Nieopowiedziana prawda o stewii

stewia

Stewia to substytut cukru, który jest sprzedawany jako zdrowsza alternatywa dla cukru. Jest również najbardziej popularny, ponieważ sprzedaż stewii uzupełnia sprzedaż innych sztucznych słodzików, takich jak aspartam, sukraloza i sacharyna. W 2018 roku firma badawcza Nielsen poinformowała, że ​​sprzedaż stewii wzrosła o 11,9 procent, mimo że sprzedaż innych sztucznych słodzików spadła (poprzez Washington Post ). Jednak historia stewii to znacznie więcej.

Amerykanie spożywają więcej cukru niż jakikolwiek inny kraj na świecie. Oczekuje się, że rynek bezkalorycznych słodzików będzie wart w 2020 roku 16,5 miliarda dolarów (poprzez Uniwersytet w Melbourne ). Jednocześnie szerzej dostępne stały się informacje o negatywnym wpływie sztucznych słodzików na przyrost masy ciała i zespół metaboliczny. Zamiast tego ludzie zwrócili się do naturalnych słodzików.Co to jest produkt naturalny? Cóż, to zależy od marketingu i indywidualnej interpretacji, jak amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ( FDA ) nie reguluje tego terminu. FDA stwierdziła: „Spodziewamy się, że termin „naturalny” oznacza, że ​​żadne sztuczne lub syntetyczne (w tym wszystkie dodatki barwiące, niezależnie od źródła) nie zostało zawarte lub zostało dodane do żywności, która normalnie nie powinna być w to jedzenie” (przez HuffPost ). Jednak bez żadnych regulacji FDA zasadniczo opiera się na systemie honoru w odniesieniu do żywności oznaczonej jako „naturalna”.

Nowoczesne zastosowanie stewii

splenda, stewia, saszetki z cukrem

Stewia jest faktycznie używana od XVI wieku. Jednak w dzisiejszych czasach został zatwierdzony do użytku w Stanach Zjednoczonych dopiero w 2008 roku, a w Europie, gdzie obowiązują bardziej rygorystyczne protokoły, został zatwierdzony dopiero w 2011 roku. Stewia to roślina pochodząca z Ameryki Południowej i jest przerabiany na słodzik przez zbieranie liści, które są suszone, a następnie moczone w gorącej wodzie. Płyn jest następnie filtrowany i oczyszczany w celu wyizolowania słodkich związków, usuwając ekstrakt ze stewii, który jest następnie suszony do użycia.

Jak wszystkie słodziki, stewia jest słodsza niż zwykły cukier stołowy. W rzeczywistości jest od 200 do 400 razy słodszy od cukru (przez New York Times ). Jednak, chociaż stewia może pochodzić z rośliny, do czasu zjedzenia jej w produkcie, który jest dostarczany w paczce lub torebce, dodawane są również inne słodziki, węglowodany i błonnik, aby nadać stewii większą objętość. Jednym z powodów dodawania innych słodzików jest to, że związek stewii zwany stewiozydem zwykle ma gorzki posmak, który ukrywają dodatkowe słodziki. Na przykład Truvia, najlepiej sprzedająca się marka stewii w Stanach Zjednoczonych, to w rzeczywistości głównie erytrytol, alkohol cukrowy, który zapewnia objętość i wygląd cukru.Klasyfikacja stewii

stewia, roślina stewia, liście stewii

Badania wykazały, że stewia jest bezpiecznym słodzikiem, z dowodami na to, że nie podnosi poziomu cukru we krwi ani nie prowadzi do próchnicy. Może również obniżać poziom insuliny. Jednak związki stosowane ze stewią mogą powodować problemy. Na przykład wiadomo, że erytrytol powoduje problemy z trawieniem w dużych ilościach.

Ponadto wszystkie rodzaje stewii nie są takie same. Liście stewii i surowe ekstrakty stewii nie są zatwierdzone do użytku przez Food and Drug Administration (przez FDA). Badania nad tymi formami stewii wywołały obawy dotyczące poziomu cukru we krwi, a także wpływu na układ rozrodczy, sercowo-naczyniowy i nerkowy (poprzez LiveScience ).

Warto pamiętać, że FDA nie zawsze jest tak rygorystyczna, jak uważają naukowcy. W przypadku stewii firmy zostały zatwierdzone przez FDA do stosowania Rebaudiozydu A, znanego również jako Reb A, który jest wyizolowaną substancją chemiczną pochodzącą ze stewii, jako dodatek do żywności w słodzikach. Przykłady takich produktów obejmują to, co wielu uważa za stewię, takie jak wspomniana Truvia, jako „ogólnie uważana za bezpieczną” lub GRAS. Jednak według FDA produkty te w ogóle nie są klasyfikowane jako stewia.Wpływ stewii na organizm

stewia, liście stewii

Oświadczenie FDA mówi: „Ogólnie rzecz biorąc, Rebaudioside A różni się od stewii tym, że jest wysoce oczyszczonym produktem. Produkty sprzedawane jako „stewia” to stewia z całych liści lub ekstrakty ze stewii, których składnikiem jest Rebaudiozyd A”.

Jednak nie stwierdzono, aby stosowanie bezkalorycznych słodzików zmniejszało ogólne spożycie kalorii. Badanie wykazało, że gdy uczestnicy pili napój zawierający stewię zamiast cukru, jedli więcej w porze lunchu, co powodowało wyższy wzrost poziomu glukozy we krwi i insuliny. Naukowcy nie są również pewni długoterminowego wpływu stewii i innych bezkalorycznych słodzików. Mogą mieć niezamierzony wpływ na metabolizm.

Stewia jest stosunkowo nowa, jeśli chodzi o to, co naukowcy mogą z pewnością powiedzieć o jej długoterminowych skutkach zdrowotnych. Może mieć pozytywne skutki, choć może też nie. Dla tych, którzy lubią używać stewii, wszystko wskazuje na to, że jest ona bezpieczna. Dopóki badania nie ustalą definitywnie inaczej, jest to prawdopodobnie najlepszy bezkaloryczny słodzik na rynku ze względu na porównywalny brak skutków ubocznych, ale jak ze wszystkim innym, najlepiej używać go z umiarem.