Dlaczego awokado jest tak drogie?

Całe awokado i puree

W zależności od tego, gdzie jesteś na świecie, możesz znaleźć awokado zarówno w pikantnych daniach, jako dodatek lub dodatek, jak i jako główny składnik puddingów i deserów. New York Times ma nawet post na blogu z listą zalet awokado: jest bogaty w błonnik, ma mnóstwo jednonienasyconych (zdrowych!) tłuszczów i jest pełen bitamin B (folian), C, E i K (co pomaga w utrzymaniu zdrowie kości), oprócz potasu i luteiny (które utrzymują zdrowe oczy).

Przy 250 kaloriach na owoc, awokado może być nieco bardziej kaloryczne, ale poza tym zrozumiałe byłoby, że coraz większa liczba fanów uważa awokado za dar od bogów owoców.Awokado istnieje od tysięcy lat

Awokado na rynku amerykańskim Anna-rose Gassot/Getty Images

Awokado istnieje od jakiegoś czasu, dokładnie od 750 rpne, kiedy Insider biznesowy mówi, że archeolodzy w Peru znaleźli doły awokado zakopane z mumiami Inków. Owoce były uprawiane głównie w Ameryce Środkowej i Południowej przez kilkaset lat i pozostawały nieodkryte na zachodzie do końca XIX wieku. Do tego czasu owoc, który Aztekowie nazywali āhuacatl (co tłumaczy się jako „jądro”), został przemianowany przez hiszpańskich zdobywców na aguacate.

Owoc znany był pod innymi nazwami w innych częściach regionu. Nazywano ją „gruszką aligatora” w XVII-wiecznym katalogu jamajskich roślin — taką nazwę zdecydowali kalifornijscy rolnicy, gdy uprawiali owoce komercyjnie. Ale nazwa nie była postrzegana jako opłacalna komercyjnie; wtedy grupa lobbystyczna farmy zdecydowała się użyć amerykańskiej wersji „āhuacatl” dla owoców, a gruszka aligatora stała się znana jako awokado (poprzez Świerk zjada ).

Awokado stało się popularne dopiero pod koniec XX wieku

Tosty z awokado

Podczas gdy awokado (które Świerk zjada mówi, że jest to jagoda jednoziarnista) była popularna w Kalifornii, na Florydzie i na Hawajach, nie zaczęła stawać się bardziej popularna aż do lat 90., kiedy Stany Zjednoczone złagodziły zasady importu przeciwko meksykańskim odmianom owocu.Harold Edwards, prezes kalifornijskiego producenta awokado Limoneira (via Bloomberg ) mówi: „To, co faktycznie się wydarzyło i miało miejsce, to fakt, że meksykańska podaż stała się znacznie bardziej rozpowszechniona i dostępna, detaliści zajęli się marketingiem i sprzedażą awokado, dostawcy usług gastronomicznych, restauracje zaczęły umieszczać je na stałe w swoich menu i zaczął się popyt boom, ponieważ wcześniej niespójne łańcuchy dostaw były teraz spójne, a konsumenci mogli cieszyć się awokado każdego dnia w roku”.

Istnieje kilka odmian awokado

Awokado w zdrowej sałatce

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów awokado — ale najpopularniejszą wersją jest Hass. Awokado Hass jest popularnym dodatkiem do sałatki, z jajkiem jako częścią śniadania dla smakoszy, w smoothie i jako główny składnik guacamole . Skala, w jakiej spożywa się awokado, takie jak Hass, osiąga szczyt w niedzielę Super Bowl, kiedy Insider biznesowy mówi, że prawie 200 milionów funtów owoców zostało zjedzonych.

Dziś globalny apetyt na awokado utrzymuje się przez cały rok. David Magana z banku rolniczego Rabobank mówi (przez USA dziś ), „... rosnące globalne zapotrzebowanie, w tym zapotrzebowanie USA [na awokado], po prostu nadal rośnie. Awokado jest spożywane nie tylko teraz na Super Bowl czy podczas obchodów Cinco de Mayo, ale [są] do spożycia przez cały rok”.Jednak rosnąca popularność awokado, wraz z niedoborami wody w regionach, w których uprawia się awokado, kładzie nacisk na producentów, którzy walczą o zaspokojenie popytu. Matka Jones uważa awokado za najbardziej spragnione owoce w sekcji produktów, ponieważ w celu wyhodowania funta owoców w Kalifornii, gdzie Insider biznesowy mówi, że właśnie skończyła się siedmioletnia susza, potrzebujesz więcej niż 74 galony Z wody. I to nie wszystko.

Awokado jest trudne w uprawie

Awokado w supermarkecie

Gus Gunderson, dyrektor ds. rolnictwa w Limoneira, mówi: „Awokado wymaga wielu czynników, takich jak woda, nawóz, przycinanie, zwalczanie szkodników, ochrona drzew przed oparzeniami słonecznymi. Wszystko to ma na celu zwiększenie twoich szans na uzyskanie bardzo dobrej jakości plonów. Decydując się na sadzenie sadu awokado, posadzimy drzewa pochodzące z certyfikowanych szkółek. Zamówienia musimy składać z wieloletnim wyprzedzeniem. Średnio, jeśli produkujemy 100 000 funtów na akr, potrzeba około miliona galonów wody, czyli 100 galonów na funt, więc byłoby to około 50 galonów na 8 uncji owocu. Ale to zależy od tego, co matka natura rzuci na ciebie, wiesz, mamy wiatr, mamy intensywne słońce. Hodowcy naprawdę trudno jest zarządzać trudnymi do opanowania elementami, które wpłyną na plony”.

Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie te czynniki, a także fakt, że awokado musi być szybko wysyłane do różnych zakątków świata, ponieważ nie przechowuje się ich dłużej niż siedem do 10 dni po zbiorze i muszą dotrzeć z gospodarstwa do w rezultacie szybko na stole, nic dziwnego, że fani awokado płacą premię za swoje ulubione owoce. Przy rosnącym popycie na dobre awokado, nie oczekuje się, że cena ta w najbliższym czasie spadnie zbyt drastycznie.