Prawda o filtrach do wody

filtr wodny

Następnym razem, gdy jakiś młodzieniec zapyta cię, jak wygląda dorosłość, ujmij to w ten sposób: „Nagle obawiasz się, że twój filtr do wody jest brudny, niewłaściwy lub wymaga wymiany, ale nie pamiętasz, gdzie włożyłeś książka, która mówi ci, jak to zrobić. Nie pamiętasz też, gdzie umieściłeś nowe filtry do wody, więc wciskasz przycisk resetowania i wyobrażasz sobie, że za kilka miesięcy będziesz się tym martwić.

To dorosłość!



Są duże szanse, że większość ludzi ma w domu jakiś filtr do wody, ale te pozornie proste urządzenia — po prostu filtrują wodę, prawda? — są zaskakująco złożone. Istnieje wiele uzasadnionych pytań związanych z filtrami do wody, a biorąc pod uwagę fakt, że chodzi o utrzymanie całej rodziny w zdrowiu, naprawdę powinieneś je zadać. Czy naprawdę potrzebujesz filtra do wody? Czy są warte szalonej ilości pieniędzy, które kosztują? Czy naprawdę, naprawdę musisz je wymienić? Czy naprawdę sprawiają, że Twoja woda jest bezpieczniejsza do picia?

Nie martw się — mamy odpowiedzi. Taka jest prawda o filtrach do wody.

Filtry do wody są o wiele starsze niż myślisz

Starożytny Egipt

Oto zabawna ciekawostka — filtry do wody nie są nowoczesnym wynalazkiem.



Według Rozwiązania Lenntech do uzdatniania wody , podstawy oczyszczania wody sięgają 2000 roku p.n.e. Zapisy ze starożytnej Grecji, Egiptu i Indii pokazują, że wiedzieli, jak ważna jest czysta woda, i że gotowano ją i filtrowano, zwykle przez piasek lub żwir. W 500 rpne Hipokrates opracował coś, co moglibyśmy rozpoznać jako filtr do wody. Nazwał go rękawem Hipokratesa i zasadniczo był to płócienny worek, przez który przelewał wodę, aby odcedzić osad.

Podczas gdy Rzym zbudował ogromny system akweduktów i infrastruktury, upadek Rzymu zniszczył wiele z tego i wiele rzeczy wstrzymał. Dopiero w 1627 roku Sir Francis Bacon spróbował odcedzić sól z wody przez piasek.

W XVIII wieku w niektórych domach używano filtrów wykonanych z gąbki, węgla drzewnego i wełny, a filtracja na skalę komunalną nie była przeprowadzana, dopóki Szkocja nie zbudowała pierwszej oczyszczalni wody w 1804 roku. W 1854 roku przez Londyn przetoczyła się epidemia cholery i my odkrył, że chociaż woda może wyglądać na bezpieczną do picia, niekoniecznie była czysta.



Filtry do wody Australia mówi, że to królowa Wiktoria naprawdę zwiększyła popularność domowych filtrów do wody, szczególnie w postaci ceramiki wykonanej przez Royal Doulton. Filtry węglowe pojawiły się w 1862 roku i pozostało tylko udoskonalić ideę, nad którą ludzie pracowali od wieków.

Większość filtrów do wody ma składnik fizyczny i chemiczny

otwarty filtr wody Współtwórca AFP/Getty Images

Istnieje kilka różnych rodzajów filtrów, ale większość działa na tej samej ogólnej zasadzie. Według Wyjaśnij to rzeczy , większość filtrów ma dwie części, które współpracują ze sobą, aby usunąć zanieczyszczenia z wody. Po pierwsze, jest część fizyczna — w której woda jest przeciskana przez coś w rodzaju cienkiej siatki — i która zwykle zajmuje się większymi zanieczyszczeniami.

