Nieopowiedziana prawda o H Mart

Sklep H Mart

W 2021 r. koreańskie produkty spożywcze nie są już spychane do „etnicznej” alejki amerykańskich supermarketów. Częściowo dzięki H Mart i jego rosnącej popularności zarówno wśród Amerykanów pochodzenia azjatyckiego, jak i innych grup, koreańskie produkty takie jak Kimchi , pasta sojowa i przekąska z prażonych wodorostów morskich zyskują własne wielkoformatowe sklepy, które stale pojawiają się w 102 dogodnych lokalizacjach w lub w pobliżu największych miast w Stanach Zjednoczonych (poprzez New York Times ).

To wiele znaczy dla wielu Amerykanów pochodzenia koreańskiego, dla których H Mart to znacznie więcej niż tylko sklep spożywczy. To „znacznik momentu w czasie i przestrzeni, kiedy kulturowa potrzeba przynależności ustąpiła kapitałowi wysokiego ryzyka” – pisze Eric Kim dla Jedzenie52 . Od czasu otwarcia pierwszego H Mart w 1982 roku do słownika dodano „gochujang”, a K-popowa grupa BTS sprzedała więcej biletów na koncerty w Ameryce Północnej niż Ariana Grande i Taylor Swift (poprzez Vox ). „Podobnie jak w tych kulturalnych momentach, wszechobecność H Mart jest znakiem, że koreańskie jedzenie jest na dobrej drodze, aby stać się głównym nurtem” – pisze Kim.laska fil fajne okłady

H Mart to firma rodzinna

Witryna Blue H Mart

Pod koniec lat siedemdziesiątych syn farmera o imieniu Il Yeon Kwon opuścił zubożałą wojną wieś Korei Południowej i przybył do Nowego Jorku, gdy tylko 1,5 procent amerykańskiej populacji było pochodzenia azjatyckiego. New York Times . W Woodside w Queens otworzył sklep spożywczy o nazwie Han Ah Reum, co z grubsza tłumaczy się z koreańskiego na „jedno ramię pełne artykułów spożywczych”, ale ma też ciepłe, czułe konotacje, wyjaśnia The New York Times.

Trzydzieści lat później ten sklep jest pierwszym z ponad 100, które teraz noszą nazwę H Mart. 66-letni Kwon pozostaje dyrektorem generalnym rodzinnej firmy, którą prowadzi z trzema współprzewodniczącymi: swoją byłą żoną Elizabeth Kwon i ich dwójką dzieci, Brianem i Stacey (za pośrednictwem The New York Times). Rodzina otworzyła kilka kolejnych sklepów na Wschodnim Wybrzeżu w latach 80. i 90., a w 2000 r. rozszerzyła działalność na cały kraj; ich następna lokalizacja, w Orlando, będzie największa — mniej więcej wielkości czterech boisk piłkarskich, donosi The New York Times.

H Mart zmienił codzienne życie wielu Amerykanów pochodzenia azjatyckiego

Alejka spożywcza

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Amerykanie pochodzenia azjatyckiego mieli jeszcze mniej miejsc, w których mogliby kupować żywność ze swoich krajów; znalezienie określonych rodzajów wodorostów nigdy nie było tak proste, jak wyjście do sklepu na rogu. Vilailuck Teigen, autorka książek kucharskich i mama Chrissy Teigen, zamawiała pocztą 50-funtowe worki ryżu i jechała 150 mil do Salt Lake City dla dzieci, kiedy mieszkała w Utah w latach 80. New York Times , podczas gdy szef kuchni Thip Athakhanh z Atlanty przygotowywał sos rybny od podstaw i co tydzień jeździł z Alabamy do Gruzji, aby zaspokoić głód laotańskich składników.Z lokalizacje w 17 stanach (per strona internetowa firmy ), H Mart jest teraz w niewielkiej odległości od wielu rodzin, których brakuje w domu. Dział produktów przepełniony jest azjatyckimi warzywami i gruszkami, półki lśnią starannie ułożonymi chipsami i ciasteczkami, a układ każdego sklepu jest „czysty, nowoczesny i łatwy w nawigacji”, wybór dokonany przez współprzewodniczącą Elizabeth Kwon stereotyp azjatyckich sklepów spożywczych jako brudnych i zaniedbanych”, mówi The New York Times.

