Nieopowiedziana prawda o Tyson Foods

Produkty Tyson Facebook

Tyson Foods to marka, która stała się synonimem kurczaka ze sklepu spożywczego, zwłaszcza mrożonego, ale do towarzystwa jest o wiele więcej niż nuggetsy z kurczaka. W rzeczywistości firma prawdopodobnie ma o wiele więcej jedzenia niż myślisz — nawet niektóre z twoich ulubionych przejazdów.

kto sprawia, że ​​członkowie znakują produkty?

Firma ma długą historię, pełną błyskotliwych innowacji… ale mieli też sporo kontrowersji. Od skromnych początków jako firma rodzinna po gigantyczne wykupy, skandale polityczne, oskarżenia o okrucieństwo (zarówno w stosunku do zwierząt, jak i ludzi) i powiązania prezydenckie – o Tyson Foods można się wiele dowiedzieć.Ostatnio pojawiły się w wiadomościach z powodu strasznych ostrzeżeń o stanie krajowego łańcucha dostaw mięsa, ale zajmiemy się tym później. Po pierwsze, musimy zacząć od początku. To jest nieopisana prawda Tyson Foods.

Tyson Foods zaczynał jako mała firma rodzinna

Oryginalna siedziba Tyson Facebook

Tyson Foods istnieje o wiele dłużej, niż mogłoby się wydawać. To było założona w 1935 w Springdale, Arkansas Johna Tysona, który przeprowadził się do miasta z rodziną cztery lata wcześniej podczas Wielkiego Kryzysu (via Tyson ). W pierwszych latach przewoził produkty, paszę i kurczęta dla lokalnych rolników. W 1935 Tyson pożyczył kapitał początkowy i zaczął dostarczać kurczaki ze Springfield do Kansas City i St. Louis. Wkrótce rozszerzył się na Chicago i inne miasta na Środkowym Zachodzie, takie jak Cincinnati, Detroit i Cleveland.

W latach czterdziestych Tyson stał się kreatywny, gdy brak kurczaków zagroził jego biznesowi. Założył własną wylęgarnię, a później dodał i komercyjną firmę produkującą paszę dla kurcząt. Podczas II wojny światowej wołowina była racjonowana, ale kurczaki nie. To zapewniło Tysonowi dobrodziejstwo.Po wojnie Don Tyson, syn Johna, dołączył do firmy w wieku 22 lat (poprzez Encyklopedia ). W 1967 r. Forbes mówi, że Don zastąpił swojego ojca, który zginął w wypadku kolejowym.

Tyson Foods już dawno zaczął kupować firmy

Food trucki Tyson Facebook

W 1957 Tyson prawie zniknął. Według Rozmowy biznesowe , mieli ofertę wykupu od Swanson Foods. Ale zamiast pójść na łatwiznę i zaakceptować tę ofertę, podjęli decyzję o odrzuceniu i samodzielnym rozwoju. W 1958 roku zbudowali własny zakład przetwórczy, a wkrótce po wejściu na giełdę Tyson Foods zaczął wykupywać konkurentów, starając się drastycznie zwiększyć swój udział w rynku.

Tyson kupił Prospect Farms w 1969 roku, który później stał się oddziałem firmy zajmującym się gotowaniem kurczaków. W latach siedemdziesiątych firma zmieniła nazwę na Tyson Foods i przejęła Ocoma Foods, Krispy Kitchens oraz oddział drobiowy Wilson Foods. W tym samym czasie zaczęli wprowadzać nowe produkty z kurczaka, takie jak panierowany pasztecik i hot dogi z kurczaka oraz kiełbasa bolońska. Dostarczali gotowe produkty z kurczaka do domów i restauracji i cały czas się powiększali. W 1978 Tyson Foods kupił resztę Wilson FoodsTyson Foods kontynuował przejmowanie firm w latach 80-tych. Do 1989 roku firma podwoiła swoją wielkość i stała się największym na świecie zintegrowanym producentem, przetwórcą i sprzedawcą produktów drobiowych.

Tyson Foods zajmuje się czymś więcej niż tylko kurczakiem

Produkty mięsne należące do Tyson Facebook

W 1992 roku Tyson wszedł do branży owoców morza, kiedy osiągnął porozumienie z Oscar Mayer Foods w sprawie zakupu Louis Kemp Seafood Company (za pośrednictwem UPI ).

