Czym jest prawdziwe wasabi i dlaczego prawdopodobnie nigdy go nie jadłeś

prawdziwy wasabi

Wasabi nie jest jednym z tych składników, które inspirują nas do zadawania wielu pytań. Dodanie zielonej pasty na talerz sushi jest dość oczywiste. Nawet jeśli większość z nas nie wie, co to jest ani skąd pochodzi, wiemy, że zawiera cios smaku. Jego ostry i pikantny charakter to doskonały sposób na doprawienie sosu sojowego, a jeśli dodasz go za dużo, dość szybko oczyści twoje zatoki. Jak wasabi ma stać się bardziej popularnym , widzieliśmy go jako polewę do grochu w mieszankach przekąsek i dodawany do majonezu do wymyślnych dań, takich jak rybne tacos. Więc możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że większość wasabi, z którą się spotkałeś – nawet w eleganckich restauracjach w Japonii – nie jest tak naprawdę prawdziwa.

Prawdziwe wasabi — pochodzące z rośliny Wasabia japonica — jest rzadsze, niż mogłoby się wydawać. Ta japońska roślina wodna jest trudna w uprawie, co czyni ją znacznie droższe niż większość przypraw. Według Washington Post , dodanie prawdziwych rzeczy do sushi może dodać do rachunku od 3 do 5 USD. Trudno sobie wyobrazić, że tak mały element może być wart swojej ceny cały posiłek typu fast food , ale możesz chcieć za to zapłacić, gdy skosztujesz czystego wasabi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się faktów na temat prawdziwego wasabi – i tego, co faktycznie jadłeś.czy kfc nadal ma ćwiartki ziemniaczane?

Większość pasty wasabi jest fałszywa

fałszywe wasabi Carl Court/Getty Images

Szokująca liczba restauracji sushi nie serwuje prawdziwego wasabi: Washington Post donosi, że aż 99 procent wasabi sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych jest fałszywych. Nie chodzi tylko o Stany Zjednoczone; eksperci szacują, że 95 procent wasabi sprzedawanych w Japonii to również imitacje. Więc jeśli nie dostajesz prawdziwych rzeczy, co do cholery jest w twoim fałszywym wasabi?

To całkiem przekonująca zamiana, zwłaszcza jeśli nie masz do czego porównywać. Wasabi, które znajdziesz w większości restauracji? a sklepy spożywcze to mieszanka chrzanu, musztardy w proszku i barwnika spożywczego. Oczyszczające nos właściwości chrzanu i musztardy łączą się, aby dać ci złudzenie, że jesz naprawdę, a barwniki spożywcze nadają im zielony odcień. Niektóre mieszanki zawierają również skrobię kukurydzianą lub inne stabilizatory chemiczne aby proszek zgęstniał jak świeżo starte wasabi.

Skąd pochodzi wasabi?

skąd pochodzi wasabi Carl Court/Getty Images

Prawdziwe wasabi pochodzi z tarcia przypominającej korzenie łodygi (zwanej kłączem) byliny pochodzącej z Japonii, Wasabia japonica . Wygląda jak zielony korzeń chrzanu, a oba mają podobne profile smakowe. To dlatego, że wasabi jest członkiem tego samego Rodzina Brassica jak chrzan i musztarda — główny powód, dla którego stosowanie proszku chrzanowego jako substytutu działa tak dobrze.Roślina wieloletnia wywodzi się z zimnych górskich potoków i skalistych koryt rzecznych w Japonii. Najwcześniejsza wzmianka o wasabi znajduje się w Honzo Wamyo , 18-tomowy słownik medyczny napisany w 918 AD, wskazujący, że roślina mogła być używany do celów leczniczych . W XIX wieku, w okresie Edo, jego współczesne użycie jako przyprawy do sushi stało się popularne, a reszta to już historia. Chociaż nadal rośnie w Japonii, są, kilka farm wasabi poza Azją, w tym Nową Zelandią, Ameryką Północną i Wielką Brytanią.

