Co to jest chorizo ​​i jak się go robi?

Zbliżenie pokrojone hiszpańskie chorizo

Być może zauważyłeś to słowo w menu na brunch lub kolację, natknąłeś się na je wymienione w przepisie lub zauważyłeś je podczas przeglądania alejek w swoim ulubionym sklepie spożywczym. Ale czym właściwie jest chorizo ​​i jak powstaje? Na pierwszy rzut oka chorizo ​​to dość oczywiście kiełbasa . Meksykańskie jedzenie Macayo wyjaśnia, że ​​termin chorizo ​​odnosi się po prostu do pikantnej kiełbasy wieprzowej. Twierdzą, że chociaż istnieje wiele różnych rodzajów chorizo, dwie najpopularniejsze i najbardziej popularne odmiany, z którymi się spotkasz, to: Meksykańskie chorizo ​​i hiszpańskie chorizo .

Kuchnia Uwagi Meksykańskie chorizo ​​można kupić świeże i niegotowane, zmielone lub w osłonce. Twierdzą, że hiszpańskie chorizo ​​sprzedaje się suszone lub peklowane w osłonce. Hiszpańskie chorizo ​​może być wędzone lub niewędzone i występuje zarówno w wersji ostrej, jak i słodkiej. Obie odmiany mają zazwyczaj czerwonawy kolor, co jest wynikiem mieszanki przypraw używanych do produkcji obu rodzajów chorizo.Jak powstaje meksykańskie chorizo

Meksykańskie chorizo ​​na desce do krojenia

Meksykańskie chorizo ​​jest zwykle przygotowywane z mielonej lub mielonej wieprzowiny. Istnieją jednak różne odmiany i czasami robi się je z mielonej wołowiny, kurczaka, indyka lub dziczyzny . Istnieją również wersje wegetariańskie i wegańskie zrobione z soi. Dodatek suszonych papryczek chili, typowo Guajillo, New Mexican i Ancho chili, nadaje meksykańskiemu chorizo ​​jaskrawoczerwony kolor (poprzez meksykański proszę ). Ale sposób ich łączenia może się znacznie różnić. Inne popularne dodatki to tłuszcz wieprzowy, ocet i inne przyprawy, zwłaszcza aromatyczne, takie jak cynamon i goździki (poprzez Chowhound ). Istnieje również rodzaj meksykańskiego chorizo, do którego duże ilości kolendra są dodawane, dzięki czemu jest w kolorze zielonym (przez Meksykańskie jedzenie Macayo ).

czy Walmart zamyka sklepy?

Po dodaniu przypraw meksykańskie chorizo ​​jest formowane w stosunkowo krótkie ogniwa, które są następnie nadziewane do osłonek i pozostawiane do wyschnięcia na powietrzu i dojrzewają przez około dzień do tygodnia, co pomaga w osiągnięciu pełnego potencjału smaków (poprzez Meksyk w mojej kuchni ).

Jak powstaje hiszpańskie chorizo

Hiszpańskie chorizo ​​rozłącza się

Hiszpańskie chorizo ​​to zazwyczaj kiełbasa peklowana i twarda z grubo siekanej wieprzowiny. Często robi się go z kawałków wieprzowiny, takich jak schab, podgardle, boczek, a czasem łopatka, chociaż zawsze zawiera tłuszcz z grzbietu ze względu na wysoką zawartość tłuszczu (poprzez Kurs mistrzowski ). Hiszpańskie chorizo ​​uzyskuje jaskrawoczerwony kolor z pimentón (hiszp papryka ), który może być słodki lub pikantny. Pimentón uprawiany w Murcji jest suszony na słońcu, podczas gdy ten uprawiany w regionie La Vera jest suszony przy użyciu pieca opalanego drewnem, co nadaje mu charakterystyczny wędzony smak (poprzez Nasza codzienna solanka ). Czosnek, zioła i białe wino są często częścią mieszanki składników hiszpańskiego chorizo ​​(via chor Świerk zjada ).W zależności od stylu, hiszpańskie chorizo ​​można formować zarówno w krótkie, jak i długie ogniwa. Następnie suszy się je na powietrzu od kilku dni do kilku tygodni, a nawet miesięcy, przy czym długość dojrzewania wpływa na jędrność chorizo. Niektóre odmiany hiszpańskiego chorizo ​​są również fermentowane lub wędzone przed peklowaniem.

Jak smakuje chorizo?