Kempa, przyjaciel z dzieciństwa piosenkarza i autora tekstów Boba Dylana , rozwinął swoją firmę z małej firmy rybackiej w regionie Wielkich Jezior w największego w kraju producenta surimi (imitacji krabów), co było posunięciem biznesowym, które Don Tyson musiał podziwiać. Jednocześnie firma ogłosiła, że ​​przejmuje korporację Arctic Alaska Fisheries.

Ten zwrot w branży owoców morza był częścią szerszego nacisku na Tyson na różne rodzaje białka, które w naturalny sposób rozszerzyły się na rynek wołowiny i wieprzowiny. Tyson początkowo przeniósł się do biznesu wieprzowego w latach 70., kupując hodowlę świń w Karolinie Północnej. Przejmowali coraz więcej firm mięsnych wszelkiego rodzaju, aż korporacja stała się największym na świecie przetwórcą i sprzedawcą trzech głównych odmian mięsa: kurczaka, wołowiny i wieprzowiny.

Wiele osób kojarzy markę Tyson wyłącznie z kurczakiem, ale ich linia produktów obejmuje od bekonu przez przyprawione końcówki steków po wędzone kotlety wieprzowe (poprzez Tyson ). Firma jest również właścicielem innych głównych marek spożywczych, z których wiele koncentruje się na mięsie, takich jak Jimmy Dean, Hillshire Farm i Ball Park (za pośrednictwem Tyson ). Dziś są także właścicielami innych marek, które możesz znać, takich jak Sara Lee, State Fair, Bosco's, Corn King i Original Philly.

Tyson Foods ma swój udział w kłopotach prawnych

Dyrektor Tysona, Robert Hash (L) i jego prawnik opuszczają budynek sądu federalnego w Chattanooga, TN, w 2002 roku po tym, jak nie przyznali się do winy za złamanie różnych przepisów imigracyjnych. David Humber/Getty Images

Dla Tyson Foods nie wszystko szło gładko. W 1998 roku firma zaakceptowała ugodę prawną i zgodziła się zapłacić rządowi federalnemu 6 milionów dolarów kary za rzekome kupowanie wpływów.

Oto, co się stało. Zasady i przepisy nadzorujące przemysł mięsny określa Departament Rolnictwa. Tyson Foods został oskarżony o „przekupienie” ówczesnego sekretarza rolnictwa Mike'a Espy'ego prezentami, w tym biletami lotniczymi, biletami na mecz NFL i stypendium. W czasie, gdy te prezenty zostały wręczone, USDA rozważało dodanie nowych ograniczeń dotyczących etykietowania, które oznaczałyby miliony nowych kosztów dla Tysona.

Podczas gdy strona sprawy Tysona została rozstrzygnięta, zanim trafiła na rozprawę, federalna ława przysięgłych uniewinniła Espy'ego z więcej 30 zarzutów podczas jego procesu w 1998 roku (poprzez New York Times ). Jego prawnicy argumentowali, że prezenty były wynikiem długotrwałych relacji, a nie łapówek.

Tyson Foods ma powiązania z Clintonami

Bill Clinton wygłasza przemówienie Bryan Bedder/Getty Images

Wzrost Tyson Food do korporacyjnej wielkości w Arkansas miał miejsce w tym samym czasie, gdy Bill Clinton przez pięć kadencji był gubernatorem stanu, a niektórzy twierdzą, że obaj osiągnęli to, co osiągnęli dzięki drugiemu.

Tyson otrzymał 7,8 miliona dolarów ulg podatkowych na rozbudowę istniejących zakładów (poprzez Washington Post ) w latach 1988-1990, podczas gdy Clinton był gubernatorem. Pine Bluff w stanie Arkansas również otrzymała dotację w wysokości 900 000 dolarów na budowę dróg i rozwój infrastruktury miejskiej, gdy Tyson rozważał lokalizację nowego zakładu przetwórczego o wartości 40 milionów dolarów.

Tyson powiedział, że dotacja – i późniejsze ulgi podatkowe, które otrzymali – nie miały nic wspólnego z wyborem lokalizacji. Clinton powiedział, że po prostu próbuje zwiększyć siłę roboczą w stanie, w którym panuje wysoka stopa bezrobocia.

