Co musisz wiedzieć, zanim zjesz kolejny kęs krewetek

Krewetki ugotowane

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wszyscy w Stanach Zjednoczonych tak oszaleliśmy od krewetek? W końcu krzywe skorupiaki to najczęściej spożywane owoce morza w kraju, przy rocznym poziomie spożycia 4,4 funta na osobę. Ale kto był pierwszą osobą, która zdecydowała się złamać głowę i ogon? Krewetka , zeskrobać jego kupę, ugotować, obrać skorupkę i zanurzyć schłodzoną, umięśnioną tuszę w keczupie i chrzanie?

Wzrost znaczenia krewetek w amerykańskiej diecie mógł rozpocząć się w mało prawdopodobny sposób, jako rodzaj żartobliwe szyderstwo z amerykańskiej prohibicji w 1920 . Wraz z wprowadzeniem zakazu spożywania alkoholu, samotnym barmanom i restauratorom nie pozostało nic innego, jak wpatrywać się w te wszystkie puste kieliszki do martini, które nie były już wypełnione pysznym, lodowato zimnym ginem. Zamiast tego przedsiębiorcy zaczęli serwować „koktajl z krewetek”, wypełniając nieużywane naczynia gotowanymi krewetkami i pikantnym sosem z ketchupem, sokiem z cytryny i ostrym sosem. Długo po uchylona nowelizacja zakazująca sprzedaży alkoholu , przetrwała nasza narodowa fascynacja kiczowatym daniem.Jednak to nie tylko zabawa i gry dla zjadaczy krewetek. Oddanie jedzeniu krewetek ma więcej niż kilka wad, od problemów zdrowotnych, przez troskę o środowisko, po łamanie praw człowieka. Rzućmy okiem na to, co musisz wiedzieć przed kolejnym kęsem.

kawa rozpuszczalna vs kawa mielona

Mają szalenie wysoki poziom cholesterolu

Frytki Krewetkowe Instagram

Możesz nie myśleć zbyt wiele o dietetycznych implikacjach krewetek, nawet gdy koszysz półtora funta obierz i zjedz. W końcu nic tak małego nie może być dla ciebie złe, prawda?

Podczas Krewetka są naturalnie bardzo niskie w kalorie , przy średniej krewetce zawierającej zaledwie siedem nędznych kalorii, możesz zjeść tuzin, dodając tylko 84 kalorie do całkowitego dziennego spożycia. W rzeczywistości prawdopodobnie spożywasz prawie tyle samo kalorii z sosem koktajlowym, w którym zanurzasz krewetki.Ale oto coś, co może cię zatrzymać, jeśli martwisz się o swoje serce: Pomimo niewielkich rozmiarów krewetki mają dziwnie wysoki poziom cholesterolu. Według Linia zdrowia „Mała porcja 3,5 uncji krewetek dostarcza około 200 miligramów cholesterolu. Dla osób z wysokim ryzykiem chorób serca oznacza to cały dzień. Dla wszystkich pozostałych 300 miligramów to granica.

Pomimo tych wysokich liczb, niektóre badania sugerują że ponieważ krewetki mają tak niską całkowitą zawartość tłuszczu i nie zawierają tłuszczów nasyconych, dieta bogata w krewetki może być ogólnie zdrowsza niż, powiedzmy, dieta oparta na jajkach. Same liczby cholesterolu nie powinny zniechęcać Cię do od czasu do czasu odrzucenia koktajlu z krewetek.

Krewetki hodowlane z niektórych krajów są wręcz toksyczne

Krewetki hodowlane

Połowy krewetek w Stanach Zjednoczonych są czyste, dobrze uregulowane i bezpieczne. Niestety, jeśli jesz krewetki, prawdopodobnie zostały one przywiezione z miejsca, w którym po prostu tak nie jest.92 procent krewetek spożywanych w Stanach Zjednoczonych pochodzi z krajów, w których branża ta ma niewielkie lub żadne przepisy, w tym z Tajlandii, Wietnamu i Indii. A ponieważ Stany Zjednoczone mają najbardziej otwarty rynek dla szkicowych krewetek, często importujemy odrzuty z Unii Europejskiej i Japonii po najniższych cenach.

