Prawda o prawdziwej firmie Nestle's Willy Wonka Candy

Willy wonka i czekolada Matt Winkelmeyer/Getty Images

Wiele dzieciństwa było wypełnionych podziwem i zdumieniem dzięki opowieściom o Roalda Dahla . Fantazjowaliśmy o życiu bogatym i pełnym przygód wirujących, takich jak te w James i ogromna brzoskwinia i drżeliśmy ze strachu na myśl o bezpośredniej konfrontacji z panną Agatą Trunchbull w Matylda . Niewiele historii wywarło tak trwały wpływ na masy niż fantastyczny świat Charlie i fabryka czekolady . Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy spotkałeś bajkę w szkolnej bibliotece, czy zobaczyłeś saw oryginalna adaptacja filmowa kiedy przeglądałeś kanały, niewątpliwie odegrało to rolę w twojej własnej historii o dojrzewaniu. Kto by nie marzył o wskoczeniu do rzeki składającej się z setek tysięcy galonów czekolady lub zdobyciu Wiecznego Gobstoppera?

Niesamowite umysły Hollywood spotkało przemysł spożywczy kiedy wpadli na opłacalny pomysł urzeczywistnienia tych słodkich życzeń w formie Willy Wonka Candy Company. Nieistniejąca już historia prawdziwej firmy cukierniczej jest tak samo fascynująca, jak sam ekscentryczny, fikcyjny człowiek. To wszystko to smakołyki, a nawet sporo sztuczek, ale obiecujemy, że nie będziemy ściągać na ciebie żadnych akcji Slugworth. Odkryjmy prawdę o prawdziwej firmie cukierkowej Nestle Willy Wonka.Początki Willy Wonka Candy Company rozpoczęły się w książce Roalda Dahla

Oryginalne książki Roalda Dahla Facebook

'Witam, przyjaciele. Witam w mojej fabryce czekolady. Na długo przed tym, jak ukochany teraz film trafił na ekrany, „Wonka Land” był po prostu myślą w głowie autora Roalda Dahla. Podczas gdy jego życie było cokolwiek poza czystą wyobraźnią , jego twórczość pozostawiła imponujący ślad w literaturze dziecięcej, która prawdopodobnie przetrwa wiele przyszłych pokoleń. Jak na ironię, Dahl w rzeczywistości podzielił swoje urodziny z innym mężczyzną, który jest synonimem czekolady: Milton Hershey . To musi być kismet.

Według Opiekun , inspiracja dla fabryki czekolady Dahla wywodzi się z jego dzieciństwa. Jako młody uczeń w Wielkiej Brytanii firma produkująca cukierki czekoladowe Cadbury roześle swoje najnowsze i najlepsze mikstury do dzieci w wieku szkolnym, aby mogli spróbować i podzielić się opiniami. Cóż za czas na życie! Te wczesne wspomnienia utkwiły w nim i ostatecznie doprowadziły go do marzeń i napisania książki dla trzeciego dziecka, Charlie i fabryka czekolady , w 1964 roku. Książka stała się sporym dziedzictwem, zawierając liczne adaptacje filmowe, powieść sequelową, grę wideo, a nawet musical na Broadwayu.

Firma Quaker Oats sfinansowała film Willy Wonka w zamian za cukierki jastrzębia

Logo owsa Quaker Facebook

Co dziwne, prawdopodobnie mamy Firma Quaker Oats podziękować za Willy'ego Wonkę, który do dziś ma tak trwały wpływ na kulturę popularną. Wszystko zaczęło się od hollywoodzkiego reżysera Mela Stuarta. Według Trybuna Chicago, Młoda córka Stuarta była fanką książki Charlie i fabryka czekolady a mając zaledwie 11 lat, namawiała ojca, aby przerobił to na film. Początkowo niezdecydowany, następnie przedstawił pomysł producentowi Davidowi L. Wolperowi. W biznesie liczy się wyczucie czasu i okazało się, że Wolper pracuje obecnie nad projektem z firmą Quaker Oats — która, jak nie wiecie, była głodna wejścia do branży cukierków.Podczas gdy oni rzucali się na pomysł specjalnego programu telewizyjnego, to Wolper był zdecydowany przenieść ten fantastyczny świat na duży ekran w formie filmu fabularnego. Ostatecznie jego perswazja zadziałała, a firma Quaker Oats Company sfinansowała film za fajny 3 miliony dolarów w zamian o wyłączne prawa do używania nazwy Wonka na linii cukierków, które otrzymałyby lokowanie produktu w filmie. Chicago Tribune poinformował, że Quaker nalegał również na zmianę tytułu na Willy Wonka i Fabryka Czekolady , przesuwając historię, aby skupić się bardziej na ekscentrycznym producencie czekolady, a mniej na Charliem, co dodatkowo wysuwa ich wkrótce markę cukierków Willy Wonka na czele.