Wasabi notorycznie trudne w uprawie

wasabi jest trudne w uprawie Carl Court/Getty Images

Możesz się zastanawiać, dlaczego nigdy nie widziałeś rośliny wasabi, biorąc pod uwagę, że istnieje od tak dawna. Może to mieć związek z tym, jak trudna jest uprawa rośliny. W rzeczywistości, BBC kiedyś nazwano ją „najtrudniejszą rośliną w uprawie”, a popełnianie błędów może stać się bardzo kosztowne dla rolników wasabi. Same nasiona są prawie dolara za każdego i często nie kiełkują. Roślina jest bardzo wybredna w kwestii otoczenia, a jeśli zostanie wystawiona na zbyt dużą wilgotność, zbyt małą ilość wody lub niewłaściwe składniki odżywcze, uschnie i obumrze.

Jednak uprawa nie jest niemożliwa, a wiele roślin wychodzi poza fazę kiełkowania. Kolejna przeszkoda do pokonania choroba grzybicza i zgnilizna łodyg , warunki powszechne wśród roślin uprawianych w warunkach wilgotnych. Nawet jeśli wszystko pójdzie dobrze i uniknie się chorób, może to potrwać nawet trzy lata aby roślina dojrzała. Wszystko to składa się na mniejszą podaż wasabi niż światowy popyt, podnosząc cenę i czyniąc ją nieosiągalną dla większości.Kiedy już to masz, możesz poczuć różnicę

prawdziwy smak wasabi

Po usłyszeniu o tym, jak trudna jest roślina w uprawie, możesz się zastanawiać, czy w ogóle warto. Zabarwiona na zielono mieszanka chrzanu jest cierpka i uderza z efektem oczyszczenia nosa, gdy tylko weźmiesz kęs. Jeśli kiedykolwiek jadłeś prawdziwe wasabi, wiesz, że jest ostre, ale nie jest że gorąco. Ma bardziej roślinną, ziołową kombinację smaku/zapachu niż that Sztuka jedzenia opisuje jako „świeże, zielone, słodkie, tłuste, pachnące i marynowane” zapachy.

pisklę wypełni pensję operatora 2017

Wiadomości chemiczne i inżynieryjne wyjaśnia naukę stojącą za tym, co smakujesz, gdy bierzesz kęs wasabi (fałszywe lub prawdziwe). Kilka enzymów jest uwalnianych podczas ścierania korzeni chrzanu lub wasabi, w tym jeden znany jako izotiocyjanian allilu (AITC), który jest odpowiedzialny za tworzenie wrażenia ciepła. Ponieważ chrzan ma więcej AITC, twoje podniebienie postrzega go jako bardziej pikantny. W badanie z 2003 r. , naukowcy odkryli, że wasabi zawiera więcej lotnych związków niż chrzan, co nadaje mu bardziej złożony smak. Zamiast być po prostu pikantnym smakiem, prawdziwe wasabi ma gładszy, czystszy smak, który nie wyprzedzi delikatnych ryb, gdy je zjesz.

Jadalne są również liście rośliny wasabi

liście wasabi Carl Court/Getty Images

Chociaż kłącze wasabi zawiera najbardziej skoncentrowany smak, cała roślina jest jadalna . Sama roślina jest piękna, dorasta do około dwóch stóp wysokości z długimi, ostrymi łodygami, które wystają ponad ziemię. Liście w kształcie serca dostają tak duży jak mały talerz obiadowy i są częstymi dodatkami do sałatek lub potraw smażonych w Japonii. Najpopularniejszym zastosowaniem rośliny wasabi jest marynowane danie popularne w prefekturze Shizuoka zwane wasabi zuke. Przepis wykorzystuje posiekane łodygi, liście, kwiaty i łodygi, które są marynowane przez zmieszanie ich z solą, cukrem i czytaj biznes (produkt uboczny procesu warzenia sake).

Roślinę wasabi można spożywać na surowo lub gotować, ale jej składniki są bardziej ostre, jeśli są surowe. Ich ugotowanie daje smak szpinaku. Liście nie trwają tak długo jak kłącza (siedem dni w lodówce w porównaniu z kłączem dwumiesięczny okres trwałości ), więc zaplanuj szybko je ugotować, jeśli możesz zdobyć te cenne przedmioty.