Hiszpańskie chorizo ​​z nożem i pieprzem

Chociaż chorizo ​​meksykańskie i hiszpańskie różnią się od siebie, oba oferują intensywne smaki dzięki bogatym przyprawom, z których są robione. Smaki te zależą od konkretnej mieszanki przypraw, która może się znacznie różnić. W przypadku meksykańskiego chorizo ​​mięso lub wędliny, z których jest ono wykonane, również będą miały wpływ na smak. Podczas gdy wieprzowina jest najbardziej powszechna, można również znaleźć wołowinę lub połączenie wieprzowiny i wołowiny, a także inne mięsa, a nawet soję. Mieszanka chili wpłynie również na smak, a także na to, jak ostre jest chorizo. Aromatyczne przyprawy, z których często jest przyrządzane, również dodają ciepłego i bogatego smaku, a ocet dodaje nieco posmaku.

Ponieważ hiszpańskie chorizo ​​jest przyrządzane z wieprzowiny i pimentonu, rodzaj użytego pimentonu będzie miał wpływ na profil smakowy. Pimentón la Vera jest najczęściej używanym typem, który nadaje chorizo ​​smak dymny, podczas gdy te z pimentonu uprawianego w Murcji mają bardziej roślinny smak. Chorizo ​​może być łagodne i lekko słodkie lub ostre z różnym stopniem ostrości. Hiszpańskie chorizo ​​ma gęstą konsystencję, która jest prawie ciągliwa (poprzez Kuchnia ), choć będzie to miało wpływ na to, jak jest wyleczony.Jak gotować z chorizo

chorizo ​​i jajka na patelni

Epickie twierdzi, że chociaż te dwa rodzaje chorizo ​​wyglądają podobnie, przed rozpoczęciem gotowania należy upewnić się, jaki rodzaj kiełbasy jest potrzebny, ponieważ nie są one dokładnie wymienne. Nie możesz zastąpić surowego meksykańskiego chorizo ​​półdojrzałym hiszpańskim chorizo, ale w razie potrzeby możesz zamienić suche hiszpańskie chorizo ​​na półdojrzałe hiszpańskie chorizo, chociaż nie radzą tego, jeśli możesz tego uniknąć.

Ponieważ jest już ugotowane, hiszpańskie chorizo ​​można jeść bez zmian, łącznie z okrywą. Często podaje się go w tapas w Hiszpanii i całkiem dobrze komponuje się z serem manchego. Można ją również pokroić w kostkę, usmażyć na patelni i dodać do zup, paelli lub dań z owoców morza, aby dodać jej bogactwa i smaku. Generalnie do gotowania używa się hiszpańskiego chorizo ​​o wyższej zawartości tłuszczu, podczas gdy chudsze wersje są krojone i spożywane bez zmian (przez Świerk zjada ).

wegetariańska kanapka pięciu facetów

Meksykańskie chorizo ​​jest surowe i należy je najpierw ugotować. Jeśli jest sprzedawany w osłonce, usuń osłonkę przed gotowaniem i kruszeniem mięsa na patelni. Często podaje się go z jajecznicą na śniadanie lub używa się go w potrawach takich jak tacos, tortas i tostadas. Biorąc pod uwagę jego mocny profil smakowy, zwykle nie wymaga dodatkowego przyprawiania (poprzez Chowhound ). Zwykle uwalnia też dużo oleju.

Jak przechowywać chorizo

Kiełbasa w lodówce

Ponieważ chorizo ​​jest tak aromatyczne, nie musisz używać go dużo, co oznacza, że ​​możesz skończyć z resztkami. Według Zamroź to świeże (np. meksykańskie) chorizo ​​może przetrwać w lodówce przez siedem dni, jeśli zostało otwarte lub wyjęte z osłonki, i dwa tygodnie, jeśli nadal znajduje się w oryginalnym opakowaniu, podczas gdy zarówno otwarte, jak i nieotwarte opakowania wytrzymają do 12 miesięcy w zamrażarce.

Według Czarne Kopyto , utwardzone (np. hiszpańskie) chorizo, które zostało zapakowane próżniowo, może przetrwać 90 dni przed otwarciem i powinno być przechowywane w chłodnym, suchym miejscu, takim jak spiżarnia lub kredens. Po otwarciu przechowuj chorizo ​​w lodówce i zużyj w ciągu kilku dni. Całe chorizo ​​jest bardziej narażone na działanie żywiołów i wysycha, dlatego warto je spożyć w ciągu miesiąca. Całe chorizo ​​najlepiej powiesić w chłodnym, suchym miejscu lub pokroić na kawałki zawinięte w folię. Można go przechowywać w lodówce, ale przed podaniem zaleca się rozgrzanie chorizo ​​do temperatury pokojowej. Hiszpańskiego chorizo, podobnie jak innych wędlin, nie należy przechowywać w zamrażarce, ponieważ może uszkodzić włókna i konsystencję mięsa oraz zmienić smak.