ile kosztuje paluszki chlebowe w pizzerii?

Firma Willy Wonka Candy Company wystartowała na miesiąc przed premierą pierwszej filmowej adaptacji powieści

Gene Wilder w oryginalnym filmie Willy'ego Wonki Facebook

Lokowanie produktu zarówno na dużym, jak i małym ekranie nie jest niczym nowym. W rzeczywistości jeszcze nie tak dawno temu marki papierosów mogły sprzedawać swoje towary w imię rozrywki. Breaker Confection, spółka zależna firmy Quaker Oats, była już w trakcie opracowywania zupełnie nowego batonika. Według Huffington Post Quaker Oats skorzystał z okazji, by nawiązać współpracę z Wolpertem i tym samym wprawił w ruch jedną z największych premier batonika w historii. Nie tylko otrzymali pierwsze miejsce dla swojego nowego produktu z możliwością dotarcia do milionów oczu, ale także mieliby zarabiać część zysków z filmu.

Breaker Confection został przemianowany na Willy Wonka Candy Company i wystartował zaledwie miesiąc przed premierą filmowej adaptacji w 1971 roku. Chociaż nie zdążyli opanować przepisu na batonik Wonka (więcej o tym w dalszej części), Huffington Post donosi, że wystartowali z dwoma cukierkami, Super Skrunch Bar i Peanut Butter Oompas. Film trafił na duże ekrany 30 czerwca 1971 roku i niestety okazał się trochę klapą, zarabia nieco ponad 4 miliony dolarów w swoim teatralnym biegu.Marketing firmy Willy Wonka Candy Company był bezpośrednio związany z marką Wonka w filmie

batoniki wonka w sklepie Jordi Vidal / Getty Images

Chociaż komercyjny sukces oryginalnej adaptacji filmowej można by opisać w najlepszym razie jako słaby, film spotkał się z pozytywnymi recenzjami na długo przed tym, zanim ostatecznie stał się klasykiem. Z Oryginalna partytura nominowana do Oscara , film otrzymał 4 z 4 gwiazdek od uznanego krytyka filmowego Rogera Eberta, a później został nawet pochwalony przez Los Angeles Times . Chociaż zawsze będziemy mieć specjalne miejsce dla biednego Charliego Bucketa, tytułowego bohatera książki, wciąga nas kapryśna natura fabryki Willy'ego Wonki i bogactwo słodyczy.

Niezależnie od jakości produktu, marketing jest tym, co napędza jego ogólny sukces. Niewiele marek przyciągnęło naszą uwagę i stało się bardziej powszechnie rozpoznawane niż zabawny i dziwaczny branding produktów Wonka. Prosto z filmu i wszędzie na półki, kultowy fioletowy napis w fantazyjnej formie tworzy logo marki Wonka, wraz ze słynnym kapeluszem czekoladnika. Do dziś możesz zobaczyć małe logo Wonka na pudełku niektórych swoich ulubionych słodyczy.

Oryginalny Wonka Bar nigdy nie ujrzał światła dziennego w sklepach

oryginalny bar wonka Spencer Platt/Getty Images

Trudno byłoby znaleźć osobę, która nie jest zaznajomiona z batonikiem na czele Charlie i fabryka czekolady działki, Bar Wonka. Fabuła filmu obraca się wokół popytu i czystego pandemonium spowodowanego przez bar. Firma Quaker Oats miała nadzieję na powtórzenie tego zapotrzebowania w prawdziwym życiu. Chociaż cukierki są z pewnością dandysami, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że oryginalny Wonka Bar nigdy nie ujrzał światła dziennego do komercyjnego wydania w sklepach.

