanki, która nie jest wyjątkowo świeża. Innymi słowy, gdy śmietanka, która przez jakiś czas leżała w lodówce, zostanie połączona z kwaśną, bardzo gorącą kawą, prawdopodobnie się ścina.Dobrą rzeczą jest to, że pijesz Kawa lub herbata po tym jest całkowicie bezpieczna. ( Tulić posuwa się nawet do nazwania tego efektu ubocznego kawy „napojowym upierzeniem”. Pierwszy dla kobiet ). To niezamierzone zsiadanie się mleko który minął termin ważności lub został pominięty przez cały dzień, co może spowodować chorobę.

Nawet mleko sojowe nie jest odporne na efekt zsiadania się w gorącej i szczególnie kwaśnej kawie. Chociaż, według Światło do gotowania , istnieje sposób, aby zapobiec temu nieco nieestetycznemu zdarzeniu. Wlanie mleka roślinnego do kubka przed dodaniem gorącej kawy może pomóc, ponieważ równoważy mleko z temperaturą kawy. Wybór mniej kwaśnej kawy może być kolejnym sposobem na zapobieganie zsiadaniu się śmietanki.

Zawsze chcesz dobrze powąchać śmietankę, zanim wlejesz ją do filiżanki joe. Jeśli pachnie, jakby jechał na południe, rzuć go. Ale jeśli jest idealnie świeży i ścina się w twojej kawie, nie zaszkodzi jej wypić.