Gdzie kupić chorizo

Asortyment wędlin i mięs

Biorąc pod uwagę, jak wszechstronne jest chorizo ​​i wiele różnych sposobów na użycie chorizo ​​w naczyniu, prawdopodobnie będziesz chciał wyskoczyć i złapać całą masę na następny raz, gdy będziesz przygotowywać śniadanie, lunch lub kolację. Więc gdzie powinieneś się udać, aby znaleźć chorizo? Cóż, wiele z tego zależy od tego, jakiego rodzaju chorizo ​​kupujesz.

Ponieważ meksykańskie chorizo ​​jest surowe, warto zajrzeć do działu mięs chłodzonych w lokalnym supermarkecie, gdzie znajdziesz kiełbasę i inne surowe mięsa (przez Świerk zjada ). Zazwyczaj sprzedawane są w pakiecie po pięć ogniw. Ponieważ istnieje spora gama składników, które wchodzą w skład chorizo, możesz sprawdzić inne rynki, jeśli chcesz znaleźć różne marki o różnych smakach. Udaj się na rynek łaciński, jeśli chcesz znaleźć specjalne odmiany, takie jak Longaniza. Z drugiej strony hiszpańskie chorizo ​​można zwykle znaleźć z innymi gotowymi do spożycia i wędliny jak salami lub pepperoni w lokalnym supermarkecie, w całości lub w plasterkach. Można je również znaleźć w sklepach specjalistycznych oraz w Internecie.

Informacje żywieniowe Chorizoizo

Półmisek wędlin z chorizo

Biorąc pod uwagę, że jest to rodzaj kiełbasy zrobionej z tłustych kawałków mięsa, nie dziwi fakt, że chorizo ​​ma dużo kalorii, tłuszczu i sodu. Według Brama SF , w jednym 4-calowym kawałku chorizo ​​jest 273 kalorii. Dzieje się tak głównie dzięki 23 gramom tłuszczu, który zawiera, z czego 8,6 gram to tłuszcze nasycone. Chorizo ​​sojowe jest alternatywą, jeśli szukasz czegoś o mniejszej zawartości tłuszczu, ponieważ może mieć do 60% mniej tłuszczu w porównaniu do chorizo ​​meksykańskiego (poprzez Kuchnia ). Jednak chorizo ​​ma wysoką zawartość białka i niską zawartość węglowodanów i może być spożywane jako część diety ketonowej (poprzez Chomps ).

Chorizo ​​zawiera kilka niezbędnych witamin, jak wskazuje SF Gate, w tym tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B-6 i witaminę B-12. Żyj silnie zauważa, że ​​hiszpańskie chorizo ​​jest również dobrym źródłem selenu, podczas gdy Zaliczka żywieniowa dodaje, że hiszpańskie chorizo ​​zawiera również cynk, potas oraz witaminy D, K i E i jest źródłem probiotyków.

Inne odmiany hiszpańskiego chorizo

Asortyment hiszpańskiego chorizo ​​i tapas

Chociaż większość hiszpańskiego chorizo ​​znanego Amerykanom jest wyleczona, w rzeczywistości istnieją cztery kategorie hiszpańskiego chorizo. Picadillo, czyli luźne chorizo, to odmiana mielonego mięsa podobna do meksykańskiego chorizo ​​i typowo smażona. Fresco, czyli świeże chorizo, jest jak picadillo, z tą różnicą, że jest zapakowany w osłonkę. Półcurado, czyli półutwardzone chorizo, jest fermentowane, a czasem wędzone bez suszenia. Curado to utwardzone chorizo ​​najczęściej spotykane w Ameryce (poprzez Nasza codzienna solanka ).

Istnieją również różne odmiany hiszpańskiego chorizo ​​w zależności od tego, gdzie są wytwarzane, co również wpływa na to, czym są doprawione. Chorizo ​​riojana jest produkowana w Rioja w Hiszpanii i doprawiona pikantnym i słodkim pieprzem pimento wraz z czosnkiem. Hiszpański chorizo ​​castellano jest podobny do chorizo ​​riojano, ale zawiera również oregano. Hiszpańska chorizo ​​navarra zawiera słodkie ziele angielskie i czosnek. A hiszpańskie chorizo ​​andaluz czerpie swój smak z pieprzu pimento, goździków, czosnku, czarnego pieprzu i wytrawnego białego wina (poprzez MasterClass ).