Według Magazyn awarii , data premiery szybko się zbliżała, a firma Quaker Oats Company nie opracowała jeszcze praktycznego przepisu na wkrótce mocno promowany batonik Wonka. Podczas gdy Willy Wonka powiedział „Nigdy, przenigdy nie powinieneś wątpić w to, czego nikt nie jest pewien” wątpliwości, na pewno. Ta ogromna porażka nie pozostawiła nadziei na kompleksową kampanię promocyjną filmu. Wszyscy chodzi o rozlanie herbaty (lub w tym przypadku czekolady) i zgodnie z according Pamiętasz , była jedna fatalna wada z ich produkcją batonika Wonka: batonik po prostu zbyt łatwo się rozpuścił. Bar Wonka ostatecznie ujrzał światło dzienne lata po premierze filmu, ale ostatecznie został toporowany w 2010 r. z powodu słabej sprzedaży.

czy precle są dla ciebie złe?

Możesz kupić Wonka's Everlasting Gobstoppers i Scrumdidilyumptious Bar

wieczne opakowanie cukierków gobstoppers Facebook

Co było dostępne w ramach Willy Wonka Candy Company? Kiedy marka wystartowała w okolicach premiery kinowej filmu na początku lat 70., można było dostać w swoje ręce tylko dwa produkty: Super Skrunch Bar i Peanut Butter Oompas. Nazwane na cześć uroczych, małych pracowników fabryki, Oompas były podobnym masłem orzechowym M&M's i niestety zostały przerwane na początku lat 80. . Według Zbieranie Cukierków , przez prawie dekadę po wprowadzeniu marki na rynek, jej twarzą był batonik Willy Wonka Super Skrunch. Reklamowany na stronach fanów i forach jako „ najlepszy batonik na świecie ”, baton był pokryty czekoladą i wypełniony wnętrzem o smaku masła orzechowego.

Firma cukiernicza wykorzystała inne produkty z filmu i zaczęła produkować Wieczne Gobstoppery, a nawet Scrumdidilyumpous Bar . Reklamowany w książce Dahla jako „doskonały baton czekoladowy”, ten komercyjnie wydany batonik był podobny do Toblerone i polecane kawałki toffi.

Tylko poprzedzony przez Wonka Bar, Everlasting Gobstopper może być jednym z najbardziej zapadających w pamięć cukierków z filmu. Przyjmując swoją własną rolę, był to pojazd, który napędzał chciwego Slugwortha, gdy próbował przekupić dzieci odwiedzające fabrykę, aby ukraść jedną dla własnych oportunistycznych celów. Cukierek jest podobny do łamacz szczęk i dostępne w różnych smakach, w tym raz w gorącej odmianie.

Nestle przejął Willy Wonka Candy Company w 1988 roku

Nestle nabywa cukierki Willy Wonka Facebook

Willy Wonka Candy Company była własnością chicagowskiej spółki zależnej Quaker Oats, Breaker Confections, dopóki nie została przejęta przez Sunmark Corporation w 1975 roku. Sunmark Corporation, pierwotnie znana jako Sunline Incorporated, była znana z wynalezienia szeregu cukierków, w tym SweetTarts na początku lat 60. i kwaśno-słodki cukierek w proszku, Pixy Stix. Nestle ostatecznie nabył Willy Wonka Candy Company w 1988 roku od Sunmark Corporation. Do tego czasu Tulić była związana przede wszystkim z produkcją napojów, w tym mleka skondensowanego i odżywek dla niemowląt.

Przejęcie przez markę Nestle o ugruntowanej pozycji stworzyło jeszcze większe możliwości dystrybucji. Cukierki marki Willy Wonka były teraz dostępne nie tylko w USA i Kanadzie, ale także w Europie, Azji, a nawet Afryce. Nestle stało się jedną z najbardziej znanych i zaufanych firm spożywczych na świecie. Inne znane marki to nie tylko czekolada, ale także Stouffer's, Lean Cuisine, DiGorno i Coffee-Mate.