Z drugiej strony tego modelu „drapię cię po plecach, ty drapiesz mnie”, Tyson zapewnił prawie tuzin bezpłatnych przelotów samolotem gubernatorowi i jego żonie oraz ogromnie pomógł w zbieraniu funduszy na kampanię wyborczą Clintona na gubernatora, a ostatecznie na jego kandydowanie na prezydenta. To wszystko było dobre i dobre dla dwóch zaangażowanych stron, ale przyjacielskie relacje nie podobały się wielu mieszkańcom Arkansańczyków, którzy uważali, że nie są uwzględnieni w równaniu.

Kiedy Clinton zdobył Biały Dom, oskarżenia o korupcję trwały. Mniej więcej w czasie skandalu Espy Tyson powiedział dziennikarzom: „Szybko jestem zmęczony insynuacjami i zarzutami, że firma nosząca moje nazwisko w jakiś podstępny sposób czerpie korzyści z faktu, że były gubernator Arkansas obecnie zamieszkuje przy 1600 Pennsylvania Avenue w Waszyngtonie” (via Los Angeles Times ).

Tyson Foods powoduje problemy z wodą w Arkansas

siedziba tysona Facebook

Hodowla i przetwarzanie kurczaków generuje wiele odpadów i przysporzyło wielu kłopotów Tyson Foods – i stanom, w których mieszkają.

Około lat 70. Washington Post mówi, że odpady z zakładu Tyson's Green Forest w Arkansas zaczęły wylewać się z miejskiego systemu oczyszczania i spływać do pobliskiego strumienia. Po niepowodzeniu zarówno państwa, jak i strony Tysona, aby skutecznie interweniować, problem tylko się pogorszył. W przeciążonym strumieniu powstał zapadlisko, a ścieki zaczęły przesiąkać do wód gruntowych. Jednak „przesiąkanie” może być hojnym terminem. Szacuje się, że codziennie miesza się z nią około miliona galonów wody, co spowodowało, że wielu mieszkańców miasta zachorowało na czerwonkę i salmonellę. Jakieś 17 miesięcy później gubernator Clinton ogłosił stan wyjątkowy. Większość poszkodowanych mieszkańców została ostatecznie podłączona do miejskiej sieci wodociągowej, ale w okolicy nadal trwało wyrzucanie odpadów.

Na tym nie skończyły się kłopoty Tysona, który zatruł wodę w Arkansas. Na początku lat 90. prawie 300 mil strumieni było tak zanieczyszczonych odchodami zwierzęcymi, że zamknięto je do pływania. Odpady produkowane przez kurczaki w północno-zachodnim Arkansas, gdzie Tyson miał swoją siedzibę, wyniosły 500 000 ton, tyle, ile wytworzyłyby cztery miliony ludzi. W tym czasie prawnik ds. ochrony środowiska ostrzegał, że stan „jest w trakcie utraty wód powierzchniowych w północno-zachodnim Arkansas z powodu przemysłu drobiowego, a [Clinton] nie powiedział, co zamierza zrobić, aby je oczyścić w górę.'

Traktowanie zwierząt przez Tyson Food wywołało kontrowersje

Obrońcy praw zwierząt protestują przeciwko Tysonowi Mark Wilson/Getty Images

Podczas gdy większość historii firmy charakteryzowała się okresami ogromnego wzrostu i zysków, Tyson również spotkał się z krytyką, która w dużej mierze ma związek z traktowaniem zwierząt.

W 2015 roku Tyson zerwał więzi z farmą w Tennessee, gdzie pracownicy zostali przyłapani na tajnym tupowaniu, pałowaniu i dźganiu kurczaków (poprzez Insider biznesowy ). W odpowiedzi na nagranie rzecznik Tyson Worth Sparkman powiedział: „Dobro zwierząt jest priorytetem w naszej firmie i nie będziemy tolerować niedopuszczalnego traktowania zwierząt pokazanego w tym filmie... Członkowie naszego zespołu ds. dobrostanu zwierząt badają, jednak w oparciu o to, co obecnie wiemy, rozwiązujemy umowę z rolnikiem na hodowlę dla nas kurczaków”.

skąd McDonald's bierze swoją wołowinę?

