Czym jest Seitan i jak smakuje?

Paski pociętego seitana w misce z szarego kamienia

Jeśli stosujesz dietę wegańską lub wegetariańską i często jesz mięsa roślinne jak hamburgery sojowe i wyciągnął jackfruit , być może słyszeliście już o seitana — jeden z niewielu przyjaznych weganom substytutów mięsa. Jest to popularny wybór, ponieważ wygląda i ma podobną konsystencję do mięsa zwierzęcego i jest uważany za ubogi w węglowodany i bogata w białko .

Seitan (wymawiane „say-tan”) jest również popularnie określane jako „mięso pszeniczne”. To dlatego, że seitan jest wykonany wyłącznie z pszenica i wody i jako taki jest w całości wykonany z glutenu. W artykule zauważono ponadto, że zawartość glutenu w seitanie może być powodem do niepokoju dla każdego, kto jest wrażliwy lub nietoleruje pszenicy i glutenu lub ma celiakię. Tak więc, zanim zdecydujesz, czy powinieneś zacząć włączać seitan do swojej diety, musisz wziąć pod uwagę wiele ważnych kwestii dotyczących tego alternatywnego mięsa.Co to jest seitan i jak się go robi?

Osoba tworząca seitan od podstaw za pomocą szklanej miski

Seitan istnieje od wieków w Chinach i Japonii i został pierwotnie opracowany jako substytut mięsa przez mnichów buddyjskich, którzy stosowali dietę wegetariańską, według Smithsonian Magazine . W przeciwieństwie do innych białek wegetariańskich tofu i tempeh , z których oba są zrobione z soi, seitan jest zrobiony z pszenicy i jest to ważne, ponieważ podobnie jak ciasto, jest bardzo elastyczne i ma świetną konsystencję, co zapewnia dużo satysfakcji z żucia.

Seitan można wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest użycie specjalnego rodzaju mąka znana jako witalna pszenica glutenowa, która jest bardzo drobno sproszkowana z bardzo małą ilością skrobi. Jednak seitan można również zrobić, ugniatając zwykłą mąkę pszenną pod strumieniem wody, aby zmyć skrobię, pozostawiając lepką masę czystego białka glutenowego. Z tego powodu seitan jest również nazywany glutenem pszennym, białkiem pszennym lub po prostu glutenem. Po przygotowaniu ciasta można dodać przyprawy, takie jak sos sojowy, przed jego ugotowaniem.

Sztuczka z teksturą seitana polega również na ugniataniu ciasta. Jeśli ugniatasz go więcej, powstanie więcej glutenu, a więcej glutenu spowoduje, że produkt końcowy będzie bardziej gumowy i elastyczny.Jak smakuje seitan?

Steki Seitan ze śladami grilla obok ketchupu i pikli

Ponieważ seitan jest zasadniczo tylko ciastem zrobionym z pszenicy, ma bardzo łagodny profil smakowy, jeśli w ogóle, jak mdły kurczak lub grzyby portobello. Jednak brak smaku seitana jest również jedną z jego największych zalet. Ponieważ seitan sam w sobie jest dość mdły, jest bardzo wszechstronnym białkiem, które możesz doprawiać w dowolny sposób i wchłonie prawie wszystko, czym go doprawisz, od curry po sos bawole lub marynaty do steków.

Ze względu na szerokie możliwości seitan można z łatwością używać jako substytutu roślinnego w wielu przepisach, które wymagają mięsa. W rozmowie z Jedz to, nie to! , Kylie Sakaida z Nutrition by Kylie mówi, że fajnie jest marynować i upiec jak stek , lub możesz użyć go do aromatycznego bulionu lub gulaszu. Inne opcje obejmują użycie robota kuchennego do zmielenia jej i przygotowania quasi mielonej wołowiny , chleba i smażenia jej jak paski kurczaka „lub posmarowania sosem BBQ i grillowania na żeberka ”. Inne opcje obejmują pocięcie go na paski dla fajitas lub pokroić go w kostkę na szaszłyki na grillu. Możliwości są naprawdę nieograniczone.

Uważa się również, że popularność seitana wynika bardziej z jego tekstury niż smaku. Seitan ma zauważalną, obfitą konsystencję, która naprawdę naśladuje mięso zwierzęce, w przeciwieństwie do innych roślinnych substytutów mięsa, takich jak tofu i tempeh, które są bardziej miękkie.Dlaczego seitan jest tak drogi?

Burger Seitan na tostowanej bułce sezamowej z sałatą i ketchupem

Ogólnie rzecz biorąc, mięso roślinne może być droższe niż bardziej tradycyjne opcje. Mimo że produkcja mięsa zwierzęcego jest o wiele większa niż mięsa roślinnego – zwierzęta muszą być karmione, pielęgnowane i transportowane, co również wymaga większej ilości paszy zbożowej, wody i energii – opcje wegetariańskie są na razie droższe tak czy inaczej. To dlatego, że mięso roślinne produkowane jest na znacznie mniejszą skalę niż mięso zwierzęce , dzięki czemu produkty takie jak wołowina i kurczak są bardziej przystępne dla konsumenta.

Vox Wskazuje również, że w przeciwieństwie do przemysłu roślinnego, rząd federalny mocno dotuje przemysł hodowli zwierząt, aby koszt mięsa zwierzęcego był bardziej przystępny. Dzieje się tak pomimo faktu, że seitan jest tak łatwy w produkcji, że można go nawet zrobić w domu, kupując torebkę glutenu pszennego i postępując zgodnie z dowolną liczbą przepisów online, aby zrobić go samemu.

W przyszłości może się to bardzo dobrze zmienić. Ponieważ jedzenie roślinne staje się coraz bardziej powszechne, a popyt rośnie, ceny spadają . W ostatnich miesiącach zarówno Niemożliwe jedzenie i Beyond Mea t, upublicznili swoje plany obniżenia cen w miarę zwiększania i optymalizacji produkcji. W dużej mierze wynika to z faktu, że sieci fast foodów lubią Burger King teraz oferują swoje produkty w menu przyjaznym dla warzyw, które zyskały nową popularność.

Czy seitan jest dla ciebie lepszy niż tofu?

Pieczeń Seitan pokrojona w plastry z keczupem

Seitan jest bardzo bogaty w białko — porcja 3 uncji zawiera od 15 do 21 gramów, mówi Linia zdrowia . Z drugiej strony tofu zawiera około 8 gramów białka w każdej porcji 3,5 uncji, zauważa Healthline w kolejny artykuł . Więc jeśli chodzi o białko, seitan plasuje się wyżej niż tofu na dłuższą metę.

Jednak strona internetowa dalej zauważa, że ​​seitan nie zawiera wystarczającej ilości lizyny, niezbędnego aminokwasu, który organizm ludzki musi uzyskać z pożywienia. Dlatego seitan nie jest uważany za białko pełnowartościowe. Aby to zrekompensować, możesz dodać produkty bogate w lizynę, takie jak fasolki do swojej diety. Z drugiej strony tofu zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, których potrzebuje organizm ludzki i jako takie jest uważane za pełnowartościowe białko.

Kolejną kwestią do rozważenia przy wyborze między tofu a seitanem są alergie. Dla każdego, kto ma alergię na soję, tofu nie jest opcją, dlatego seitan jest doskonałym wyborem. Jednak dla osób z alergią na pszenicę i gluten lub celiakią zdecydowanie należy unikać seitanu, co czyni tofu lepszym wyborem.