Prawdziwe wasabi kosztuje trochę więcej

prawdziwy koszt wasabi Toshifumi Kitamura / Getty Images

Wasabi podawane z sushi w restauracji można łatwo wybrać jako podróbkę: jest dostarczane (zwykle bezpłatnie) z boku każdego talerza. Restauracjom trudno byłoby swobodnie używać prawdziwego wasabi, ponieważ jest droższe niż podróbki. Ponieważ roślina jest tak trudna w uprawie, podaż jest zwykle niższa niż popyt, co podnosi koszty.

Według Na żywo Japonia , kilogram eksportowanego wasabi kosztował w 2014 roku 160 USD (czyli około 72 USD za funt). Szacują, że na przestrzeni lat cena wzrosła o około 10 procent, przez co niektóre restauracje płacą nawet 300 dolarów za kilogram. Porównaj to z hurtowym kosztem łatwa w uprawie chrzan i musztarda, które prawdopodobnie są dostępne dla mniej niż 5 USD za kilogram , i możesz zobaczyć, dlaczego wiele restauracji wybiera fałszywe proszki wasabi. Chociaż prawdziwe ceny wasabi nie zbliżają się nawet do wielu najdroższych produktów spożywczych na świecie, nadal są zbyt drogie, aby rozdawać je za darmo.

Niektórzy hodowcy wasabi trzymają swoje farmy w tajnych lokalizacjach

sekretna farma wasabibi Carl Court/Getty Images

Uprawa wasabi poza Japonią jest niezwykle trudna, ale to nie powstrzymało rolników przed próbami. Biorąc pod uwagę, jak duże jest zapotrzebowanie, hodowcy mogą zarobić dużo pieniędzy, jeśli pokonają słabe wskaźniki kiełkowania i wysokie prawdopodobieństwo choroby rośliny. Niektórzy rolnicy zrozumieli to, jak Brian Oates, który zainteresował się wasabi, gdy robił doktorat z botaniki morskiej na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej.

W rozmowie z Magazynek do łyżek Oates przyznaje, że nie wpuszczają gości na swoje farmy, które znajdują się w tajnych miejscach. „Metoda uprawy jest tajemnicą handlową” – wyjaśnia. „Robimy to, ponieważ gdybyśmy go opatentowali, musielibyśmy wszystkim powiedzieć, jak to robimy. To ten sam model, którego używają faceci z Coca Coli. Niech jak najmniej osób zna przepis.

Według BBC , Oates ostatecznie stworzył model biznesowy podobny do franczyzy dla uprawy wasabi. Za 70 000 USD opłaty licencyjnej możesz stać się częścią franczyzy i otrzymać tajną technikę uprawy szklarniowej. Wybrzeże Pacyfiku Wasabi Ltd. obecnie ma dziewięć farm — cztery w Kolumbii Brytyjskiej, cztery w stanie Waszyngton i jedną w Nowym Jorku — chociaż ich dokładna lokalizacja jest nadal skrywana.

najlepszy sklep kupił kawę mieloną

Zarówno prawdziwe, jak i fałszywe wasabi mogą chronić przed zatruciem pokarmowym

wasabi i zatrucie pokarmowe

Podobnie jak większość par żywności, istnieje powód, dla którego ludzie zaczęli jeść mielone wasabi do sushi. Okazuje się, że zarówno wasabi, jak i chrzan zawierają związek, który może zapobiegać zatrucie pokarmowe . Historycy uważają, że wasabi pierwotnie łączono z jedzeniem w okresie Edo ponieważ jego silny aromat redukował rybi zapach jedzenia. Stała się szczególnie popularną kombinacją z rybą sushi, ponieważ wierzyli w jej zdolność do powstrzymywania rozwoju bakterii.

Dzisiaj, badania wykazały dzieje się tak z powodu czegoś, co nazywa się izotiocyjanianem allilu, związkiem, który powstaje po ścieraniu wasabi i chrzanu. To może być trudne do wymówienia, ale jego funkcja jest dość prosta: hamować rozwój bakterii i grzybów powodujących zatrucia pokarmowe. Amerykańska Rada Nauki i Zdrowia dodaje, że związki te działają również jako środki przeciwdrobnoustrojowe skuteczne przeciwko bakteriom, takim jak E. coli i Staphylococcus aureus. To dobra wiadomość, bo konsumowanie surowe i niedogotowane owoce morza (takie jak sushi) są pewne Zagrożenia dla zdrowia , w tym listeria, salmonella i tasiemce. Wasabi nie jest lekarstwem, jeśli napotkasz mniej niż świeże ryby, ale nigdy nie zaszkodzi mieć trochę wsparcia po swojej stronie, na wszelki wypadek.

