Nieopowiedziana prawda o czterech Loko

Puszki Four Loko na sklepowej półce Joe Raedle/Getty Images

Jeśli jesteś wystarczająco dorosły, aby pamiętać początek lat 2000, prawdopodobnie pamiętasz napój słodowy Four Loko. Jeśli nie wypiłeś go chociaż raz tylko po to, by zobaczyć, o co to całe zamieszanie, na pewno słyszałeś o kontrowersji wokół produktu, o czym szeroko mówiono w 2010 roku. Tydzień podaje, że w swojej najpopularniejszej (i najbardziej kontrowersyjnej) Four Loko zawierała do 12 procent alkoholu i była dostępna w ośmiu owocowych smakach. Napój z likieru słodowego stał się popularny wśród studentów w wieku szkolnym, częściowo ze względu na połączenie kofeiny i alkoholu, które pozwalało pijącym spożywać więcej, niż byliby w stanie spożyć w normalnych warunkach. Po serii incydentów, w tym jednym wydarzeniu, w którym 17 studentów i sześciu gości w college'u Ramapo w New Jersey musiało zostać hospitalizowanych po nocy upijania się związanej z marką i samobójstwie jednego młodego mężczyzny, o którym wiadomo było, że pił cztery Loko mocno, wielu zaczęło wzywać do zakazu sprzedaży napoju.

Cztery początki Loko

Reklama Four Loko przedstawiająca koncert Facebook

Cztery Loko zostało po raz pierwszy wprowadzone w 2005 roku, jak powiedziano Ulica Gruba autorstwa Jaisena Freemana i Jeffreya Wrighta, współtwórców napoju. Zainspirowany wschodzącym rynkiem dla napoje energetyczne doprawione alkoholem (jak „piwo energetyczne” Sparks i wciąż popularna mieszanka Red Bulla i wódki), para wraz z trzecim partnerem biznesowym postanowiła spróbować stworzyć nowy produkt, aby wykorzystać stosunkowo niewielką ilość konkurencja. Po próbie znaku towarowego serii nazw, zdecydowali się pójść z Four Loko. „Czwórka” w Four Loko reprezentuje cztery kluczowe składniki napoju i została wybrana, ponieważ uważali, że nazwy z cyframi są udane. Aby pomóc w stworzeniu smaku napoju, firma zatrudniła grupę przyjaciół do pracy jako testerzy smaku. Początkowo chcieli, aby smak był podobny do wódki wiśniowej, ale postanowili przetestować produkt na rynku, gdy znaleźli coś, co wszyscy zgodzili się na wypicie. Początkowo napój nie działał dobrze, co spowodowało, że para wróciła i wprowadziła pewne zmiany. Postanowili powiększyć puszki, podnieść poziom alkoholu i przerobić smak, aby stworzyć smaczniejszy smak niż ten, na którym pierwotnie ustalili. Dodali również charakterystyczny neonowy nadruk kamuflażu Four Loko na puszkach, który został wybrany, aby produkt wyróżniał się bardziej od innych napojów słodowych na półkachKontrowersja

Reklama Four Loko przedstawiająca zatłoczoną imprezę przy basenie Facebook

Prawdziwy problem dla firmy pojawił się w 2010 roku, kiedy picie Four Loko wiązało się z serią obrażeń i zgonów wśród młodych ludzi. Według badaczy mieszanie kofeiny i alkoholu jest niezwykle niebezpieczne Centrum Kontroli Chorób , ponieważ kofeina maskuje depresyjne działanie alkoholu i może spowodować, że ludzie staną się znacznie bardziej pijani, niż im się wydaje. Egzaminator prawny stwierdza, że ​​​​niesławnymi czterema składnikami Four Loko, które spowodowały, że napój jest tak niebezpieczną mieszanką, były alkohol, tauryna, kofeina i guarana, które są trzema stymulantami i jednym depresantem. Każde 24 uncje może zawierać tyle alkoholu, co cztery do sześciu piw i tyle samo kofeiny, co cztery do sześciu filiżanek kawy. W 2010 roku Federalna Komisja Handlu wysłał pismo ostrzegające producentów alkoholi energetycznych, że mogą popaść w kłopoty prawne z powodu oszukańczego marketingu, ponieważ produkty te stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa osób je pijących. W odpowiedzi na ten list, Four Loko postanowiło przeformatować swoją mieszankę, aby usunąć stymulanty z napojów.

Nadal możesz kupić Four Loko już dziś

Puszki czterech Loko Facebook

Nadal możesz kupić Four Loko, pomijając kilka kluczowych składników, które sprawiły, że oryginalny napój był tak niebezpieczny, ale także atrakcyjny dla młodych, bardziej skłonnych do ryzyka pijących. wiadomości ABC informuje, że po liście z FTC w 2010 roku i procesie wytoczonym przez rodzinę jednej osoby, która odebrała sobie życie po spożyciu wielu puszek Four Loko, firma macierzysta produktu, Phusion Projects, ogłosiła, że ​​usunie kofeinę z napój. W tym czasie 40 innych napojów na rynku również zawierało mieszankę kofeiny i alkoholu.

Four Loko postanowiło również zmienić sposób, w jaki się reklamuje, co sprawiło, że jest mniej widoczny i popularny wśród młodych i nieletnich pijących, zwłaszcza na kampusach uniwersyteckich. Według CBS , druga sprawa, rozstrzygnięta w Nowym Jorku w 2014 roku, dotyczyła marketingu Four Loko. Marka została oskarżona o świadome zachęcanie nieletnich i upijania się w reklamach w mediach społecznościowych. W osiągniętym porozumieniu firma Phusion Projects nie przyznała się do żadnych wykroczeń, ale obiecała, że ​​nie będzie promować produktu wśród nieletnich, w szkołach ani na kampusach uniwersyteckich; nie publikować żadnych materiałów promocyjnych przedstawiających lub popierających nadużywanie alkoholu; nie zatrudniać już modeli poniżej 25 roku życia lub wyglądających na mniej niż 21 lat; oraz nie używać logo, inicjałów ani maskotek żadnych szkół, bractw ani bractw.