Nieopowiedziana prawda o spamie

spam Obrazy Getty

Spam (mówimy tutaj o siekanej wieprzowinie i szynce, a nie o niechcianym e-mailu): Monty Python uczynił z niego fenomen popkultury. Hawajczycy to uwielbiają. Gordon Ramsay (co nie dziwi) nienawidzi tego. Mieszkańcy Guam jedzą średnio 16 puszek rocznie. Koreańczycy uważają go za przedmiot luksusowy. Jeśli chodzi o niesławną i kultową żywność w puszkach, nie ma zbyt wiele kompromisu — ty kocham to lub nienawidzisz tego. Ale tak czy inaczej, prawdopodobnie nie spędziłeś dużo czasu na poznawaniu „wszechstronnego” mięsa, ponieważ zostało ono nazwane przez markę.

Okazuje się, że jest wiele rzeczy o spamie, o których prawdopodobnie nie wiesz, na przykład fakt, że jest zrobiony z zaskakująco niewielu składników lub że odegrał dużą rolę w II wojna światowa . Co powiesz na fakt że londyński Big Ben ma 1163 puszki ze spamem? Czytaj dalej, aby uzyskać więcej zabawnych ciekawostek, o których nigdy nie wiedziałeś, że musisz znać.Nazwa jest tajemnicą

spam Obrazy Getty

Istnieje wiele domysłów na temat tego, czym właściwie jest spam stoiska za: Coś Udając Mięso. Specjalnie przetworzone amerykańskie mięso. Śluzowaty przetworzony śluz anemiczny. Ale jaka jest prawdziwa odpowiedź?

Według marki stronie internetowej , możemy nigdy się nie dowiedzieć. „Znaczenie marki Spam od dawna jest przedmiotem spekulacji. Jedno z popularnych wierzeń mówi, że wywodzi się od słów „szynka przyprawiona”. Prawdziwą odpowiedź zna tylko wąskie grono byłych dyrektorów Hormel Foods. I prawdopodobnie Nostradamusa.

Wiemy, że Hormel Foods już wcześniej stwierdził że to oznacza „łopatkę wieprzową i szynkę”, co ma sens, ale dzisiaj nie radzą sobie z tym. Wiemy również, że Ken Daigneau, brat wiceprezesa firmy Hormel, jest odpowiedzialny za nazwę produktu. Według Neatorama , Jay Hormel urządził przyjęcie i powiedział gościom, że każdy dostanie darmowego drinka, jeśli napisze potencjalną nazwę nowej konserwy mięsnej. Historia głosi, że Daigneau wypalił „Spam!” w pewnym momencie w nocy, a reszta to już historia.anthony bourdain pensja cnn

Ma zaskakująco mało składników

spam Instagram

Spam jest czasami uważany za trochę tajemnicze mięso, ale okazuje się, że nie jest to jednak taka wielka tajemnica. W rzeczywistości oryginalny spam ma tylko sześć składników :

  1. Wieprzowina z szynką, którą ich strona internetowa wymienia jako jeden składnik, a ponieważ szynka jest technicznie wieprzowiną, damy im tutaj przepustkę.
  2. Sól. Każdy, kto kiedykolwiek jadł spam, nie jest zaskoczony, że jest to składnik numer dwa.
  3. Woda.
  4. Skrobia ziemniaczana, która utrzymuje wilgotność mięsa.
  5. Cukier. Spam z pewnością zauważy, że używa „prawdziwej oferty, a nie fałszywego syropu, który można znaleźć w innych produktach spożywczych”.
  6. Azotan sodu. Powszechny konserwant znaleźć w przetworzonych mięsach.