Firma Willy Wonka Candy odniosła największy sukces w produktach nieczekoladowych

cukierki Laffy Taffy Facebook

Na pierwszy rzut oka marka Wonka jest synonimem czekolady. Czekolada może być tym, co wszystko zaczęło, ale większość produktów firmy i ich najbardziej udane produkty pochodziły z odmiana nieczekoladowa . Fun Dip, Spree, Runts, Kazoozles, a nawet Nerds były kiedyś częścią marki Willy Wonka Candy. Podczas gdy wiele ich produktów czekoladowych odeszło na dalszy plan, kapsle do butelek, SweeTarts i Laffy Taffy królują jako przynosząca pieniądze część branży cukierków. Wszystkie trzy są obecnie sprzedawane pod Marka Ferrero Rocher , Ferrara Candy Company.

Być może ze względu na konkurencyjny charakter świata czekolady oraz dostępność i dostęp do ofert premium, przeważają smakołyki na bazie cukru. Żaden cukierek kiedyś pod marką Wonka nie jest tak znany i może tak popularny jak frajerzy , teraz część Ferrara Candy Company. Dostępne w wielu smakach przez lata, dziwnie ukształtowane i kolorowe cukierki przekonały nas od czasu wynalezienia w latach 80. XX wieku. Inny popularny cukierek naszego dzieciństwa, SweeTarts, również okazał się odnoszącym sukcesy i długoletnim elementem marki. Według Cukierki Fandom , ten kwaśno-słodki cukierek został wymyślony z powodu prośby rodziców o mniej bałaganiarski smakołyk.

Firma Willy Wonka Candy Company miała kiedyś linię czekolady premium, WONKA Exceptionals

Willy wonka wyjątkowe opakowania na cukierki Facebook

Podczas gdy większość linii obracała się wokół słodko-kwaśnych cukierków o smaku owocowym, firma Willy Wonka Candy Company zbadała możliwości rozszerzenia i ulepszenia swojej oferty czekoladowej. Batony Wonka i Peanut Butter Oompas nie były postrzegane jako produkty z najwyższej półki. Te podstawowe smakołyki z mlecznej czekolady można było łatwo przeoczyć dzięki masowej dostępności marek czekolady wyższej jakości. W 2010 roku firma Nestle zaprezentowała WONKA Wyjątkowe . Po raz pierwszy firma Willy Wonka Candy będzie oferować produkty czekoladowe premium, ale z tym samym ukochanym i znanym brandingiem.

Kładąc nacisk na smak i jakość, wypuścili zupełnie nową wersję Batonu Czekoladowego Scrumdiddlyumtious (również, co dziwne i bez wyraźnego powodu, zdecydowali się zmienić pisownię słowa łamanego w języku). Czekolada mleczna premium otoczona chrupiącym środkiem, który zawierał orzeszki ziemne, chrupiące kawałki ciasteczek i kawałki toffi. Inne oferty czekoladowe obejmowały tabliczkę ciemnej czekolady i kremową tabliczkę białej czekolady. Linia WONKA Exceptionals obejmowała również produkty o smaku owocowym, które zawierały całkowicie naturalne składniki i prawdziwy sok owocowy, takie jak galaretki owocowe o smaku jagód goji i twarde cukierki Fruit Marvels. Wracając do wyższej klasy charakteru tej linii, były one dostępne w pamiątkowych puszkach cukierniczych.

Miałeś szansę na Złoty Bilet Wonki

złoty bilet willy wonka Facebook

Wszyscy kibicowaliśmy Charliemu Bucketowi, by zgarnąć ten Złoty Bilet, jednocześnie potajemnie pragnąc, abyśmy my również mieli kiedyś swoją szansę. Fabuła filmu przerodziła się w prawdziwe życie, gdy firma Willy Wonka Candy rozpoczęła poszukiwania Złotego Biletu jako remis konkursowy do adaptacji filmowej z 2005 roku z udziałem Johnny'ego Deppa. Podobnie jak strona bezpośrednio z Twojej ulubionej książki, konkurs wyznaczył krajowi misję znalezienia 1 z 5 dostępnych Złotych Biletów, tak jak w filmie. Chociaż nie udało ci się wygrać wycieczki do fabryki cukierków (która pozostaje na kartach książki), główne nagrody obejmowały 10 000 dolarów w gotówce i nagrodę w postaci cukierków. Konkurs został powtórzony w podobny sposób dla 2010 premiera WONKA Wyjątków linii, w której zwycięzcy otrzymali wycieczkę w dowolne miejsce na świecie i 12 500 USD.