Ale prawdziwe wasabi jest również dobre dla twojego zdrowia

czy wasabi jest dla ciebie dobre?

Jeśli zastanawiasz się, czy wasabi jest dla ciebie dobre, odpowiedź brzmi: tak. Oprócz właściwości przeciwdrobnoustrojowych i przeciwbakteryjnych wasabi może mieć również rak - właściwości zapobiegawcze. Ten sam związek, który daje wasabi ostrego kopa, wydaje się również wiązać z komórkami rakowymi, powodując śmierć komórki. Co ciekawe, według Badania , te związki działają tylko na komórki białkowe, które są uszkodzone, pozostawiając normalne komórki w spokoju, co czyni je dość skutecznymi. Wasabi również zawiera izotiocyjaniany który może neutralizować czynniki rakotwórcze, hamując wzrost komórek rakowych.

Uniwersyteckie wiadomości zdrowotne zgłasza również wiele innych korzyści zdrowotnych z wasabi, od obniżenia lower zapalenie i ulepszanie zdrowe serce . Studia odkryć, że suplementy z wasabi mogą pomóc w tłumieniu otyłości, i badania na szczurach które wykorzystują ekstrakty z łodygi liści wasabi wskazują, że spożywanie rośliny może pomóc w zapobieganiu utracie kości.

gdzie kręcono gry sklepowe faceta?

Tarka do mikropłatów działa, ale tarka ze skóry rekina jest najlepsza do wasabil was

tarka ze skóry rekina Carl Court/Getty Images

Jeśli uda ci się zdobyć kłącze wasabi, możesz ulec pokusie zetarcia go jak imbiru, chrzanu lub czosnek . Chociaż możesz absolutnie użyć mikrosamolotu do tarcia wasabi, nie uzyskasz pełnych korzyści ze smaku i tekstury rośliny bez tarki ze skóry rekina. Te tarki specjalne są przymocowane kawałkiem teksturowanej skóry rekina, która została specjalnie zaprojektowana, aby rozbić korzeń wasabi bez wytwarzania ciepła. Dzięki temu pikantne związki są tak świeże, jak to możliwe, pozwalając im zaprezentować swój niuansowy smak.

Jeśli użyjesz innego rodzaju tarki, nadal możesz zetrzeć korzeń na drobne strzępy – co z pewnością jest lepsze niż mieszanie fałszywego proszku wasabi z wodą – ale nie wytworzy pasty. Tarka ze skóry rekina rozciera korzeń, tworząc gęstą, kremową konsystencję podobny do puree ziemniaczanego . Nie tylko dodaje smaku sushi, ale także dodaje konsystencji.

Po starciu wasabi szybko traci smak

wasabi szybko traci smak

Dodaj wodę do sproszkowanego sztucznego wasabi i przez wiele godzin będzie smakować tak samo. Świeżo zetrzyj prawdziwą ofertę, a będziesz miał tylko około 15 minut, aby cieszyć się smakiem. O co chodzi? Wszystko ma związek z tymi lotnymi związkami, które uwalniają się, gdy wasabi jest starte. Odpowiadają za dostarczanie pikantnych i roślinnych smaków Twojemu podniebieniu, ale niestety te związki są również wrażliwe na czas. Jak tylko są wystawione na działanie tlenu , smak wasabi zaczyna się rozpraszać.

Jeśli przypadkowo zetrzesz za dużo, możesz dodać ocet lub sok z cytryny aby ustabilizować mieszankę, ale prawdopodobnie nie będzie smakować tak samo jak świeżo starta odmiana. Znajomość tego małego sekretu to dobry sposób, aby dowiedzieć się, czy w restauracji dostajesz prawdziwe wasabi. Szpieguj szefa kuchni tłukącego wasabi co 10-15 minut i wiesz, że to prawda. Jeśli wyciągną go z dużego pojemnika wypełnionego zieloną miazgą, prawdopodobnie będzie to fałszywe wasabi.

