Co to jest curry Panang i z czego jest zrobione?

Curry z kurczaka Panang podawane w białej misce

Wraz z odmianami żółtymi, czerwonymi, zielonymi i Massaman, curry Panang jest jednym z pięciu najbardziej znanych tajskich curry, według Dociekliwy szef kuchni , choć istnieją setki odmian curry opartych na regionalnych i rodzinnych przepisach. To curry powstało w Penang, który w rzeczywistości jest wyspą położoną u zachodniego wybrzeża Malezji (via Na gazie ), choć ma wiele wspólnego z kuchnią tajską. Jeśli nigdy nie próbowałeś curry Panang, możesz zrobić to w domu. Ale ponieważ podobnie jak wiele dań z curry, lista składników może być dość długa i może być łatwiej zaspokoić ciekawość Panang w pobliskiej tajskiej restauracji.

Curry Panang ma wiele podstawowych elementów i smaków, które można znaleźć w innych curry (poprzez Dociekliwy szef kuchni ). Jego główna różnica polega na jednym kluczowym składniku: orzeszek ziemny . Panang — określany również jako Penang — (via Świerk zjada ) wraz z curry czerwonym, zielonym, żółtym i Massaman, jak wyjaśnia Inquiing Chef, zaczyna się od podstawowego przepisu na pastę curry, do której dodaje się mleko kokosowe lub bulion, aby zrobić sos curry. Te pasty zazwyczaj zaczynają się od trawy cytrynowej, galangalu (krewnego imbiru), pasty z krewetek, kolendry i innych aromatów. Dodaje się inne składniki, wyjaśnia to fajne koło składników curry Dociekliwy szef kuchni , aby uzyskać różne odmiany curry. Na przykład zielone curry opiera się na dodaniu świeżej zielonej chili. Dla żółte curry , kurkuma i suszone curry nadają charakterystyczny smak i kolor.wkładanie gorącego jedzenia do lodówki

Panang curry jest o orzeszkach ziemnych

Curry z wołowiną Panang

Ponieważ czerwone curry wygląda bardzo podobnie do curry Panang, łatwo można je pomylić. W rzeczywistości, ponieważ mają podobne składniki, niektórzy uważają Panang po prostu za odmianę czerwonego curry, według Na gazie . Ale curry Panang to wszystko o orzeszkach ziemnych i jest to jedyne z pięciu głównych curry, które je zawiera. Przepis, który daje 3/4 szklanki pasty curry Panang, zawiera około trzech łyżek orzeszków ziemnych (przez Epickie ). Ten składnik nadaje curry Panang orzechowy, łagodny smak i teksturę, która różni się od innych curry.

lokalni goście jeżdżą i nurkują

Oprócz orzeszków ziemnych Panang różni się od czerwonego curry tym, że zawiera mniej czerwonej papryczki chili, więc nie jest tak ostry. Ponadto, chociaż niektóre przepisy na czerwone curry zawierają śmietankę kokosową lub mleko kokosowe, ten składnik jest obecny w prawie wszystkich curry Panang, dzięki czemu jest słodszy i bardziej kremowy niż czerwone curry (poprzez Na gazie ).

Zainteresowanie Amerykanów kuchnią tajską ułatwia znalezienie przepisów na curry Panang. Ten przepis z Epickie zawiera 12 składników, ale wynagrodzi Cię pysznie złożonym smakiem. Jeśli masz mało czasu, możesz kupić gotową pastę curry na lokalnym rynku azjatyckim lub przez Internet, jak pokazano w tym przepisie z Kuchnia Errena , na słodką, orzechową kolację Panang w mgnieniu oka. Wreszcie, niektóre sklepy specjalistyczne sprzedają sos Panang w słoikach, a Trader Joe's oferuje nawet warzywa Panang do kuchenki mikrofalowej z ryżem jaśminowym (przez Kuchnia ).