Co to jest kiwi i jak je jeść?

Trzy różne kolory kiwi przeciętych na pół

Kiwi, właściwie znany jako owoc kiwi i często nazywany chińskim agrestem, jest rzeczywiście dużą jagodą, która rośnie na grubym, zdrewniałym pnączu i pochodzi z Chin, choć jest również uprawiana w Nowej Zelandii i Kalifornii, według Britannica . Chociaż kiwi były spożywane w Azji od kilkuset lat i stały się popularne w Nowej Zelandii na początku XX wieku, nie były dobrze znane na całym świecie aż do lat po II wojnie światowej, mówi Purdue . W tym czasie amerykańscy żołnierze stacjonujący w Nowej Zelandii polubili cierpkie małe owoce i wkrótce kiwi były eksportowane do Stanów Zjednoczonych, Europy i dalej, skąd wyruszyły.

Według Nowa Zelandia.com , nazwa „kiwi” pochodzi od ciekawego małego nielota, który jest unikalny w Nowej Zelandii. Mają brązowe pióra, które są w tym samym odcieniu co skórka owocu i mają podobny kształt ciała. Jak mówi historia, według Sadzona chata , w 1904 roku nauczyciel wracający z podróży do Chin przywiózł owoc z powrotem do Nowej Zelandii i stał się on szalenie popularny, a kraj przyjął go jako owoc ze względu na jego podobieństwo do rodzimego ptaka.Obecnie światowy rynek kiwi jest wart prawie 8 miliardów dolarów w dolarach amerykańskich, według Globe Newswire , przy czym Chiny nadal są wiodącym konsumentem rodzimych owoców, a następnie Włochy i Iran. W ostatnich latach rocznie produkuje się średnio 4,4 miliona ton kiwi. W 2019 roku Stany Zjednoczone importowały około 68 ton kiwi (przezwi Handel globalny ), a jego popularność stale rośnie.

Oto najlepszy sposób na zjedzenie kiwi

Osoba trzymająca łyżkę kopiąca kiwi

Kiedy sprowadzasz kiwi do domu z targu i są gotowe do delektowania się, czy wiesz, jak naprawdę je zjeść? To jest pytanie za milion dolarów.

Chociaż można go obrać, a następnie pokroić i pokroić w kostkę, jak większość innych owoce , obieranie kiwi to bałagan. Poza tym to naprawdę strata czasu. Możesz też po prostu ugryźć tę brązową, rozmytą powierzchnię. Według Linia zdrowia ty faktycznie może bezpiecznie jeść skórę — a to daje dodatkową dawkę kwasu foliowego, błonnika i witaminy E — ale prawdopodobnie nie spodobałoby ci się to zbytnio.Według wielu, najlepszy sposób na zjedzenie kiwi , w tym Smak domu , to pokroić go na pół, a następnie użyć łyżki, aby wbić się między brązową skórkę a wnętrze miąższu, obracając łyżką wokół całego kiwi w kółko, a następnie wyjąć „mięso” i pokroić lub pokroić w kostkę. Możesz także wygrzebywać mniejsze kęsy i jeść je oczywiście bezpośrednio ze skóry.

Po posiekaniu kiwi świetnie nadają się do koktajli, sałatek, a nawet sals. Podobnie jak inne owoce, można je również ugotować na dżemy lub zrobić z nich szewca, zaleca Mieć roślinę .

Jak smakuje kiwi?

Świeże kiwi w całości obok pokrojonych kawałków w misce

Istnieje wiele różnych rodzajów kiwi, według Stoisko z owocami , a każdy ma nieco inny smak. Chociaż prawie zawsze zobaczysz zielony, rozmyty owoc kiwi na sprzedaż w supermarkecie lub sklepie spożywczym, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Smak dojrzałego kiwi jest wyjątkowy: cierpkość podobna do cytrusów, słodycz podobna do tej Ananas , i wyraźny smak jagodowy — coś pomiędzy truskawką a maliną.Inną odmianą kiwi, którą od czasu do czasu można zobaczyć na sprzedaż, jest złoty kiwi . Brązowa zewnętrzna skóra złotego kiwi jest nieco gładsza niż u odmiany zielonej — a jak sama nazwa wskazuje, wnętrze jest wyraźnie żółte, mówi Smakuj.com . Kiwi złote są mniej cierpkie niż kiwi zielone i mają tropikalny smak podobny do mango zmieszanego z owocami cytrusowymi.

Podobnie jak w przypadku jadalnej skórki, można bezpiecznie jeść nasiona i rdzeń kiwi, chociaż nasiona mogą być nieco gorzkie, więc jeśli robisz smoothie lub dżem, uważaj, aby nie mieszać ani nie przetwarzać kiwi, aby tak bardzo, że nasiona się rozdrabniają.

Kiedy kiwi są w sezonie i jak sprawdzić, czy są dojrzałe

Kolorowa wiązka dojrzałych owoców, w tym pomarańcze i kiwi

Kiwi są na ogół gotowe do zbiorów późną jesienią, a od listopada do stycznia osiągają szczytową dostępność, według Sadzona chata . Jednak można je znaleźć przez cały rok, jeśli trochę się przyjrzysz, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że kiwi są uprawiane w Chinach, Nowej Zelandii, Włoszech, Kalifornii, a także w innych regionach subtropikalnych. Jeśli chcesz wyhodować własne kiwi, zaplanuj cierpliwość. Winorośl dojrzewa latami, a sam owoc może urosnąć do stanu gotowości przez około 240 dni.

Dojrzałe kiwi poczuje się solidne i sprężyste, lekko ściskając brązową skórkę opuszkiem palca, ale powróci do swojego kształtu bez pozostawionego dołeczka. Będzie tak ciężki, jak można się spodziewać po owocu nasyconym płynem, mówi Smakuj.com , choć będzie miał bardzo mało zapachu. Jeśli kiwi jest tak twarde, że nie daje się ścisnąć, nie jest jeszcze dojrzałe. A jeśli wygląda na posiniaczoną, wgniecioną lub wyschniętą – lub jeśli wydaje się lżejsza niż się spodziewasz – prawdopodobnie minął już swój rozkwit.

Możliwe korzyści zdrowotne kiwi

Kobieta w białym fartuchu laboratoryjnym trzymająca owoce i robiąca notatki

Kiwi to coś więcej niż tylko wspaniały smak — są również naładowane witaminami i minerałami i są, ogólnie rzecz biorąc, bardzo pożywne. Według Linia zdrowia kiwi są doskonałym źródłem witamin C, E i K, a także dostarczają sporą dawkę kwasu foliowego i potasu. Podobnie jak inne owoce, kiwi są świetne źródło błonnika które mogą wspomóc zdrowie układu pokarmowego.

Kolejną wielką zaletą kiwi jest to, że zawierają przeciwutleniacze. I z powodu ich wysokie stężenie witaminy C , mogą być w stanie pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i wspierać zdrowie układu odpornościowego. Niektóre badania, jak zauważyła Healthline, sugerują również, że regularne spożywanie kiwi może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i zapobiec krzepnięciu krwi; również jedzenie ich może być w stanie powstrzymać zwyrodnienie plamki żółtej, które upośledza wzrok, a nawet może prowadzić do ślepoty. .

W rzadkich przypadkach ludzie mogą stwierdzić, że są uczuleni na kiwi, z objawami takimi jak ból lub swędzenie gardła, problemy z przełykaniem, wymioty, wysypka i inne powikłania. Jeśli jesteś uczulony na lateks, awokado, MAK , lub niektórych orzechów, możesz być ostrożny z kiwi.