Co naprawdę jest w McDonald's Chicken McNuggets

McDonald

Chcę, aby od razu było krystalicznie czyste: uwielbiam McDonald's. Tak, ten przytulający się do drzewa bulion z kurczaka od zera nie kupi jagód, chyba że są ekologiczne McDonald's . Od lat nie jadłam w Burger Kingu, a sama myśl o Taco Bell czy White Castle przyprawia mnie o mdłości, ale coś w prawie niezmienionym od dzieciństwa smaku cheeseburgera z McDonalda jak w domu. Mam też drobny problem Egg McMuffin. Czy jem to codziennie? Ledwie. To jedzenie na kaca. To późnonocne „bycie złym” jedzeniem. To jedyna w swoim rodzaju uczta (której dziwnie pragnęłam, gdy byłam w ciąży). Przez całe moje dorosłe życie moja relacja z McDonaldem przypominała tę, którą masz ze starym, bliskim przyjacielem z podstawówki. Nie widujesz ich często, ale zawsze lubisz nadrabiać zaległości.

Ale potem moja córeczka wyrosła na 7-latkę, którą jest dzisiaj. I chociaż moje najlepsze intencje zaprowadziły nas przez organiczne domowe puree z żywności dla niemowląt i niskosłodzone babeczki dyniowe w jej pudełku na lunch (nie jest to przebój), teraz mam malutkiego człowieka, który uwielbia „Starego McDonalda”. Więc raz w tygodniu, po jej lekcji muzyki, podjeżdżamy do drive thru i dajemy jej to, co zwykle — cheeseburgera Szczęśliwy posiłek z czteroczęściowym McNugget z boku.Ale czy to naprawdę takie złe? Kiedy siedziałem i zastanawiałem się nad tym pytaniem, wdychając aromat jej frytek, postanowiłem naprawdę zagłębić się w badania jednej pozycji z menu. To ten, który był przedmiotem największej analizy i kontrowersji w ostatnich latach, i ten, o którym marketing McDonald's wygłasza świetne twierdzenia. Przyjrzyjmy się więc, co naprawdę jest w McDonald's Chicken McNuggets.

Jakie są rzeczywiste składniki McNuggets?

kurczak

McDonald's jest dość obiecujący z prądem Lista składników ich słynnych kurczaków McNuggets — jest wymieniony na ich stronie internetowej:

„Składniki: biały kurczak bez kości, woda, olej roślinny (olej rzepakowy, olej kukurydziany, olej sojowy, uwodorniony olej sojowy), mąka wzbogacona (bielona mąka pszenna, niacyna, zredukowane żelazo, monoazotan tiaminy, ryboflawina, kwas foliowy), bielona mąka pszenna , żółta mąka kukurydziana, skrobia roślinna (zmodyfikowana kukurydza, pszenica, ryż, groch, kukurydza), sól, zakwasy (soda oczyszczona, glinofosforan sodu, kwaśny pirofosforan sodu, mleczan wapnia, fosforan jednowapniowy), przyprawy, ekstrakt z drożdży, stały sok z cytryny , dekstroza, naturalne aromaty”.Czy któryś z tych składników powinien Cię niepokoić? Rozbijmy trochę.

idealny jogurt laska

Czym dokładnie są te składniki?

McNuggets

Biały kurczak bez kości nie brzmi tak źle, prawda? Według tego filmu, sponsorowanego przez McDonald's, jest to jedyna część kurczaka obecnie w przepisie McNuggets. Jakiej jakości jest kurczak? Od 2016 roku kurczak McDonald's „nie jest leczony antybiotykami ważnymi dla medycyny człowieka”. Na pewno ważny krok. Jednak pod koniec dnia kurczak nadal pochodzi z masowe farmy przemysłowe .

Olej roślinny i skrobia roślinna: jeśli unikasz GMO , możesz liczyć na prawdopodobieństwo, że wiele z tych składników pochodzi ze źródeł genetycznie modyfikowanych.Uwodorniony olej sojowy to w pełni uwodorniony olej, który nie zawiera tłuszczów trans występujących w częściowo uwodornionych olejach. Problem tutaj? Oleje uwodornione mogą czasami zostać poddane procesowi zwanemu „ przeestryfikowanie ,' z niektóre badania naukowe wskazując, że mogą być tak samo szkodliwe dla zdrowia ludzkiego jak tłuszcze trans.

