Prawda o „Tequili” wyprodukowanej poza Meksykiem

Tequila w kieliszku z robakiem

W połączeniu z klinem Limonka , odrobina soli lub zmieszana z lodem i słodko-kwaśną mieszanką do margarity, konsumpcja tequili w Stanach Zjednoczonych zwykle polega na ukryciu smaku alkoholu. Jednak w Meksyku tequila ma zupełnie inny wydźwięk i istnieje inny sposób jej spożywania. Według Kucharz , „dobra tequila jest rzeczywiście popijana i nie jest od razu rzucana”. Mówią, że zwyczajem jest czerpanie przyjemności z „100% tequili z agawy wypełnionej kieliszkiem, a następnie popijaniem jej małymi łykami”. Codzienny Posiłek mówi zapomnij o kieliszku: dobrą tequilę z agawy należy pić z kielicha jak szkocką.

Jedną wielką różnicą w smaku i jakości tequili jest miejsce i sposób jej wytwarzania. Jeśli kupujesz tequilę, która nie jest produkowana w Meksyku lub nie jest wytwarzana z określonych odmian roślin wymaganych od tequili, istnieje duże prawdopodobieństwo, że popijasz tequilę.Czym jest tequila?

Tequila blanco i reposado

Tequila to destylowany spirytus wytwarzany z agawy. Mówiąc dokładniej, jest zrobiony z niebieskiej agawy tequilany weber, rośliny pochodzącej z zachodniego meksykańskiego stanu Jalisco (przez Rafineria29 ). Chociaż w Meksyku rośnie ponad 220 różnych rodzajów agawy, prawdziwa tequila jest wytwarzana tylko z jednego rodzaju agawy uprawianej w niektórych regionach stanu Jalisco. Według Karafka , pięć meksykańskich stanów, które mogą legalnie produkować tequilę, to Jalisco, Guanajuanto, Tamaulipas, Michoacan i Nayarit.

Tequila istnieje od XVI wieku, kiedy hiszpańscy konkwistadorzy zabrakło im zapasów Brandy i postanowili połączyć swoją wiedzę o destylacji z praktyką Azteków tworzenia pulque, „mętnego, lekko kwaśnego w smaku napoju alkoholowego otrzymywanego z ekstrakcji słodkiego soku z [agawy] serc i jego fermentacji” – wyjaśnia Decanter. Rezultatem był wyjątkowy i pyszny duch, który znamy i kochamy dzisiaj.

Jak powstaje tequila?

serduszka tequili zebrane przez jimadores

Powstaje tequila używając rośliny niebieskiej agawy, która jest zbierana przez jimadores, którzy rąbią zewnętrzne liście, aż będą mogli zebrać serce lub piña agawy (na Izkali Tequila ). Serca z agawy są następnie gotowane w ceglanych piecach lub autoklawach ze stali nierdzewnej, które, jak wyjaśnia Izkali Tequila, tworzą proste fermentujące cukry ze złożonych węglowodanów. Ugotowane piña są następnie miażdżone, aby wydobyć sok z rośliny, która ma być fermentowana.Proces fermentacji może trwać od 7 do 12 dni i zwykle odbywa się w dużych drewnianych kadziach lub zbiornikach ze stali nierdzewnej. Następnie sfermentowany płyn jest destylowany, zazwyczaj dwa lub trzy razy w zależności od tequili. Gdy płyn zostanie wydestylowany, jest gotowy do starzenia. Tequila niestarzona lub tequila blanco jest gotowa po drugiej destylacji i gotowa do butelkowania. Tequile Reposado i Añejo są umieszczane w beczkach (zwykle francuskich lub amerykańskich beczkach z białego dębu, które były używane z bourbonem, według Izkali Tequila), gdzie będą siedzieć przez 2-12 miesięcy (reposado), 1-3 lata (añejo) , lub przez ponad trzy lata (extra añejo).

Meksykańska tequila a inna tequila

Serca z agawy w destylarni tequili

Meksyk jest właściwie jedynym miejscem, gdzie można zrobić tequilę, więc meksykańska tequila jest jedynym dostępnym rodzajem prawdziwej tequili. Nawet w Meksyku jest tylko kilka regionów, w których duch stworzony z niebieskiej agawy może być nazywany tequilą. „Wszystko inne wykonane z Blue Weber Agave poza tymi obszarami lub z agawy, która nie jest Blue Agave, nie jest legalnie tequilą” Para winorośli .

Alkohole wytwarzane z niebieskiej agawy poza tymi regionami w Meksyku są zwykle określane jako coś wyraźnie mniej zachęcającego niż „tequila”; są zwykle nazywane „spirytusem produkowanym/destylowanym w 100% z niebieskiej agawy”. Vine Pair informuje, że były nawet próby nazwania nie-tequili, aby przyciągnąć niczego niepodejrzewających konsumentów – na przykład spirytus Temequila produkowany w Temecula w Kalifornii. Jednak te płyny po prostu nie są tequilą.Więc jeśli naprawdę chcesz cieszyć się dobrą tequilą, upewnij się, że kupujesz taką, która jest produkowana w Meksyku, w przeciwnym razie wcale nie będziesz cieszyć się prawdziwą tequilą, ale podróbką zrobioną przez kogoś innego, kto próbuje odtworzyć tego meksykańskiego ducha. Jeśli wolisz popijać tequilę, a nie tylko ją odrzucać, zalecamy wypróbowanie tequili reposado lub tequili añejo.

Gdzie kupić prawdziwą meksykańską tequilę?

Butelki tequili na półce w Mexico City Hector Vivas / Getty Images

Kupowanie prawdziwej tequili w Stanach Zjednoczonych nie jest trudnym przedsięwzięciem — wystarczy wiedzieć, czego szukasz i przed zakupem przeczytać etykiety alkoholi. Aby uzyskać najlepszy i najprawdziwszy smak, szukaj tequili, która jest w 100% z niebieskiej agawy, a nie czegokolwiek oznaczonego jako „mixto”. Większość sklepów monopolowych i spożywczych będzie sprzedawać prawdziwą tequilę, ponieważ jej popularność rośnie. (Sprzedaż tequili wzrosła z 20,1 miliona do 23 milionów 9-litrowe skrzynie od 2019 do 2020, per Statystyka ).

Według Thriller , kupując autentyczną meksykańską tequilę należy zwrócić uwagę na kilka innych rzeczy, takich jak etykieta z napisem „Made in Mexico” lub „Hecho en Mexico”. Będziesz także chciał poszukać liter CRT, co oznacza Consejo Regulador del Tequila, czyli agencję regulacyjną nadzorującą produkcję tequili. Jeśli nie ma tej etykiety, prawdopodobnie nie jest to prawdziwa meksykańska tequila.