Niezbyt odrapany na konserwy mięsne o długim okresie przydatności do spożycia, prawda? Ale nie podniecaj się. Chociaż nie jest pełen chemikaliów i trudnych do wymówienia składników, spam nie jest dokładnie zdrową żywnością. Jeden dwuuncjowa porcja zawiera 16 gramów tłuszczu, 6 gramów tłuszczów nasyconych i 790 miligramów sodu (33 procent dziennego zalecanego spożycia) i bądźmy szczerzy — prawdopodobnie zjesz więcej niż dwie uncje. Konkluzja? Spam przez cały dzień, każdego dnia, prawdopodobnie nie jest najlepszym pomysłem.

A może możesz to jeść codziennie

spam Instagram

Może jednak dieta zawierająca dzienną dawkę spamu nie jest wcale taka zła.najlepsze dietetyczne piwo korzenne

Walia online donosi, że Chris Stephens codziennie jadł konserwy mięsne od prawie 60 lat. Podróżuje nawet z własnym zapasem, a Hormel Foods nazwał go walijskim „Spambassadorem” za jego oddanie produktowi. „To taka kultowa marka i od najmłodszych lat codziennie jem spam. Uwielbiam ten wyjątkowy smak i zjadałbym kilka puszek dziennie, ale moja żona niedawno wprowadziła mnie na dietę, więc ograniczyłem się do jednej wanny dziennie” – mówi Stephens. „Moja żona myśli, że jestem szalona, ​​a moja miłość do spamu doprowadza ją do szału, ale rozumie, że to istotny element mojej codziennej diety. Uwielbiam to i nie wyobrażam sobie wyjazdu za granicę bez kilku wiader zaufanych rzeczy, które przyjechały ze mną.

Dla przypomnienia: jedna wanna dziennie per równa się 96 gramów tłuszczu, 36 gramów tłuszczów nasyconych i aż 4740 gramów sodu. Powodzenia, Chris.

Gordon Ramsay (naprawdę) tego nienawidzi

Gordon Ramsay Obrazy Getty

Zawsze z przekonaniem Gordon Ramsay nie wydaje się żyć według zasady „jeśli nie masz nic miłego do powiedzenia, nie mów nic” i nic dziwnego, że nie miał nic miłego do powiedzenia na temat spamu. Oczywiście to nie powstrzymało go przed powiedzeniem tego.

W jednym z odcinków obecnie anulowanego brytyjskiego serialu telewizyjnego Hotel GB Ramsay przypomniał sobie danie z dzieciństwa, mówiąc, że to jego niechęć do konserw mięsnych doprowadziła go do kuchni. „Pokrojony, obrzydliwy pieprzony spam. Dorastałeś z takimi rzeczami? Zrobiłem. W każdy piątek wieczorem miałem spam. Postanowiłem gotować na życie, żeby przestać jeść tyle gówna”, on powiedziany . „Nie miałem wyboru. Nie chodziło o to, co mi się nie podobało. Tym karmiono nas. Spamuj jak cegła. Spam prosto z puszki w każdy piątek wieczorem. Spam jajko i frytki. Gotowy.'

Szczerze mówiąc, spam prosto z puszki prawdopodobnie nie jest najbardziej apetycznym sposobem na jego zjedzenie. Odrobina smażenia to długa droga...

Ktoś zrobił koktajl spamowy

koktajl spamowy Facebook

Więc może gruby kawałek przetworzonego mięsa nie jest twoją rzeczą. Może bardziej lubisz koktajle z przetworzonych mięs? Jeśli tak, masz szczęście, ponieważ ktoś zrobił koktajl spamu i tak, naprawdę zawiera spam. Mniam?

z czego zrobione są orzechy winogronowe

Chicago Kaczka Karczma stworzył SpaMai Tai, prawdopodobnie po to, aby zobaczyć, jak daleko mogą przesunąć kopertę z pijanymi bywalcami baru, a nawet jest podawany w klasycznej puszce ze spamem. Koktajl zaczyna się jak zwykły stary mai tai, ale sprawy stają się nieco ryzykowne, jeśli chodzi o ciemny rum ze Spamem. Proces polega na pieczeniu Spamu pokrytego smalcem, a następnie wykorzystaniu tłuszczu do aromatyzowania rumu. W grę wchodzi dużo wysiłku, więc prawdopodobnie nie dostaniesz kawałka spamu — tylko ten słony smak przetworzonego mięsa. I dobra wiadomość — jeśli nie jesteś w pobliżu Chicago, ale nie sądzisz, że możesz przejść kolejny dzień bez spróbowania SpaMai Tai, zawsze możesz spróbuj to zrobić w domu.