Ekstrakt drożdżowy jest czasami oskarżany o to, że zawiera MSG, substancję chemiczną, której wielu unika, ale w rzeczywistości jest źródłem zwykłego starego glutaminianu („G” w MSG), który jest naturalnie występującą substancją w żywności.

To składniki, które brzmią stosunkowo normalnie. A co z resztą?

Jakie są chemicznie brzmiące składniki?

McNuggets

Podczas gdy niektóre składniki brzmią jak całkiem rozsądne dodatki do kurczaka McNuggets, trudno to powiedzieć z innymi. Co to za rzeczy?

scott conant czerwona cebula

Glukoza to dodatek cukru, który najczęściej pochodzi z kukurydzy GMO. Jest to tani dodatek do żywności powszechnie stosowany zarówno w słodkich, jak i pikantnych przetworzonych produktach spożywczych do słodzenia, teksturowania i przedłużenia okresu przydatności do spożycia.

Fosforan glinowo-sodowy jest często stosowany w panierce przetworzonej żywności i powoduje niektórzy ludzie martwią się powiązaniami aluminium z chorobą Alzheimera . Ale związek nie został jednoznacznie udowodniony, a większość z nas regularnie spożywa aluminium z innych źródeł.

ile zarabiasz na instacart

Naturalne smaki , inny powszechny dodatek w przetworzonej żywności, niekoniecznie są tak naturalne, jak się wydaje. Są to skondensowane ekstrakty, które często zawierają wytworzone przez człowieka chemikalia i konserwanty znane jako „przypadkowe dodatki”, których nie trzeba umieszczać na etykiecie. Dzięki naturalnym smakom dystrybutor żywności może zapewnić, że produkty dystrybuowane na rynek masowy mają jednolity smak.

Fosforan sodowo-glinowy, kwaśny fosforan sodowy i fosforan jednowapniowy są źródłami fosfor nieorganiczny które są powszechnie spotykane w przetworzonej żywności. Podczas gdy fosfor naturalnie występuje w większości pokarmów bogatych w białko i jest niezbędny dla ludzkiego życia, fosfor nieorganiczny został powiązany w studia naukowe na choroby układu krążenia, osteoporozę, cukrzycę typu 2 i otyłość. Fosforany powinny być ściśle ograniczane przez osoby cierpiące na przewlekłą chorobę nerek. Fosforany są często używane jako konserwanty w przetworzonej żywności. Jak więc McDonald's może twierdzić, że nie używa już sztucznych konserwantów w McNuggetach? Dojdziemy do tego.

Stary przepis kontra „zdrowszy” przepis

McNuggets

Przepis na McNuggets się zmienił , a McDonald's chce, żebyś o tym wiedział. Marketing 2016 chwali się uproszczoną listą składników wielu produktów McDonald's, w tym słynnych smażonych nuggetsów z kurczaka. Wraz z obietnicą, że cały kurczak był wolny od „antybiotyków ważnych dla medycyny człowieka”, McDonald's usunął niektóre z bardziej wątpliwych składników z przepisu McNuggets, chwaląc się, że McNuggets nie zawiera już sztucznych konserwantów. Więc co dokładnie usunęli?

Kwas cytrynowy. Chociaż pochodzi również z cytryn, większość stosowanego przemysłowo kwasu cytrynowego pochodzi z Aspergillus niger , ta sama pleśń, która nam daje czarna pleśń . Stosowany jako konserwant, składnik został zastąpiony stałymi sokami z cytryny, które zawierają naturalnie występujący kwas cytrynowy. Fosforan sodu jest szeroko stosowany jako konserwant w przetworzonej żywności, zwłaszcza mięsie, jako środek zmiękczający i emulgator.

