Jaka jest różnica między Marmite a Vegemite?

Słoik Marmite Ben Stansall/Getty Images

Garnek i Vegemita są kochane w Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii, ale jeśli nie jesteś z jednego z tych krajów, prawdopodobnie nigdy nie próbowałeś ani nawet nie słyszałeś o tym rozpowszechnianiu poza odniesieniami do popkultury. Opiekun opisuje Marmite jako gęstą, lepką pastę z ekstraktu drożdżowego, który jest produktem ubocznym warzenia piwa. Ten artykuł spożywczy został przypadkowo wynaleziony w 1902 roku przez niemieckiego naukowca. Według Świerk , Vegemite jest również gęstą pastą do smarowania na bazie ekstraktu drożdżowego, ale zawiera przyprawy i aromaty warzywne, stąd „wege” w Vegemite. Twierdzą, że ta wersja spreadu została wymyślona przez chemika podczas I wojny światowej, z powodu zakłóceń w dostawach towarów importowanych, które spowodowały niedobór Marmite.

Codzienny Posiłek twierdzi, że oba produkty są wytwarzane przy użyciu tej samej metody łączenia soli z zawiesiną drożdży, a następnie jej podgrzewania. W ten sposób powstaje bogata pasta, do której obie firmy dodają własną, zastrzeżoną mieszankę smaków, przypraw i witamin. Codzienny Posiłek określa te pasty jako „superżywność” ze względu na wysokie stężenie witamin obecnych w obu markach. Linia zdrowia opisuje Vegemite jako wystarczająco zdrowy i bogaty w witaminy z grupy B i zwraca uwagę, że chociaż w jednej porcji jest całkiem spora ilość sodu, biorąc pod uwagę intensywny smak, użytkownicy rzadko spożywają pełną łyżeczkę sugerowaną do porcji.Jak jeść Marmite i Vegemite

Marmite lub Vegemite posmarowane cienko na grzance

Świerk twierdzi, że chociaż oba produkty spożywcze są oparte głównie na tych samych składnikach i najczęściej są spożywane w podobny sposób (cienkie rozprowadzane na kanapkach, krakersach i tostach), twierdzą, że w rzeczywistości są one całkiem różne. Opisują Marmite jako słono-słodki krem ​​do smarowania o gładkiej i jedwabistej konsystencji. Twierdzą, że smak Vegemite jest również dość słony, ale bardziej gorzki i drożdżowy niż Marmite.

Według Wycieczka kulturalna , zauważalna jest różnica w kolorze i fakturze produktów. Opisują Vegemite jako kruczoczarny i gęsty jak masło orzechowe, podczas gdy Marmite ma bardziej ciemnobrązowy kolor o konsystencji podobnej do syropu, podobnej do melasy, roztopionej czekolady lub miodu. Uważają, że smak Vegemite jest bardziej intensywny niż Marmite i dlatego powinien być używany jeszcze oszczędniej niż jego brytyjski kuzyn. Chowhound poleca inne, mniej znane sposoby na cieszenie się obydwoma pastami, w tym przyprawowy popcorn, mieszany z congee, a nawet mieszany z brownie.