Sposób wykonania może Cię zaskoczyć

spam Obrazy Getty

Zdejmij wieczko z puszki ze spamem, a możesz się zastanawiać, jak mają w środku tę idealnie uformowaną cegłę. Ale nie jest formowany, a następnie ostrożnie umieszczany w środku po mięso jest gotowane — to właściwie gotowany w puszka .

Ponieważ Proces tworzenia spamu jest wysoce zautomatyzowany, do nadzorowania całej operacji potrzeba tylko 13 pracowników. Oto jak to się robi: wieprzowina i szynka są odbierane przez zakład i po przetworzeniu mięsa są mielone na 8-kilogramowe partie. Mięso mielone łączy się z pozostałymi pięcioma składnikami i miesza przez 20 minut, aby osiągnąć żądaną temperaturę. Ta mieszanina jest następnie pompowana do kultowych niebieskich puszek, które są szczelnie zamykane i umieszczane w szybkowarze, który ma sześć pięter i mieści jednocześnie zdumiewające 66 000 jednostek. Na koniec puszki są podgrzewane do temperatury, która gotuje mięso i zabija wszelkie bakterie przed schłodzeniem, czyszczeniem i etykietowaniem. Rezultatem jest zdumiewająca produkcja 350 puszek spamu wyprodukowanych na minutę. Umysł. Nadęty.

projektant mody Todda Thompsona

Pomogło wygrać wojnę

spam Instagram

W 1941 roku, kiedy II wojna światowa trwała w najlepsze, Hormel przystąpił do działań i wysłał ponad 100 milionów puszek za granicą, aby nakarmić amerykańskie oznaczenia geograficzne i wojska alianckie – oczywiste, biorąc pod uwagę, że konserwy mięsne nie wymagały chłodzenia i miały długi okres przydatności do spożycia.

Chociaż mówi się, że spam pomógł wygrać wojnę przetworzone mięso stało się również pożywieniem, którego wszyscy lubili nienawidzić. Były premier ZSRR Nikita Chruszczow napisał w jego pamiętniku: „W wojsku krążyło wiele dowcipów, niektóre z nich w przebarwieniu, o amerykańskim spamie; mimo to smakowało dobrze. Bez spamu nie bylibyśmy w stanie wyżywić naszej armii. Straciliśmy nasze najbardziej żyzne ziemie.

Po wojnie Dwight D. Eisenhower napisał do dyrektora firmy Hormel: „Zjadłem swoją część spamu wraz z milionami innych żołnierzy. Przyznam się nawet do kilku niemiłych uwag na ten temat — wypowiedzianych podczas napiętej bitwy, rozumiesz. Ale jako były wódz naczelny, wierzę, że nadal mogę ci wybaczyć twój jedyny grzech: wysyłanie nam tak dużo.

Wysoka pochwała za tak znienawidzony produkt.

Spam według liczb

spam Obrazy Getty

Jeśli jesteś nienawidzącym spamu, prawdopodobnie trudno Ci wyobrazić sobie zjedzenie jednego kęsa przetworzonego mięsa, nie mówiąc już o całej puszce. Ale miłośnicy spamu najwyraźniej pracują po godzinach — 12,8 puszek spamu są zjadane co sekundę. Tak, dobrze to przeczytałeś — każdy druga . Szybka matematyka mówi nam, że wspólnie pożeramy prawie 800 puszek na minutę, ponad milion puszek dziennie i ponad 400 milionów puszek rocznie. Może mimo wszystko nie ma tam zbyt wielu hejterów.