TBHQ, czyli trzeciorzędowy butylohydrochinon. Autor Michael Pollan robił fale, kiedy przez pomyłkę o których mowa w tej substancji konserwującej jako istota pochodzący z płynu do zapalniczek w jego książce Dylemat wszystkożercy , ale to wciąż paskudne rzeczy. TBHQ to sztuczny przeciwutleniacz, który służy do konserwowania żywności zawierającej tłuszcze, ale jest również stosowany w kosmetykach, farbach i lakierach. W mega dużych dawkach może powodować nudności, zapaść, a nawet śmierć, ale prawdopodobnie będziesz musiał jeść 11 funtów kurczaka McNuggets (wykonane według starego przepisu), aby osiągnąć ten poziom. Jednak spójrz na Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej Safety używany przez fabryki zajmujące się tym towarem i zadaj sobie pytanie, czy chcesz połknąć nawet najmniejszą jego dawkę. TBHQ jest również badane pod kątem możliwych powiązań ze wzrostem alergii pokarmowych.

Nic dziwnego, że McDonald's chciał usunąć niektóre z tych składników z McNuggets. Dobre wieści, prawda? Nie zapomnij przeczytać drobnego druku.

W czym gotowane są McNuggets?

frytki

Chociaż TBHQ jest nieobecny w nowym przepisie McNuggets, McDonald's nadal nie usunął go z całego oleju spożywczego. Strona internetowa McDonald's wskazuje że olej TBHQ może nadal znajdować się we frytownicach wielu jego restauracji.

Wysłałem e-mail do Becci Hary, globalnej dyrektor ds. relacji z mediami w McDonald's, która powiedziała mi, że „przed sierpniem 2016 r. nasze dawne kurczaki McNuggets były smażone w oleju zawierającym sztuczny środek konserwujący, którego nie dodaje się już do oleju spożywczego w restauracji”. Nie ma jednak słowa o tym, ile czasu zajmie restauracjom przejście na nowy olej, który produkuje McDonald's. Kwas cytrynowy jest nadal wymieniany jako składnik „starego” oleju.

Jakość wody butelkowanej Kirkland

A co z tymi fosforanami?

McNuggets

Tutaj sprawy stają się trudne. Tak, TBHQ i kwas cytrynowy zostały usunięte z listy podstawowych składników. Fosforan sodu został usunięty z listy składników mięsnej porcji bryłki, gdzie prawdopodobnie jest używany jako konserwant dodający wilgoci do mięsa. Jednak fosforan sodu, kwaśny fosforan sodu i fosforan jednowapniowy są nadal używane w zakwaszaniu. panierowanej panierki McNugget. Jaka jest różnica, o którą pytasz? Różnica polega na tym, do czego dokładnie służą fosforany. W przypadku aktualnego przepisu McNugget, poszczególne fosforany, o których mowa są niedrogie środki spulchniające (wiążą się z sodą oczyszczoną do wyrośnięcia, zabarwienia i chrupiącej panierki), bez konserwantów.

Przejdźmy zatem do kwestii technicznych. Czy McDonald's może powiedzieć, że jego produkt nie zawiera sztucznych konserwantów, ponieważ sztucznych konserwantów w żywności nie ma w celu konserwacji żywności? Tak, może. Ale to nie tylko giganci fast foodów, tacy jak McDonald's, zawierają takie składniki w swoich produktach. W rzeczywistości fosforany sodu to tylko jeden z wielu Obecnie dozwolone są sztuczne dodatki do żywności przez USDA do użytku w opakowaniach organiczny żywność. Znalazłem fosforan sodu wymieniony wczoraj na opakowaniu mojej córki z ekologicznym, karmionym trawą, „bez sztucznych konserwantów” makaronem i serem.

Pamiętajcie ludzie, McDonald's obiecał usunąć wszystkie sztuczne „konserwanty” ze swoich McNuggetów, ale niekoniecznie sztuczne „dodatki”, ruch, który okazuje się znacznie trudniejszy niż mogłoby się wydawać. (Nawiasem mówiąc, McNuggets nigdy nie zawierał sztucznych barwników ani aromatów.)

A co z różowym śluzem?

Prawdopodobnie widziałeś filmy i zdjęcia, które kilka lat temu stały się popularne, takie jak ten powyżej, ilustrujący „ różowy śluz ', który podobno był używany w hamburgerach McDonald's i kurczakach McNuggets. Oficjalne słowo McDonald's mówi, że zdjęcia i filmy, które zrobiły obchód, nie pochodziły z zakładu produkującego jedzenie McDonald's. Więc co to było?

