Prawda o geokaczkach

kaczka

Geokaczka jest tak samo niezwykła, jak sugeruje jej unikalna nazwa. Wymawiane „gęsta kaczka”, to dziwaczny (i raczej falliczne) skorupiaki stały się ulubieńcem mediów spożywczych, pojawiając się w programach takich jak Najlepszy szef kuchni , Posiekanych , i Dziwaczne jedzenie z Andrew Zimmernem . Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś ani nie widziałeś geokaczki, jest to całkiem zrozumiałe. Potężny małż słonowodny pochodzi z bardzo specyficznych regionów — północno-zachodniego Pacyfiku, gdzie konsumpcja geokaczki w USA jest najbardziej rozpowszechniona, oraz zachodniego wybrzeża Kanady (przez Zjadacz ).

Geokaczka jest również uważana za przysmak, a ceny owoców morza sięgają nawet 150 USD za funt. Oceana , międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się rzecznictwem oceanów. W rzeczywistości, Smithsonian Magazine opisał go jako tak dochodowy i cenny, że „gangsterzy wymienili go na narkotyki”, więc jest bardzo mało prawdopodobne, że znajdziesz go w przeciętnym sklepie spożywczym lub na targu owoców morza, zwłaszcza poza Zachodnim Wybrzeżem.Anatomia geokaczki, największego na świecie małża ryjącego, jest dość prosta. Ma szyję, która zwisa z muszli i mięsistą część, zwaną płaszczem lub piersią, wewnątrz muszli, jak donosi Zjadacz . Oceana stwierdziła, że ​​podczas gdy muszla rzadko rośnie więcej niż osiem cali, miękkie ciało może mieć ponad metr długości, a mięczak ma znacznie długą żywotność, osiągając nawet ponad 165 lat.

Geokaczka to skarb regionu

geoduck maskotka wiecznie zielone uczelnie stanowe instagram Instagram przez @evergreenstcol

Mieszkańcy Północnego Zachodu są bardzo dumni z geokaczki. Wielokrotnie nagradzany szef kuchni i restaurator z Seattle Ethan Stowell powiedział Poważne jedzenie że smak świeżej, surowej geokaczki jest „tym, czym powinien być każdy kawałek owoców morza”. Stwierdził również w publikacji, że „coś tak specyficznego dla Północnego Zachodu, jak geokaczka, wymaga pewnego stopnia szacunku. Gdziekolwiek zjesz dobrą geokaczkę, pochodzi stąd, co pomaga zilustrować, że północny zachód to wspaniałe miejsce do gotowania, życia i jedzenia.

Nawet nazwa „geoduck” jest głęboko zakorzeniona w kulturze regionu, gdzie indiańskie plemiona Salish nadały małżowi swój przydomek, pochodzący od gweduc, co oznacza „kopać głęboko” w języku Lushootseed, według Gastro Obscura . Miłość do geokaczki wykroczyła poza scenę kulinarną w stanie Waszyngton, gdzie Evergreen State College w Olimpii twierdzi, że pyszny skorupiak jest jego oficjalna maskotka , który Sportowe marynaty w rankingu numer jeden najgorszej maskotki uczelni.Jak smakuje geokaczka?

surowa kaczka

Gastro Obscura opisał mięso kaczki jako „słodkie i słone”, ale bez ryb, z „czystym, chrupiącym kęsem, który jest znacznie bardziej chrupiący niż inne małże”, co doprowadziło wielu do uznania go za idealne owoce morza. Według Zjadacz , na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku można znaleźć małże podawane na surowo lub przygotowywane jako ceviche, sushi, chowder, crudo, a nawet pikantne ciasto . Ogromne skorupiaki są bardzo cenione w Japonii, Korei i Chinach, gdzie uważa się je za afrodyzjak. W Japonii często można zobaczyć geokaczkę używaną do sashimi i sushi. W Korei można znaleźć szefów kuchni serwujących małże na surowo z ostrym sosem chili lub w zupach i daniach smażonych. I możesz cieszyć się nim jako składnikiem gorącego garnka w Chinach.

Konsumenci w tych azjatyckich krajach uważają, że smak geokaczki jest tak pyszny, że większość małży zbieranych w Stanach Zjednoczonych jest sprzedawana za granicą. Ponad 90 procent „leci prosto do Chin i Hongkongu”, jak widać w' wiadomości BBC . Ogromny entuzjazm dla geokaczki na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku i poza nim dowodzi, że chociaż mięczak może nie jest najładniejszy ze wszystkich, z pewnością ma smak, którym warto się zachwycać.