Jednak ta odpowiedź nie była wystarczająca dla organizacji non-profit, która nakręciła tajny teledysk. Prezes Mercy for Animals powiedział na konferencji prasowej, że jest „za mało za późno”, biorąc pod uwagę fakt, że Tyson przyznawał farmie tytuł „Wielka Roku” przez ostatnie pięć lat z rzędu.

Zaledwie dwa lata później, w 2017 roku, grupa zajmująca się prawami zwierząt o nazwie Compassion Over Killing opublikowała tajne nagranie przedstawiające kurczaki poddane straszliwemu nadużyciom u dostawcy Tyson, Atlantic Farm w Temperanceville w stanie Wirginia. Według Washington Post , zwierzęta były kopane, deptane i nabijane na pal przez pracowników farmy. Tyson również zerwał jego związek z tą farmą.

Pojawiły się również kontrowersje dotyczące traktowania pracowników przez Tysona

Jedzenie Tysona Mario Villafuerte / Getty Images

Krytyka Tysona rozszerzyła się również na jego traktowanie pracowników, a niektóre zarzuty przeciwko nim są zaskakujące.

W 2016 r. raport Oxfam wykazał, że pracownicy Tyson (jak również w innych firmach drobiarskich, takich jak Pilgrim's i Perdue) byli zmuszani do noszenia pieluch, ponieważ firma odmówiła im przerw w łazience (poprzez UPI ). W raporcie czytamy: „Pracownicy walczą, aby poradzić sobie z tym zaprzeczeniem podstawowej ludzkiej potrzeby. Stojąc na linii oddają mocz i kał; do pracy noszą pieluchy; ograniczają spożycie płynów i płynów do niebezpiecznych stopni; znoszą ból i dyskomfort, martwiąc się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo pracy”.

Firma jest również znana jako antyzwiązkowa i musiała radzić sobie ze strajkami i strajkami pracowników w wielu swoich zakładach przetwórczych, w tym w Pasco w stanie Waszyngton i Jefferson w stanie Wisconsin. Tyson zdecydował się zamknąć fabrykę Jeffersona w 2016 roku i chociaż decyzja została podjęta jakieś dziesięć lat po strajku, niektórzy twierdzą, że mogła pozostawić niesmak w ustach Tysona (poprzez Codzienna Unia) .

Tyson dostał wysoką grzywnę od EPA

siedziba tysona Facebook

Tyson Foods wielokrotnie wpadał w konflikt z Agencją Ochrony Środowiska, a ich przestępstwa przeciwko środowisku nie ograniczają się do Arkansas.

Ostatnio, w 2018 r., oddział firmy Tyson Poultry został ukarany grzywną w wysokości 2 mln USD za naruszenie ustawy o czystej wodzie z dodatkową opłatą w wysokości 500 000 USD za naprawienie szkody. (przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych Naruszenia miały miejsce wiele lat wcześniej, w 2014 r., kiedy płynny suplement diety, który był używany w zakładzie Tyson, wyciekł z magazynu w Aurora w stanie Missouri.

Tyson przetransportował wyciekający dodatek do miasta Monnet w stanie Missouri, gdzie został wrzucony do kanałów ściekowych. Suplement diety był wyjątkowo kwaśny i kiedy trafił do miejskiego systemu uzdatniania wody, zabił bakterie wykorzystywane do zmniejszenia ilości amoniaku w wodzie. W rezultacie woda opuszczająca stację uzdatniania wody miała wyższy poziom amoniaku niż można uznać za bezpieczną, co spowodowało śmierć 108 000 ryb.

Tyson Foods ma związek z McDonald's

tyson foods robi nuggetsy z kurczaka

Wierzcie lub nie, ale Tyson Foods ma nawet rękę w niektórych potrawach, które serwuje McDonald's.

W 2018 roku Tyson kupił Keystone Foods, producenta McDonald's Chicken McNuggets , za 2,5 mld USD (przez Dziennik Biznesu Inwestora ). Ze względu na niesprzyjające warunki rynkowe transakcja została zamknięta na znacznie poniżej 3 miliardów dolarów oczekiwanych na przejęcie.