Drugą metodą jest filtracja chemiczna i na pierwszy rzut oka brzmi to dość podobnie. Tutaj jednak woda przechodzi przez coś — na przykład węgiel aktywny — gdzie zachodzi reakcja chemiczna, która powoduje, że zanieczyszczenia są wyciągane z wody do filtra.

Mówi się, że filtry z węglem aktywnym są najczęstsze w przypadku użytku domowego Frigidaire . To dlatego, że jest to najlepsze z obu światów. Większe cząstki zostają złapane na powierzchni węgla drzewnego, a węgiel pochłania niektóre inne zanieczyszczenia, których nie chcesz w wodzie, w szczególności ołów i lotne związki organiczne lub lotne związki organiczne. Tutaj też zachodzi reakcja chemiczna, która pomaga pozbyć się chloru z wody.

Podstawowa funkcja większości filtrów do wody Cię zaskoczy

kobieta pijąca wodę

Oto krótkie pytanie: jak myślisz, dlaczego większość ludzi decyduje się na instalowanie filtrów do wody w swoim domu lub wybieranie dzbanka filtrującego?

Według Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom , jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie zaczynają szukać filtrów, jest to, że nie lubią smaku ich wody. Czasami, pijąc wodę z kranu, smakujesz chemikaliów, które czynią ją bezpieczną. Ponieważ jest to tak popularna skarga, wiele najpopularniejszych filtrów do lodówek i dzbanków ma na celu poprawę tego smaku.

Innym częstym powodem stosowania filtrów do wody jest to, że rodziny mogą obawiać się wypłukiwania ołowiu do wody z kanalizacji. Mogą również mieć obawy, że arszenik przedostaje się do źródła wody – chociaż zwykle jest to większy problem dla każdego, kto ma prywatną studnię. Azotany również mogą dostać się do źródła wody w studni, a każdy, kto ma do czynienia z chorobą, która osłabiła jego układ odpornościowy, powinien być bardzo ostrożny przy wyborze filtra do wody.

Istnieje mnóstwo różnych opcji filtrowania wody

system filtracji wody

Jeśli chodzi o wybór systemu filtracji wody, istnieje więcej opcji, niż prawdopodobnie myślisz, a CDC mówi, że nie wszyscy są sobie równi. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz, a także od tego, ile czasu i pieniędzy chcesz wydać.

Spójrz na przykład na te dzbanki do filtracji wody. Jasne, są łatwe w użyciu i nie wymagają niczego specjalnego, ale jeśli wypijesz dużo wody – lub zrobisz dużo lemoniady, mrożonej herbaty lub czegokolwiek w tym rodzaju – czekanie, aż woda przepłynie przez filtr. stają się bardzo, bardzo nużące.

Filtry do lodówki są świetne, a większość filtruje również wodę używaną w kostkarce do lodu. Ale te filtry muszą być dość regularnie wymieniane, a to może być kosztowne. Jeśli większość wody pochodzi z kranu, możesz również zainstalować filtr montowany na kranie. Niektóre wymagają jednak profesjonalnej instalacji i może się okazać, że znacznie spowalnia przepływ wody. Niektóre mogą nawet wymagać modyfikacji istniejącej instalacji wodociągowej, więc pierwszą rzeczą jest decyzja, jak daleko chcesz się posunąć. To samo dotyczy filtrów pod zlewem, ale jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce i filtrować całą wodę, może być tego wart.

Istnieje wiele opcji systemu uzdatniania wody w całym domu, co może być przydatne dla osób korzystających ze studni lub ze szczególnie twardą wodą. Oczyści całą wchodzącą wodę, ale może wymagać nie tylko profesjonalnej instalacji, ale także regularnej konserwacji. Poświęć trochę czasu na rozważenie zalet i wad!

Nie wszystkie filtry do wody robią to samo

dzbanek do filtracji wody

Dostaniesz więc dzbanek filtrujący, który zachęci cię do picia większej ilości wody. Tylko szybkie wyszukiwanie w Amazon pokaże, że istnieje mnóstwo opcji ... więc co teraz? Wszystkie wyglądają w zasadzie tak samo. Czy naprawdę jest różnica?