Więc co jest nie tak z tym talerzem smażonych krewetek, który kosztuje mniej niż kawałek pizzy? Ze względu na wątpliwe warunki, w jakich hodowane i przetwarzane są krewetki importowane z niektórych krajów, krewetki przybywające na nasze brzegi mogą zawierać dość przerażające toksyny, w tym śladowe ilości zakazanych antybiotyków powodujących raka, legalne antybiotyki, pestycydy i inne chemikalia, które w twoim ciele nie ma żadnego interesu. Losowo test przeprowadzone przez ABC News i Texas Tech University, które zbadały 30 próbek importowanych krewetek zakupionych w supermarkecie, dwie próbki (oba hodowane na farmie) z Indii i Tajlandii „wykazały pozytywny wynik testu na obecność nitrofuranzonu, antybiotyku, który jest znanym czynnikiem rakotwórczym, na poziomach 28 i 29 razy wyższe niż dozwolone przez FDA. Inny antybiotyk, chloramfenik, został wykryty na poziomie 150 razy większym niż prawnie dopuszczalny limit [który] został zakazany w produkcji żywności w USA z powodu możliwych poważnych skutków ubocznych, takich jak niedokrwistość aplastyczna i białaczka”.

Hodowla krewetek przyczynia się do globalnego ocieplenia

Hodowla krewetek Obrazy Getty

Hodowla krewetek zamiast łapania ich na wolności może być wydajna i zdecydowanie pomaga utrzymać niskie koszty, co jest wspaniałe... JEŚLI NIENAWIDZISZ PLANETY. Hodowla krewetek w Tajlandii, Ekwadorze, Indonezji, Chinach, Meksyku i Wietnamie (wiodące kraje hodowli krewetek) spowodowała zniszczenie aż 80 procent namorzyny w tych krajach, ponieważ są one jasne, aby zrobić miejsce dla naszego, pozornie stale rosnącego, apetytu na krewetki hodowlane.

Jaki jest problem z wycięciem kilku głupich starych drzew bagiennych, aby utorować drogę dla bardziej słodkich, słodkich krewetek? Według Zapobieganie , „Lasy namorzynowe pochłaniają i zatrzymują więcej zmieniającego klimat dwutlenku węgla niż jakikolwiek inny ekosystem na świecie, w tym lasy deszczowe. Lasy namorzynowe służą również jako obszary lęgowe dla innych stworzeń oceanicznych i pomagają chronić wybrzeża poprzez ograniczanie powodzi podczas sztormów”.

Więc jak najbardziej... wycinaj lasy namorzynowe, dopóki wzrost temperatury, śmierć przez tsunami i martwe ryby nie wydają się zbytnio wpływać na jakość życia.

Hodowla krewetek jest destrukcyjna dla populacji ryb

Hodowla krewetek w Tajlandii Obrazy Getty

Oprócz zniszczenia namorzyny (główna pożywka dla wielu gatunków ryb), produkcja krewetek może dramatycznie wpłynąć na populacje ryb na dwa dodatkowe główne sposoby.

Dziko złowione krewetki są często odławiane przez trałowanie, proces, w którym gigantyczne sieci są ciągnięte po dnie oceanu, aby zebrać jak najwięcej krewetek. To trochę jak łapanie myszy polnej przez spalenie całego podwórka na ziemię. Chociaż te sieci mogą zbierać mnóstwo krewetek, mają również tendencję do zgarniania wszystkiego innego, co rybacy nazywają „przyłowem”, a reszta z nas określa się mianem żółwi, delfinów, ryb i rekinów. Według New York Times , na każdy funt złowionych krewetek, od 3 do 15 funtów innych organizmów morskich również ląduje w tych sieciach.

Więc jeśli trałowanie krewetek zabija również wiele innych rzeczy, czy nie ma większego sensu hodowanie ich w kontrolowanym środowisku? Nie tak, według MAPA . 'Ponieważ do wykarmienia i wyprodukowania jednego funta krewetek hodowlanych potrzeba do 3 funtów złowionych na wolności ryb, populacje ryb gwałtownie spadają' - mówią.