Możesz zamówić prawdziwy proszek lub pastę wasabi online

zamów wasabi online

Niestety, ponieważ wasabi brakuje, trudno jest znaleźć prawdziwą ofertę w lokalnym sklepie spożywczym . Jeśli mieszkasz w dużym mieście z rynkiem etnicznym lub azjatyckim sklepem spożywczym, możesz znaleźć kłącza w sekcji produktów. Jasnozielony korzeń wygląda trochę jak imbir lub łodyga brukselki po usunięciu kiełków.

Na szczęście żyjemy w świecie e-commerce i możesz zamówić prawie wszystko przez Internet. Szukać pasty i proszki zawiera listę składników w języku angielskim, dzięki czemu można sprawdzić, czy kupujesz prawdziwą ofertę. Jeśli na liście składników znajduje się coś innego niż wasabi lub Wasabia japonica, przejdź dalej. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że dostajesz to, za co płacisz, możesz rozważyć zamówienie całego kłącza. Niektóre firmy sprzedają je w stanie zamrożonym, ale inne mają świeżo zebrane kłącza dostępny. Po prostu przygotuj się do zapłaty; kosztują około 100 dolarów za funt.

najlepsze mrożone obiady 2018

Kłącza wasabi dobrze trzymają się w lodówce przez ponad miesiąc

przechowywanie wasabi

Możesz się martwić o możliwość przechowywania wasabi. W końcu, skoro związki są tak lotne, to po co wydawać tyle pieniędzy na coś, co szybko straci swój smak? Szczęśliwie, sproszkowane wasabi ma wyjątkowo długi okres trwałości, jeśli jest przechowywany w chłodnym, zacienionym miejscu. Świeże kłącza wasabi psują się szybciej, ale przetrwają przez dwa miesiące lub dłużej w lodówce, jeśli są zawinięte w wilgotny ręcznik papierowy i przechowywane w otwartej plastikowej torbie. Aby przetestować ich trwałość, farma Frog Eyes Wasabi z wybrzeża Oregonu pobrano próbkę dwumiesięcznego wasabi obok świeżo zebranego kłącza. Okazuje się, że nikt nie potrafił odróżnić.

Jeśli znajdziesz się z nadmiarem korzenia wasabi, nie musisz spieszyć się na sushi na wynos, aby go wykorzystać. Wybrzeże Oregonu Wasabi poleca serwowanie ulubionego stek ze świeżo startym wasabi zamiast sosu chrzanowego dla zabawy w klasycznym wydaniu. Lub możesz go złożyć w tłuczone ziemniaki , używaj go w sosach do sałatek lub dodaj smaku do makaronu soba. Istnieją nieskończone sposoby wykorzystania wasabi jako wzmacniacza smaku, więc nie bój się myśleć poza sushi.

Czy przestrzegasz etykiety sushi podczas korzystania z wasabi?

etykieta sushi Był stonowany/Getty Images

Według Japonia dzisiaj , istnieje precyzyjny kodeks etykiety, jeśli chodzi o jedzenie sushi, a niektóre z nich wiążą się z używaniem wasabi. (Tak, są zasady i możesz je łamać .) Chociaż większość ludzi z Zachodu miesza wasabi z sosem sojowym, nie jest to właściwie jego celem. Przeznaczony jest do dodawania w niewielkich ilościach bezpośrednio do sushi przed jedzeniem. Sos sojowy jest do maczania, ale tylko części nieryżowe mają go dotykać (inna zasada).

Te zasady dotyczą również fałszywego wasabi, więc warto pomyśleć dwa razy, zanim zmieszasz sos sojowo-wasabi następnym razem, gdy będziesz w restauracji. W razie wątpliwości zawsze najlepiej najpierw spróbować sushi bez wasabi — szef kuchni sushi prawdopodobnie już to zrobił dodał odpowiednią ilość do naczynia. Jeśli lubisz ostre sushi, dodaj maleńką porcję bezpośrednio na rybę przed ugryzieniem.