Raporty konsumenckie mówi, że jest. Kiedy zaczęli testować dzbanki, aby zobaczyć, który najlepiej poradził sobie z usuwaniem nieprzyjemnych smaków, przeczytali również drobny druk i odkryli, że większość dzbanów twierdzi, że usuwa zanieczyszczenia, które sprawiają, że twoja woda ma dziwny smak. To są rzeczy takie jak cynk i siarkowodór i to świetnie. Ale jeśli martwisz się obecnością czegoś takiego jak ołów, związki farmaceutyczne lub te lotne związki organiczne, okazało się, że większość miotaczy nie zajęła się tymi związkami. I to jest ważne. Załóżmy, że jedziesz na kemping i wyobraź sobie, że weźmiesz ze sobą dzbanek, aby oczyścić wodę pitną. To może nie zadziałać.

I nawet jeśli używasz go tylko w domu, CR ostrzega, że ​​bezołowiowa instalacja wodociągowa była obowiązkowa dopiero w 1986 roku, a domy zbudowane wcześniej mogą nadal zawierać ołowiane rury. Jeśli się tym martwisz, zdecydowanie nie możesz po prostu złapać żadnego dzbanka lub systemu bez przeprowadzenia badań.

Oto dlaczego musisz wymienić filtry do wody, nawet jeśli wszystko dobrze smakuje

wyczyść brudny filtr wody

Lampka w lodówce znowu miga i oznacza wymianę filtra. Ale wypływająca z niego woda smakuje dobrze, więc czy wymiana filtra jest naprawdę konieczna?

Domowa rewolucja przedstawia pomocną analogię i mówi, że powinieneś myśleć o swoim filtrze do wody jak o tacce na kłaczki w suszarce. Będzie zbierać wszelkiego rodzaju fuj, a jeśli go nie opróżnisz, wydarzą się straszne rzeczy. To samo dzieje się w twoim filtrze do wody, a jeśli go nie zmienisz, stanie się mniej skuteczny – a to niweczy cel nawet korzystania z niego. Zdjęcie tutaj pokazuje czysty i brudny filtr do wody — czy chcesz pić z tego brudnego?

Różne filtry do wody mają różną żywotność, więc musisz sprawdzić literaturę dołączoną do twojego, aby zobaczyć, jak często musisz je wymieniać — zwykle zależy to od czasu lub ilości przefiltrowanej wody.

Według Systemy świeżej wody , jeśli nie wymienisz filtra w lodówce, istnieje duża szansa, że ​​wszystkie zanieczyszczenia, które do tej pory zostały w nim uwięzione, przeleją się i trafią z powrotem do wody. A to z pewnością może sprawić, że będziesz chory.

Naprawdę musisz się upewnić, że filtry do wody mają „certyfikat NSF”

dzbanek z filtrem do wody

Jeśli wybór systemu filtracji wody wydaje się przytłaczający, oto jeden ze sposobów na wyeliminowanie tych, które nie są warte Twojego czasu. Według CDC , jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest szukanie znaku „NSF”. Oznacza to, że produkt został oceniony przez NSF International, niezależną firmę badawczą, która testuje wszystkie rodzaje produktów, aby upewnić się, że są one zgodne ze standardami zdrowia publicznego, a ich etykieta informuje o wynikach.

NSF Międzynarodowy regularnie testuje i przeprowadza wyrywkowe testy produktów, aby upewnić się, że stale spełniają normy, a jeśli chodzi o zdrowie Twojej rodziny, to jest dokładnie to, czego chcesz.