Transakcja była drugim co do wielkości przejęciem Tysona po jego zakup AdvancePierre Foods za 4,2 mld USD rok wcześniej. Oprócz lukratywnego kontraktu na bryłki kurczaka, Tyson pozyskał sześć zakładów przetwórczych i centrum innowacji w Stanach Zjednoczonych, a także osiem zakładów i trzy centra innowacji na całym świecie. Posunięcie to było częścią większego nacisku ze strony Tysona na zbycie niektórych produktów niemięsnych i skupienie się bardziej na białku. Na przykład w tym samym roku sprzedała piekarnię pizzy i piekarnię Sara Lee Frozen Bakery, a mniej więcej w tym samym czasie kupiła Keystone, wykupiła również Tecumseh Poultry, ekologicznego producenta kurczaków (za pośrednictwem Powiedzenie ).

Tyson Foods zainwestował w mięso roślinne

Białko roślinne na sprzedaż w sklepie spożywczym Angela Weiss/Getty Images

W latach 2016-2017 Tyson zainwestował 34 miliony dolarów w Poza Mięsem, alternatywnej firmy białkowej, która wprowadziła na półki sklepów spożywczych szereg kiełbas, burgerów i innych produktów mięsnych na bazie roślinnej (poprzez CNBC ). Zainwestowane 34 miliony dolarów stanowiły 6,5% udziałów w raczkującej firmie.

W 2019 roku Tyson ogłosił, że sprzedał swoje udziały w Beyond Meat, ponieważ firma planowała uruchomić własną markę alternatywnych pokarmów białkowych. Szacunki sugerują, że wartość inwestycji wzrosła ponad dwukrotnie i byłaby warta około 79 milionów dolarów, gdyby została sprzedana zaledwie kilka lat później (poprzez Reuters ).

Zaledwie kilka miesięcy po sprzedaży swojej inwestycji w kwietniu, Tyson ogłosił odsłonięcie własnej linii alternatywnych produktów białkowych, w tym pulpetów roślinnych i mięsnych, nuggetsów i kiełbasek, które mają bezpośrednio konkurować z Beyond Meat. Tyson ).

Badania rynku sugerują, że globalny alternatywny przemysł mięsny osiągnie 100 miliardów dolarów sprzedaży do roku 2030 (poprzez: Zegarek rynku ). Liczba ta oznacza wzrost w porównaniu do szacunków 19 miliardów dolarów w 2018 roku. Aktualne szacunki alternatywnego rynku mięsa oceniają jego wartość na około 2,5 miliarda dolarów. W porównaniu do globalnego rynku mięsa, który jest wart 1,4 biliona dolarów, alternatywna scena białkowa może wydawać się małymi ziemniakami, ale biorąc pod uwagę szybki wzrost popularności i udziału w rynku w ostatnich latach, zaangażowanie Tysona w branżę jest kolejnym przykładem na to, że wyprzedza krzywa biznesowa.

Tyson Foods ostrzegał przed niedoborem mięsa

Wybór mięsa w sklepie spożywczym Drew Angerer/Getty Images

W kwietniu 2019 r. Tyson Foods ostrzegł, że „łańcuch dostaw żywności pęka”, ponieważ zamknęli swoje zakłady w całym kraju w wyniku pandemii koronawirusa (poprzez CNN ).

Firma ostrzegła, że ​​„miliony funtów mięsa” znikną ze sklepów spożywczych, a konsumenci mogą odczuwać niedobór mięsa w całym kraju, dopóki nie będą mogli ponownie otworzyć swoich zakładów przetwórczych. Wiadomość została opublikowana w formie całostronicowej reklamy, która pojawiła się w: New York Times , Washington Post , i Gazeta Demokratów w Arkansas. Tyson zawiesił produkcję w kilka zakładów przetwórstwa wieprzowiny w odpowiedzi na epidemie koronawirusa wśród pracowników. Oprócz zamknięć Tyson, w wyniku wirusa zamknięto również Smithfield Foods w Sioux Falls w Południowej Dakocie oraz przetwórstwo wieprzowiny JBS w Worthington w stanie Minnesota. Razem rośliny te stanowią 15 procent krajowej produkcji wieprzowiny.

28 kwietnia prezydent Donald Trump powiedział, że współpracuje z Tyson Foods i podpisze dekret powołujący się na ustawę o produkcji obronnej, która klasyfikuje produkcję mięsa jako „infrastrukturę krytyczną” w celu utrzymania otwartych zakładów przetwórstwa mięsnego i sklepu spożywczego półki zaopatrzone (przez Zegarek rynku ).

Kategorie Jak Ekskluzywny Opinie