Czym jest Masago i jak smakuje?

łyżka masago masa

Czy kiedykolwiek jadłeś sushi i zastanawiałeś się nad pochodzeniem tych maleńkich pomarańczowych kulek, które zdobią różne rodzaje rolek? Nazywają się masago i są znakiem rozpoznawczym nie tylko kuchni japońskiej, ale wielu różnych kultur kulinarnych na całym świecie. Chociaż mogą nie oferować tak wiele smaku lub składnika tekstury homara, krewetki, yellowtail, nori lub ryżu, są nieocenione i cennym składnikiem dla wielu.

Kuchnia zauważa, że ​​masago to ikra gromadnika, czyli jaja gromadnika, rodzaj stynki. Linia zdrowia definiuje ikrę jako „w pełni dojrzałe jaja wielu gatunków ryb”, a także zauważa, że ​​gromadnik, czyli stynka, wygląda podobnie do sardynek. Jak codziennie stwierdza, że ​​masago w rzeczywistości oznacza „piasek” po japońsku, co jest odniesieniem do niewielkiego rozmiaru ikry.Masago charakteryzuje się jasnym, żywym pomarańczowym odcieniem. Gromadnik często znajduje się w wodach arktycznych w próchnicowych oceanach, a ich ikra jest maleńka — ma tylko około jednego milimetra średnicy, według doniesień Gotowanie Izzy.

Jak smakuje masago?

Sushi roll z masago

Z punktu widzenia smaku masago ma słoną, słoną nutę, która może być lekko gorzka i subtelnie rybna. Ma dość wysoką zawartość sodu, co widać po jej spróbowaniu. Oczywiście jest surowy. Z pewnością przyczynia się do lekkiego chrupania wszystkiego, do czego jest dodany, ale nie ma charakterystycznego „pop”, który kawior często dostarcza. Masago również naturalnie zbija się w grudki, więc lekki chrupnięcie, jakie oferuje, jest często zwielokrotniane, gdy ktoś wgryza się jednocześnie w całe skupisko masago.

Oprócz niezliczonych rolek sushi, świetnie nadaje się również do ryb w dowolnej pojemności (dania gotowane, sashimi itp.), a także do warzyw i wszelkiego rodzaju ryżu w różnych przystawkach, daniach i przystawkach. Często działają jako dodatek lub czasami są mieszane z przyprawami lub dodatkami, aby działały jako sosy do maczania, mówi Gotowanie Izzy . Oczywiście jego charakterystyczny kolor dodaje również różnorodności i jasności poza tylko smakiem i składnikami tekstury.Czy masago jest naturalnie pomarańczowe?

Masago i nori

Kolor firmowy Masago jest w rzeczywistości stworzony przez człowieka. Maleńkie jajka są barwione, aby były bardziej estetyczne. Czy to nie dziwne, że jedna z cech charakterystycznych masago w rzeczywistości nie jest wrodzona? W rzeczywistości naturalny kolor masago jest znacznie bardziej nijaki i zwyczajny, zwykle bardziej bladożółty (via Gotowanie Izzy ).

Chociaż istnieje wiele rodzajów ikry rybnej często używanej w kuchni japońskiej, dwa najbardziej znane to z pewnością tobiko i masago. Podczas gdy tobiko jest bardziej wszechobecne w Japonii, masago jest częściej używane w USA. Masago można czasem mieszać z tobiko, ale ten ostatni jest znacznie większy i często zielony, więc dość łatwo je odróżnić. Ani obie nie pochodzą z tego samego źródła. Tobiko jest ikrą latających ryb, a także jest znacznie droższa, więc wiele japońskich restauracji wybiera masago ze względu na jego cenę i ponieważ różnice w smaku nie są zbyt ekstremalne (poprzez Często zadawane pytania na temat sushi ).

Jakie są korzyści zdrowotne? Czy to zrównoważone źródło żywności?

Zbliżenie Masago

Pod względem odżywczym masago ma bardzo mało kalorii i oferuje kwasy tłuszczowe omega-3, wiele witamin, magnez i selen. Można go kupić online, na azjatyckich rynkach i w artykułach spożywczych lub w niektórych supermarketach, zgodnie z Gotowanie Izzy . Jest szczególnie bogaty w witaminę B12, aminokwasy, białko i wiele innych. Ma również niską zawartość rtęci, ale oczywiście bardzo wysoką zawartość sodu (poprzez Linia zdrowia ). Jednak w większości przypadków do dania nie dodaje się wystarczającej ilości masago, aby stanowiło to jakikolwiek problem.Masago to kontrowersyjny temat z perspektywy zrównoważonego rozwoju. Chociaż zauważono, że gromadnik jest stosunkowo zrównoważony, a populacja jest dość wysoka na całym świecie, istnieją również obawy dotyczące nadprodukcji ze względu na fakt, że „celuje się” na więcej samic ryb, aby zaspokoić zapotrzebowanie na masago, co wpłynęło na płeć według Healthline podział dysproporcji gatunków ryb w ciągu roku. Zdecydowanie coś ciekawego do przemyślenia przy następnym sushi.

Kategorie Zabawa Opinie Komiksy