Wśród określonych standardów, pod kątem których NSF testuje produkty do uzdatniania wody, są destylacja, redukcja cyst, odwrócona osmoza oraz smak i zapach — innymi słowy, niezależnie od tego, czego oczekujesz od swojego filtra do wody, NSF będzie w stanie powiedzieć, jak dobrze to robi. . Jeśli nie widzisz ich pieczęci aprobaty, szukaj dalej.

Tak, bakterie mogą gromadzić się w tych filtrach do wody

czysta woda z filtra wody

Filtry do wody mogą odfiltrować wiele złych rzeczy, ale to nie znaczy, że są idealnie czyste. Według badań przeprowadzonych przez University of Michigan (przez Michigan NPR ), jest wręcz przeciwnie.

Naukowcy przyjrzeli się, ile bakterii wydostało się z filtrów do wody i stwierdzili: „Liczba bakterii wydostających się z filtra wzrasta w stosunku do tego, co trafiało do filtra. Widzimy, że te liczby mogą wzrosnąć nawet 100 razy”.

Chociaż podkreślają, że nie wszystkie bakterie są niebezpieczne, istnieją dodatkowe przypisy do tego. Jeśli zdecydujesz się na filtr do całego domu, który usuwa chlor z wody, CDC ostrzega, że ​​istnieje ryzyko, że możesz zwiększyć ilość bakterii i zarazków żyjących w twojej kanalizacji.

To daje do myślenia, podobnie jak to ważne ostrzeżenie ze strony CDC : Filtry do wody są niezwykle ważne dla każdego, kto ma osłabiony układ odpornościowy, na przykład tych, którzy przechodzą chemioterapię lub inne metody leczenia raka. Ale ze względu na gromadzenie się bakterii w filtrach do wody, ci ludzie nie powinni wymieniać wkładów. Nawet zdrowe osoby powinny nosić rękawiczki podczas wymiany wkładów, a następnie dokładnie umyć ręce.

Dlaczego u licha filtry do wody są tak drogie?

filtry wodne

Termin „szok z naklejką” nawet nie wyjaśnia, jak to jest, gdy idziesz kupić te zamienne filtry do wody. Niezależnie od tego, czy są to filtry dzbankowe, czy filtry do lodówek, wydaje się, że są prawie nieracjonalnie drogie. Co tu się dzieje?

W usuniętym poście na blogu Glacial Pure powiedział, że jest kilka rzeczy, które przyczyniają się do wysokich kosztów filtrów zamiennych, a koszt wysokiej jakości surowców potrzebnych do upewnienia się, że filtry robią to, co powinny, to tylko część historii. Produkowanie filtrów do wody prowadzi również mnóstwo prac badawczo-rozwojowych, a po ich zakończeniu trzeba przeprowadzić wiele testów, zanim trafią na rynek. Nie jest to również kwestia pojedynczego testu — jest to kwestia szeregu testów, w tym specjalnych testów na metale ciężkie, na pozostałości chloru i cząstki… i tak dalej, i tak dalej.

Otrzymasz wybaczenie za myślenie, że wszystko wydaje się tylko wymówką i Raporty konsumenckie przyjrzeliśmy się, czy drogie filtry do wody naprawdę są lepsze. Odkryli, że absolutnie tak, i jest tylko jeden filtr na rynku wtórnym, który miał uzasadnione dane uwierzytelniające i wyniki testów (aby iść w parze z niższą ceną) — i to jest Culligan. I nawet one nie miały tego samego rodzaju certyfikatów, co droższe modele, co sugeruje, że filtry do wody to jeden raz, że na pewno dostajesz to, za co płacisz.

Podrabiane filtry do wody to właściwie rzecz

filtry wodne

Kiedy myślisz o rzeczach, które często są podrabiane, prawdopodobnie nie myślisz o filtrach do wody. Ale powinieneś — według Salon , przemysł podrabianych filtrów do wody stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

Okazuje się, że to lukratywny rynek. W końcu filtry do wody są drogie i są jedną z tych rzeczy, które ludzie chętnie próbują kupić taniej. Jest ich też tak wiele, że ciężko je zbadać – a to oznacza, że ​​na rynku jest mnóstwo, które nie zostały ocenione.