Różowy śluz, który widzisz na filmie, to tak zwane mięso oddzielone mechanicznie. Powstaje poprzez wzięcie każdego kawałka wieprzowiny lub drobiu i przepuszczenie go przez sito wysokociśnieniowe, oczyszczenie go amoniakiem, a następnie dodanie niektórych sztucznych barwników i aromatów na dokładkę. Tę papkę mięsną i chemiczną można znaleźć w przetworzonych mięsach, takich jak bolonia, hot dogi, suszone mięso i pakowane nuggetsy z kurczaka. Od 2010 r. USDA orzekł, że produkty zawierające mechanicznie oddzielone mięso muszą mieć taką informację na liście składników.

Czy McDonald's kiedykolwiek go używał? Tak, ale od jakiegoś czasu nie ma. McDonald's poinformował w 2012 roku, że mechanicznie oddzielony drób i wołowina poddana obróbce amoniakiem zostały już wyłączone z łańcucha dostaw. Wielu chwaliło kampanię sławnego szefa kuchni Jamiego Olivera przeciwko używaniu przez McDonald's mechanicznie oddzielonego mięsa.

Klub Sama vs Costco

Czy McNuggets są inne na całym świecie?

przejechać

Krótko mówiąc, tak. Biorąc witrynę McDonald's UK jako jeden z wielu przykładów: całe jedzenie jest 100% wolny od GMO , ma nigdy nie zawierał amoniaku , i ma zawsze był wolny od MSG . McDonald's UK serwuje mleko ekologiczne w Happy Meals , i jej olej spożywczy nie zawiera dimetylopolisiloksanu . Mimo znacznych ruchów McDonald's w USA, aby odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na zdrowszą żywność, wydaje się, że nasi sąsiedzi na całym świecie cieszą się produktem, który oferuje mniej dodatków i jest lepszej jakości. Więc jeśli wszystkie te inne kraje to rozgryzły, dlaczego nie można tego zrobić tutaj?

A skoro już przy tym jesteśmy, dlaczego nie możemy dostać pikantnych kawałków kurczaka z Indonezji i Włoch? nuggetsy ze szpinaku i sera ?

Więc czy powinieneś je jeść?

McDonald

Daleko mi będzie mówić ci, jak żyć.

Oto, co wiemy. McDonald's serwuje fast foody. Żywność przetworzona. A przetworzona żywność jest dla ciebie szkodliwa. Ma niską zawartość składników odżywczych, wysoką zawartość cukru i jest wypełniona dodatkami chemicznymi. Konsumpcja została powiązana z chorobami serca, otyłością, insulinoopornością i rakiem. Przetworzona żywność została zaprojektowana tak, aby „nadmiernie nagradzać” nasze mózgi, prowadząc do nadmiernej konsumpcji, a nawet uzależnienia. McDonald's poczyniła duże postępy w ostatnich latach, aby oczyścić swoje produkty, usuwając wiele składników z najbardziej „obrzydliwym” czynnikiem. Wystarczy?

Diabeł jest w dawce. Oto sposób, w jaki na to patrzę — jeśli przez 90% czasu jem zdrową, organiczną, pełnowartościową żywność i karmię nią moją rodzinę, to nie czuję się źle z powodu okazjonalnego pobłażania moim ulubionym fast foodom. Ale nigdy nie oszukiwałbym się, że coś w tym menu jest dla mnie dobre. A jeśli chodzi o karmienie nim mojego dziecka, to przypominam sobie, że ilekroć prosi o McDonalda, prosi też o czarne oliwki, ananasa i cynamonowy mus jabłkowy. (A teraz, kiedy o tym myślę, jadłam te rzeczy również, gdy byłam w ciąży.)

Pozostawiam tobie decyzję, w jaki sposób McNuggets pasuje do twojego stylu życia i co myślisz o ich zjedzeniu. Jeśli jednak zdecydujesz się je zjeść, gorąco polecam sos do maczania z bawolego.

Kategorie Komiksy Jak Wskazówki