Kup importowane krewetki, a prawdopodobnie (nadal) przyczyniasz się do niewolnictwa

Hodowla krewetek w Tajlandii Obrazy Getty

I to nie byle jakie niewolnictwo — niewolnictwo dzieci. Pomimo podejmowanych przez rząd w Tajlandii prób powstrzymania naruszeń praw człowieka, które wydają się iść w parze z przemysłem krewetkowym, artykuł opublikowany w 2018 r. przez Opiekun wskazuje, że sytuacja nie uległa znacznej poprawie.

„Praca przymusowa jest rutyną” – mówi Brad Adams, dyrektor HRW w Azji. „Pracownicy, z którymi rozmawialiśmy, opisali, że byli przemycani na statki, uwięzieni w pracach, których nie mogli opuścić, znęcaniu się fizycznym, braku jedzenia, długich godzinach i okropnych warunkach pracy. Najgorsze dla wielu z nich było nieopłacanie — najtrudniej było znieść psychologiczną krzywdę i ostateczną zniewagę.

program do żucia dzisiaj

W swoim pierwotnym dochodzeniu dotyczącym tajskiego przemysłu krewetkowego, Opiekun opisał „przerażające warunki, w tym 20-godzinne zmiany, regularne bicie, tortury i egzekucje. Niektórzy [mężczyźni] byli na morzu przez lata; niektórym regularnie proponowano metamfetaminę, aby utrzymać ich przy życiu. Niektórzy widzieli na ich oczach mordowanych współniewolników.

Podczas gdy Tajlandia nadal pracuje nad problemem niewolnictwa u krewetek, wygląda na to, że najmniej możemy zrobić, ponieważ amerykańscy konsumenci unikają importowanych krewetek, które wymieniają Tajlandię jako kraj pochodzenia.

Prawdopodobnie są źle oznakowane

Krewetki mrożone Instagram

Przemysł importowanych krewetek hodowlanych jest nadal bardzo luźno regulowany, a tam, gdzie brak jest przepisów, należy się spodziewać, że nawet niektóre z najbardziej podstawowych faktów na temat produktu są często błędnie przedstawiane. W nauka przez Oceana, grupę zajmującą się ochroną oceanów, naukowcy odkryli oszałamiającą ilość krewetek oszustwo w całym kraju.

Badania raporty : „Testy DNA potwierdziły, że 30 procent ze 143 przebadanych produktów z krewetek ze 111 sklepów spożywczych i restauracji było błędnie przedstawianych. Oceana odkryła również, że konsumenci często otrzymują niewiele informacji na temat kupowanych przez nich krewetek, w tym gdzie i jak zostały złowione lub hodowane, co utrudnia, jeśli nie uniemożliwia, dokonywanie świadomych wyborów”. Oznacza to, że możesz nieświadomie jeść krewetki wyprodukowane na farmie, która używa antybiotyków, pestycydów i innych szkodliwych chemikaliów.

Jako konsumenci niewiele możemy zrobić, aby uniknąć kupowania importowanych krewetek, które są potencjalnie niewłaściwie oznakowane. Dopóki branża nie przystąpi do działania, łatwiej będzie całkowicie uniknąć importowanych krewetek.

Paula Deen mąż Jimmy

Krewetki hodowlane są siedliskiem wirusów i bakterii

Hodowla krewetek Obrazy Getty

Dodatkowo legalne i nielegalne antybiotyki znalezione w próbkach krewetek hodowlanych importowanych z Tajlandii, Wietnamu lub Indii, skorupiaki wielkości kęsa mogą również zawierać wiele szczepów wirusów lub innych bakterii. Część problemu leży w technice uprawy — przeładowane baseny są przeładowane krewetkami , a szlam kału i nadmiar pożywienia mogą gromadzić się i rozkładać. To toruje drogę do rozmnażania się paskudnych wirusów i bakterii, które mogą niszczyć całe kolonie, a przez to powodować choroby u klientów. Raporty konsumenckie przetestował 284 opakowania mrożonych surowych krewetek i stwierdził 60 procent skażenia bakteriami, w tym E coli i wibrio , co może spowodować zatrucie pokarmowe, biegunkę, odwodnienie, a nawet śmierć.

Myślisz, że FDA ochroni cię przed tymi patogenami? Co zaskakujące, Agencja ds. Żywności i Leków testuje tylko około 2 procent wszystkich importowanych owoce morza , co oznacza, że ​​nie ma możliwości sprawdzenia, czy Twoja pyszna przystawka może wywołać u Ciebie nudności, dopóki nie będzie za późno.