Jest większy problem — nie tylko nie poprawiają smaku wody ani nie usuwają zanieczyszczeń, ale mogą w rzeczywistości przepuszczać je do wody. Według Stowarzyszenia Producentów AGD, podrabiane filtry wydzielają arsen, między innymi substancje rakotwórcze.

Szacuje się, że na rynku są miliony takich fałszywych filtrów do wody i jest to tak poważne, że amerykańskie służby celne i straż graniczna zaczęły je przejmować. W latach 2016-2018 złapali ponad 150 000 z nich, zanim dotarli do sprzedawcy Amazon, dla którego byli przeznaczeni. Ostrzegają konsumentów, aby byli czujni. Te podróbki często próbują naśladować legalne firmy, ale jeśli wyglądają, jakby nie miały racji, cóż, prawdopodobnie nie mają racji.

Czy naprawdę potrzebujesz filtra do wody? Odpowiedź może Cię zaskoczyć

wyczyść brudny filtr wody

Oto rzecz — istnieje duża szansa, że ​​możesz nawet nie potrzebować systemu filtracji wody. Według CDC , Stany Zjednoczone mają jeden z najbezpieczniejszych publicznych systemów wodociągowych na świecie. Jest ściśle monitorowany przez Agencja Ochrony Środowiska , a informacje o każdym z ponad 150 000 publicznych systemów wodociągowych w kraju są swobodnie dostępne. W rzeczywistości co roku, około 1 lipca, do rachunku za wodę dostaniesz coś, co nazywa się Raportem Zaufania Konsumentów lub CCR . Zasadniczo jest to raport na temat jakości wody pitnej i warto o tym wiedzieć.

kfc pot pie przerwane

Linia zdrowia przyjrzeli się bliżej pytaniu i odkryli, że nie zawsze jest to jednoznaczna odpowiedź. Według ich badań jest kilka rzeczy, które mogą sprawić, że woda pitna stanie się niebezpieczna, na przykład ołowiana instalacja wodociągowa i bliskość infekcji, takich jak pestycydy i odpady przemysłowe. I tak, potwierdzają, że zanieczyszczenia mogą nadal znajdować się w wodzie wypływającej z kranu, nawet jeśli była uzdatniana w zakładzie uzdatniania wody. Ale podkreślają również, że woda może być równie niebezpieczna, jeśli przechodzi przez filtr, który nie był odpowiednio konserwowany lub wymieniany – dlatego niezwykle ważne jest zachowanie szczególnej czujności, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się użyć filtra do wody, czy nie.

Możesz po prostu wyjąć filtr wody z lodówki

woda z lodówki

Zanim zaczniesz zajmować się ogromnymi systemami filtracji wody, skontaktuj się ze swoim powiatowy wydział zdrowia health . Będą mogli skierować Cię do certyfikowanych laboratoriów stanowych, które przeprowadzają testy wody pitnej, i będą w stanie przeprowadzić Cię przez proces testowania wody i dowiedzieć się, czy naprawdę potrzebujesz filtrów. Jeśli nie, możesz jeździć na nartach i zaoszczędzić trochę gotówki.

Jest całkiem możliwe, że możesz obniżyć koszty utrzymania domu, po prostu pozbywając się niektórych filtrów. Usunięcie ich jest bezpieczniejsze niż nigdy ich nie wymienianie, a zgodnie z Raporty konsumenckie , większość lodówek nie musi mieć filtra, aby działać prawidłowo.

Tylko Frigidaire i Electrolux bezwzględnie wymagają zainstalowania filtra wody, jeśli chcesz korzystać z dystrybutora wody lub kostkarki do lodu. Wszystkie inne marki tego nie robią — więc zdecydowanie możesz go po prostu usunąć i zaoszczędzić trochę poważnej gotówki.