Od czasu jego wprowadzenia w 1937 r. sprzedano ponad 8 miliardów puszek spamu, z czego 15 odmian zostało sprzedanych w 44 krajach na całym świecie. Jednak w konsumpcji spamu prym wiodą dwa lokalizacje — Guam i Hawaje. Średnie spożycie na Guam wynosi 16 puszek rocznie (na osobę), a Hawajczycy konsumują w sumie 7 milionów puszek rocznie. Ale za chwilę więcej o tym romansie...

To mogło uratować Hawaje

spamowe sushi

Odwiedzający hawajskie wyspy bardzo szybko zauważą wspólny wątek w lokalnych menu: Spam, Spam i więcej Spam. Zamienia się go w sushi, dodaje się go do smażonego ryżu, jada się go z jajkami, a nawet podaje się go McDonald's . Jak więc spam stał się nieoficjalnym narodowym daniem Hawajów?

czy sos sojowy jest dla ciebie zły?

Okazuje się, że konserwy faktycznie uratowały dzień dla potencjalnie głodnych Hawajczyków. Historyk żywności Rachel Laudan powiedział: Zjadacz że po II wojnie światowej rząd USA nałożył ograniczenia na dalekomorski przemysł rybny na Hawajach, który w dużej mierze składał się z Amerykanów pochodzenia japońskiego. „W przeciwieństwie do kontynentu, nie mogli internować wszystkich Japończyków [na Hawajach]. Gospodarka by się załamała” – mówi Laudan. 'Ponieważ wyspiarze nie mogli już łowić ryb, jedno z ważnych źródeł białka dla wysp zniknęło.' Wprowadź spam, wspaniały spam. Karmiła ludność Hawajów, gdy obowiązywały te sankcje, i nigdy nie opuszczała ich kuchni. Według Laudana, spam uratował sytuację również w Korei i Japonii, które, jak twierdzi, „były na skraju śmierci głodowej. Napływające puszki ze spamem były absolutnym darem niebios w tych strasznych sytuacjach pod koniec II wojny światowej.

Dowód, że Hawajczycy po tylu latach nadal lubią konserwy mięsne? Do dziś dumnie konsumuje więcej spamu na osobę niż w jakimkolwiek innym stanie w USA

Efekt Monty Pythona

Słynny Monty Python naszkicować nie tylko przekształciło konserwy mięsne w fenomen popkultury, ale także doprowadziło do ukucia terminu „spam” w odniesieniu do niechcianej poczty e-mail.

Według Rejestr , strona internetowa Hormel Food przeczytała kiedyś: „Użycie terminu „SPAM” zostało przyjęte w wyniku skeczu Monty Pythona, w którym grupa Wikingów śpiewała chór „SPAM, SPAM, SPAM…” w rosnącym crescendo, zagłuszając inną rozmowę. W związku z tym zastosowano analogię, ponieważ UCE (niezamawiany e-mail handlowy) zagłuszał normalny dyskurs w Internecie. Nie sprzeciwiamy się używaniu tego slangowego terminu do opisania UCE, chociaż sprzeciwiamy się używaniu wizerunku naszego produktu w połączeniu z tym terminem”.

Hormel najwyraźniej jednak zmienił zdanie, gdy zobaczył szansę na zyskowne partnerstwo. Wraz z debiutem musicalu na Broadwayu Spamalot , przyjęli efekt Monty Pythona i wydali z tej okazji specjalną edycję puszki. „Produkty spamowe były fałszowane przez zespół komediowy Monty Pythona od dziesięcioleci” powiedziany Nick Meyer, starszy menedżer produktu, Hormel Foods. „Marka jest uwielbiana przez wielu, dlatego z przyjemnością oferujemy konsumentom tę specjalną, kolekcjonerską edycję puszki i złotego miodowego Graala spamu”.