Konkurs zainspirował niezliczone inne firmy do pójścia w ich ślady i organizacji podobnych konkursów. Być może nikt nie powtórzył tego tak wspaniałego jak David Klein, oryginalny wynalazca Galaretki Brzuch żelki. Według Penn , jego konkurs składał się z polowania na padlinożerców, które doprowadziły do ​​​​ostatecznej nagrody, posiadania prawdziwej fabryki cukierków (wraz z 5000 $).

The Willy Wonka Candy Company zmienił nazwę na Nestle Candy Shop w 2017 roku

Nestle logo sklepu ze słodyczami Facebook

Internet wpadł w spiralę spadkową, gdy w 2017 roku korporacja Nestle po cichu zmienił wszystkie swoje marki online na swojej stronie internetowej i platformach społecznościowych, od Willy Wonka Candy Company po nowo powstały sklep z cukierkami Nestle. Zniknęło fantazyjne fioletowe logo, zastąpione raczej ogólną czcionką z konturem bąbelków. Posty w mediach społecznościowych na Facebooku spotkały się z niekończącymi się „wściekłymi” reakcjami i komentarzami, takimi jak: – Powodzenia w powrocie do zdrowia po tym. Wyglądało na to, że szklana winda Willy'ego Wonki jechała w górę, w górę i dalej.

Niestety rozczarowanie na tym się nie skończyło. Według Motley głupiec , Nestle nie był już zachwycony branżą słodyczy, być może z powodu powolnego spadku sprzedaży i zwiększonego zainteresowania opinii publicznej zdrowszymi przedsięwzięciami. Poszukiwali inwestycji w kwitnące marki prozdrowotne, takie jak serwis posiłków bezglutenowych Freshly, a także firmę spożywczą Sweet Earth. Wszystkie marki cukierków Nestle, w tym produkty Willy Wonka Candy Company i Butterfinger, zostały ostatecznie sprzedane włoskiej firmie Ferrero, która Nutella i Ferrero Rocher .

Wieczny Gobstopper to wszystko, co pozostało ze świata Willy'ego Wonki

wieczne opakowanie cukierków gobstoppers Facebook

W dzisiejszych czasach prawdopodobnie łatwiej będzie Ci znaleźć Złoty Bilet niż Wonka Bar. Zanim zmienisz kolor na fioletowy z wściekłości, w nowym sklepie ze słodyczami Ferrara pozostaje jeden klasyk:, Wieczny Gobstopper . Dla tych, którzy pragną nostalgii, cukierki w stylu łamacza szczęk są dostępne do dziś i pozostają najbardziej kultowymi fikcyjnymi, które stały się prawdziwymi cukierkami w filmie. Koneserzy słodyczy będą musieli skorzystać z Internetu, jeśli chcesz dostać swoje wypełnione czekoladą ręce na wycofane produkty.

fast food anthony bourdain

Ci, którzy chcą opłakiwać swoje dziecięce fantazje, mogą nawet znaleźć rzadkie rekwizyty i pamiątki z filmu na eBayu i innych witrynach aukcyjnych. Rick Harrison z popularnego serialu telewizyjnego Pionki Gwiazd , ma szczególną słabość do ukochanego filmu z jego dzieciństwa i kolekcji rzadkich pamiątek, w tym oryginalnego złotego jajka z filmu z 1971 roku oraz Złotego Biletu. Nawet nie wzdrygnął się, gdy pojawiła się możliwość zakupu ostatniego pozostałego Wieczny Gobstopper z filmu za 100 000 $ , wcześniej należąca do Julie Dawn Cole – vel Veruca Salt.