Co to jest gałka muszkatołowa i jak jej używać?

gałka muszkatołowa

Dzisiaj, gałka muszkatołowa rzadko jest gwiazdą serialu. Często sprowadzany do roli drugoplanowej — czasami w połączeniu z cynamonem, czasami częścią przyprawy dyniowej itd. — przyprawa nie jest często wyjątkowo celebrowana lub podkreślana. Jednak jego niepowtarzalny, subtelny smak dobrze pasuje do niezliczonych dań, zarówno wytrawnych, jak i słodkich. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co dokładnie? gałka muszkatołowa jest , trafiłeś we właściwe miejsce.

Linia zdrowia zauważa, że ​​gałka muszkatołowa „jest popularną przyprawą wytwarzaną z nasion Myristica fragrans, tropikalnego, wiecznie zielonego drzewa pochodzącego z Indonezji”. Britannica relacjonuje, że uprawia się ją również w Indiach Zachodnich, i Fakty organiczne mówi nam, że obecnie uprawia się go również na Karaibach iw południowych Indiach. Ponadto oficjalny pseudonim Grenady to w rzeczywistości „Wyspa gałki muszkatołowej” (poprzez Epicentrum ).składnik górskiej rosy

Słowo gałka muszkatołowa „pochodzi z łaciny” nux , co oznacza orzech i muszkat, co oznacza piżmo”, mówi Świerk zjada . Sprzedawany jest jako całe ziarno, które następnie można tarte lub posiekane na różne naczynia, lub jako zmielona, ​​sproszkowana przyprawa. Sproszkowana przyprawa traci moc znacznie szybciej niż całe nasiono. To nie jest orzech, więc nie martw się, jeśli masz alergię na orzechy; cieszenie się gałką muszkatołową nie powinno wywoływać żadnych reakcji. Sama gałka muszkatołowa jest w rzeczywistości nasionem owocu przypominającego morelę. Wierzcie lub nie, ale „mięsiste osnowy otaczające nasiona gałki muszkatołowej są źródłem maczugowej przyprawy”, zgodnie z Britannica.

Jak używasz gałki muszkatołowej?

Nasiona gałki muszkatołowej

Gałka muszkatołowa jest rozgrzewająca, lekko orzechowa, nieco słodka i może mieć subtelny smak dla każdego szczególnie niechętnego upałom, podobny do kardamonu lub bardzo subtelnego czarnego pieprzu. Jest to ważny dodatek do mieszanek przypraw, takich jak garam masala i ras el hanout. Dobrze łączy się z innymi „jesiennymi” smakami, takimi jak kardamon, cynamon i goździki, i często kojarzy się z wakacjami (pomyśl o pierniku) lub jako rozgrzewający dodatek do gorących napojów często spożywanych w chłodniejszych miesiącach (pomyśl o latte z przyprawą dyniową). Podkreśla nieodłączne smaki zarówno w sosach na bazie śmietany, jak i beszamelu, a także w ciemnych warzywach, takich jak szpinak, jarmuż, boćwina i brokuły rabe. Przyprawa gałki muszkatołowej wydobywa świeży, jasny smak zielonych warzyw.

Jeśli używasz go do przyprawiania sosu śmietanowego lub ciemnozielonego, wystarczy tylko dotyk — odrobina załatwia sprawę. Świetnie sprawdza się również jako dodatek do wielu koktajli. Wreszcie dobrze komponuje się z wieloma rodzajami serów. Najwyraźniej działa tu wszechstronność.Oprócz ciepłego smaku ma również właściwości zdrowotne. Przez całą historię uważano, że gałka muszkatołowa ma niesamowite właściwości lecznicze. Linia zdrowia zauważa, że ​​gałka muszkatołowa zawiera przeciwutleniacze, może zmniejszać stany zapalne, może poprawiać nastrój, korzystnie wpływać na zdrowie serca i kontrolować poziom cukru we krwi. Fakty organiczne zauważa również, że jest pomocny w obniżaniu poziomu cholesterolu, łagodzeniu bólu, wspomaganiu trawienia i snu oraz poprawie zdrowia mózgu. Gałka muszkatołowa jest również często używana w herbatach, perfumach / wodach kolońskich i zapachach świec.

Historia gałki muszkatołowej

miska nasion gałki muszkatołowej

To nie jest nowe; Rzymianie używali gałki muszkatołowej w kadzidle przed wiekami, jak Britannica Powiedz nam . Należy również zauważyć, że spożywanie zbyt dużej ilości gałki muszkatołowej może powodować niekorzystne skutki, a czasami nawet powodować „toksyczność gałki muszkatołowej”.

facet fieri siostra zmarła

W XVI i XVII wieku przyprawa była głównym motorem niektórych napięć między krajami i była głównym składnikiem niektórych wojen tamtych czasów. NPR zauważa, że ​​„gałka muszkatołowa to jedna z najsmutniejszych historii w historii”, stwierdzając, że Holendrzy „torturowali i masakrowali ludność wysp Banda produkujących gałkę muszkatołową, próbując zmonopolizować handel gałką muszkatołową”. Mówi się nawet, że kiedy Holendrzy i Brytyjczycy negocjowali handel, wymieniali Manhattan (!), aby „dostać gałkę muszkatołową i cukier”.Świerk zjada donosi, że gałka muszkatołowa była kiedyś ceniona jako środek halucynogenny. Atlantycki stwierdza, że ​​gałka muszkatołowa „zawiera psychoaktywny pierwiastek zwany mirystycyną, której struktura chemiczna jest podobna do meskaliny, amfetaminy i ekstazy”. Mówiono nawet, że wywołuje „odczucie unoszenia się” i czasami powoduje halucynacje, które dziś kojarzymy z zatruciem gałką muszkatołową, a które (jak wiemy teraz) mogą być bardzo niebezpieczne (ale trzeba spożywać całkiem sporą ilość, żeby to dotknęło) .

Najwyraźniej historia, korzyści zdrowotne i głębsze znaczenie gałki muszkatołowej przeczą subtelnemu smakowi aromatycznych nasion.