Dlaczego orzechy nerkowca są tak drogie?

orzechy nerkowca

Czy to tylko my, czy też najsmaczniejsze orzechy zawsze mają najwyższe ceny? W porównaniu z jedwabistą konsystencją i bogatym smakiem orzechów nerkowca, orzeszki ziemne wydają się po prostu takie, no cóż, wspólny . I chociaż są zachwycające wyjęte z torebki, są też wszechstronne: weganie wykorzystują tę kremową konsystencję, aby wytwarzać przyjazny dla zwierząt ser lub śmietankę z nerkowców, a nawet masowi producenci wprowadzili mleko z nerkowców na półki sklepowe.

Ale te bryłki orzechowej radości nie są tanie. W grudniu zeszłego roku średnia światowa cena wynosiła 7,05 USD za kilogram, co stanowi ponad 400-procentowy wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem (poprzez Tridge ), a ceny w USA mogą łatwo osiągnąć od 10 do 15 USD za funt (przez Nuts.com ). Dlaczego tak drogo?Prawda o produkcji orzechów nerkowca

jabłoń nerkowca

Ponieważ orzechy nerkowca rosną w klimacie tropikalnym (pomyśl Indie, Wietnam, Brazylia i niektóre kraje afrykańskie), nie są one produkowane komercyjnie w Stanach Zjednoczonych, co sprawia, że ​​sprzedawane w Ameryce orzechy nerkowca są produktem importowanym (poprzez Globalna Rada ds. Nerkowca ). Rada wyjaśnia, że ​​pojedynczy orzech rośnie na dnie owocu zwanego jabłkiem nerkowca, który rośnie przez dwa do trzech miesięcy – i chociaż sok i miąższ owocu są jadalne, sama skorupka orzecha zawiera żrący płyn.

To sprawia, że ​​zbiory są pracochłonnym procesem, wykonywanym ręcznie i potencjalnie niebezpiecznym, co w 2010 roku skłoniło organizacje non-profit do wzywania do lepszych warunków pracy w zubożałych krajach, które produkują te orzechy (poprzez Opiekun ).

Orzechy nerkowca w ostatnich latach borykały się ze zmiennymi cenami

zbiór nerkowców w Afryce Współtwórca AFP/Getty Images

Jak każdy produkt rolny, ceny nerkowców są determinowane przez wiele czynników, które sprowadzają się do podstawowej podaży i popytu. Według raportu 2019 z Orzechy dla smakoszy i suszone owoce , produkcja nerkowców osiągnęła wysoki poziom w 2015 r., ale „słaby sezon upraw” w 2016 i 2017 r. zmniejszył produkcję i podniósł ceny, podobnie jak popyt w Indiach, co doprowadziło do mniejszego eksportu tego głównego producenta.Z drugiej strony, jak zauważa raport, kraje Afryki Zachodniej intensyfikują swoje wysiłki w celu stworzenia większych zakładów przetwórstwa nerkowca; jednak prawdopodobnie miną lata tych wysiłków, zanim kupujący faktycznie otrzymają niższe ceny. Biorąc pod uwagę ich wysokie koszty – zarówno pod względem dolarów, jak i praw człowieka – czy orzechy nerkowca nadal są warte zachodu? Ty decydujesz.