Są zapakowane w dość brudnych warunkach

Pakowanie krewetek Obrazy Getty

Jeśli same farmy rybne brzmią dość obrzydliwie, sprawy nie poprawiają się, gdy przejdziesz do części „pakowania i przetwarzania” zagranicznego przemysłu krewetek. Według raportu z 2012 roku autorstwa Bloomberg , warunki w wielu z tych zakładów pakowania są wręcz obrzydliwe.

Na przykład w jednym z zakładów przetwórczych zlokalizowanych w Wietnamie reporterzy znaleźli upalne hale fabryczne zaśmiecone śmieciami i odpadkami, wokół bzyczą chmary much i krewetki, które były przechowywane w nieodpowiednich temperaturach w brudnych plastikowych pojemnikach. Co gorsza, krewetki często pakowano w lód zrobiony z lokalnej wody z kranu, która została uznana przez władze zdrowia publicznego za niebezpieczną ze względu na skażenie mikrobiologiczne, co wymagało zagotowania wody przed wypiciem. Oznacza to, że nawet jeśli sam proces hodowli był bezpieczny (nie był), krewetki mogłyby być dalej skażone bakteriami z lokalnego wodociągu.

To padlinożercy, którzy jedzą głównie śmieci

Żywe krewetki

Okay, do tej pory rozmawialiśmy o tym, jak zamorski przemysł rybny produkuje szkicowe krewetki hodowane w brudnych warunkach, które mogą zawierać wiele toksyn, patogenów i antybiotyków, więc wydaje się, że wiele winy za to, że krewetki są obrzydliwe, może być przypisane do warunków, w jakich zostały wychowane. Ale zatrzymajmy się na chwilę, aby zastanowić się, czym właściwie są krewetki: Zmiataniem osobników żywiących się dołem, które jedzą wszystko, co znajdą.

Dzikie krewetki w oceanie jedzą materię roślinną, małże, ślimaki, martwe ryby, kraby, robaki i każdą inną rozkładającą się materię organiczną, która jest wystarczająco mała, aby zmieścić się w ich maleńkich pyszczkach, w tym innych mniejszych krewetkach. To dało ludzkości wystarczająco dużo śmiechu, by doprowadzić niektóre światowe religie do… zakazać ich spożywania , na podstawowym duchowym fundamencie, że są „nieczyste”.

Bez względu na swoją wiarę, musisz przyznać, że poświęcanie dużej części swojej diety zwierzęciu, które spędza większość swojego cyklu życia na jedzeniu zgniłych kawałków innych zwierząt, wydaje się trochę dziwne.

Niektóre z nich to mięsożerne potwory

Rój krewetek

Szybko: Zamknij oczy i spróbuj wyobrazić sobie, jak krewetki pływają w oceanie, zanim oderwiemy im głowy, ogony i nogi i ułożymy je umiejętnie wokół naczynia z schłodzonym sosem koktajlowym. Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądają, kiedy pływają, żyją swoim małym życiem, prawda?

To może być błogosławieństwo. Widzisz, krewetki nie są słodkie i przytulanki. W rzeczywistości naukowcy z Anglii England Narodowe Centrum Oceanografii odkryli nowy rodzaj krewetek, które polują w rojach, przeczesują oceany w poszukiwaniu martwych stworzeń morskich i obdzierają do czysta tusze — nawet tusze wielorybów.

W eksperymencie naukowcy umieścili całą tuszę wieprzową w stalowej klatce (aby chronić ją przed rekinami, a ponieważ nauka może być przerażająca), w zasadzie tylko po to, aby zobaczyć, co się stanie i sfilmować wyniki. w opis wideo , jeden z naukowców opisuje tuszę jako pokrytą maleńkim gatunkiem krewetki w ciągu kilku minut, która „szybko przybrała na ciele grubość kilku centymetrów i dostała się do tuszy przez otwory, zjadając ją od środka. Amfipody stały się tak liczne, że pokryły całą klatkę i pręty, wykluczając w sposób konkurencyjny wszystkie inne stawonogi”.

Więc tak. Krewetki to potwory.