Dla wielu Amerykanów pochodzenia koreańskiego H Mart to coś więcej niż tylko sklep spożywczy

Czytanie Instagram

Ludzie muszą tylko przeczytać książkę ' Płacz w H Mart ” Michelle Zauner, aby zrozumieć, dlaczego sklep spożywczy jest „pięknym, świętym miejscem” dla wielu Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. W niej Nowojorczyk eseju (pierwszy rozdział jej wspomnień o tym samym tytule), Zauner opowiada, jak każda podróż do H Mart sprawia, że ​​opłakuje swoją zmarłą matkę, która okazywała swoją miłość do Zaunera, gotując koreańskie jedzenie. Opisuje poczucie przynależności, jakie odczuwa w H Mart, „jedynym miejscu, w którym można znaleźć gigantyczną kadź obranego czosnku, ponieważ jest to jedyne miejsce, które naprawdę rozumie, ile czosnku potrzebujesz do tego, co jedzą Twoi ludzie .

H Mart, który specjalizuje się w kuchni koreańskiej, ale oferuje również produkty z Indonezji, Japonii, Chin i innych krajów azjatyckich, jest krótkim antidotum na tęsknotę za domem dla osób, które tęsknią za kuchnią swoich rodzin lub próbują podtrzymać rodzime tradycje, wyjaśnia Zauner. „H Mart to miejsce, w którym można znaleźć swoich ludzi pod jednym pachnącym dachem, gdzie można mieć wiarę, że znajdziesz coś, czego nie znajdziesz nigdzie indziej” – pisze.H Mart stał się również miejscem, w którym nie-Azjaci mogą uczyć się o daniach kulturalnych

koreańskie jedzenie

Jeśli nigdy nie byłeś w H Mart, możesz skorzystać z Erica Kima Jedzenie52 artykuł jako poradnik zakupowy dla początkujących. Zaleca zaopatrzenie spiżarni w koreańskie produkty podstawowe, takie jak olej sezamowy i gochugaru (czerwona papryka w proszku), kupowanie gotowych potraw, takich jak banchan i marynowane mięso, eksplorowanie alejek z przekąskami w poszukiwaniu krakersów o smaku krewetek i kanapek z lodami z czerwonej fasoli lub planowanie projektu kulinarnego z asortymentu świeżych owoców morza lub pakowanych kości do zup. Aby dowiedzieć się, co mówi o Tobie Twój Choco Pie, napój jogurtowy Yakult lub inny zakup w H Mart, skonsultuj się z Los Angeles Times .

Kiedy nie-Azjaci dowiadują się o koreańskich składnikach, powiedział kalifornijski szef kuchni Brandon Jew New York Times zyskują nie tylko uznanie dla innej kuchni, ale także „głębsze zrozumienie społeczności i kultury”. W miarę wzrostu liczby przestępstw z nienawiści wobec Azji w USA podczas pandemii niektórzy mają nadzieję, że sklepy takie jak H Mart mogą służyć jako przestrzenie antyrasistowskie. „W kontekście nienawiści do mojej społeczności, docenianie części mojej kultury – to coś wyjątkowego” – powiedział The New York Times pisarz Min Jin Lee.

Niektóre food courty H Mart doczekały się kucharskiej transformacji

Pies kukurydziany H Mart Instagram

Jednym z ulubionych zajęć Zauner w lokalnym H Mart jest obserwacja jedzenia i obserwowania ludzi w strefie gastronomicznej nad podłogą w sklepie spożywczym, pisze w „ Płacz w H Mart . Kilka straganów oferuje różne specjały, takie jak koreańskie jjigae lub zupy, jedzenie uliczne, takie jak pierożki na parze i tteokbokki (ciasta ryżowe do żucia podawane w pikantnym bulionie z ciastkami rybnymi) oraz koreańsko-chińskie dania fusion. Większość lokalizacji H Mart obejmuje strefę gastronomiczną, chociaż lista lokalizacji online określa te, które tego nie robią.

Podczas gdy większość punktów gastronomicznych sieci to „bez fanaberii”, mówi Jedzenie i wino , współprzewodnicząca H Mart, Stacey Kwon, rozpoczęła współpracę z szefem kuchni z San Francisco, Deuki Hong, aby zmodernizować kilka swoich sal jadalnych. Zaczęli od Market Eatery w pierwszym H Mart w Austin, który serwuje interpretacje młodych azjatyckich szefów kuchni wszystkiego, od ugryzień w panierce w kimchi po panna cottę z skondensowanego mleka. H Mart zaprezentował podobne koncepcje w Honolulu i Phoenix, a także planuje kolejne, donosi Food & Wine, a wszystko to w celu zróżnicowania oferty tego długoletniego biznesu.

Patty Melt Jack w pudełku