To dlatego Filet-O-Fish McDonald's jest tak pyszny

Pudełka kanapek Filet-O-Fish z rzędu Bloomberg/Getty Images

Uwielbiam to lub (uwielbiam) nienawidzić, Filet-O-Fish McDonald's to klasyk fast-food. Ta kanapka była już w pobliżu więcej lat niż Big Mac , i jest podstawą w menu McDonald's — tak bardzo, Smithsonian Magazine donosi, że McDonald's sprzedaje około 300 milionów kanapek Filet-O-Fish rocznie, z czego około jedna czwarta kanapek sprzedawana jest w okresie Wielkiego Postu (co ma sens, biorąc pod uwagę katolicką przeszłość kanapki). Oczywiście ma historię.

Stając się częścią regularnego, ogólnokrajowego menu McDonald's w 1965 roku, Filet-O-Fish zainspirował zarówno miłość, jak i relację miłości i nienawiści dla wielu fast-foodów. Jest coś do powiedzenia na temat prostego połączenia zwykłej bułki z panierowanym filetem rybnym z połową plasterka amerykańskiego sera i odrobiną klasycznego sosu tatarskiego; to klasyk. Z drugiej strony wielu w obozie miłości i nienawiści wskazuje, że kanapka jest trochę susami. Czy to? naprawdę prawdziwa ryba? A dlaczego dają ci tylko pół plasterka sera? A dlaczego bułka nie jest prażona? Mamy pytania.Jak się okazuje, wszystko ma swoje uzasadnienie i wszystko składa się na to, co sprawia, że Filet z ryby McDonald's tak pyszne.

Kotlet Filet-O-Fish McDonald's jest w rzeczywistości zrobiony z prawdziwej ryby

Świeżo złowiony mintaj z Alaski

Naprawdę! Chociaż możesz automatycznie założyć, że McDonald's poszedł na łatwiznę i wybrał coś, co sąsiaduje z rybą, a nie z prawdziwą rybą (jak mięso przylegające do mięsa klienci twierdzą, że od lat istnieje w hamburgerach McDonald's i Nuggetsy z kurczaka — nawet jeśli zostało to obalone), tak nie jest. Smithsonian Magazine donosi, że Filet-O-Fish zawierał prawdziwą rybę, odkąd został wynaleziony w latach 60-tych. Jedynym naprawdę wątpliwym aspektem ryby było to, czy była zrównoważona, co jest uzasadnione, biorąc pod uwagę to niezrównoważone połowy zagraża przetrwaniu wielu populacji życia morskiego (ale o tym za chwilę).

Nie zastanawiaj się więcej: kotlet Filet-O-Fish jest zrobiony z alaskańskiego mintaja (znanego również jako Walleye Pollock). Według Fakty dotyczące zdrowia owoców morza , projekt internetowy finansowany przez rząd USA, alaskan mintaj jest jednym z najczęściej spożywanych gatunków owoców morza w kraju, a cały mintaj alaskański jest łowiony na wolności w oceanie. Innymi słowy, nie musisz się martwić, jeśli twoja ryba przez całe życie kręciła się w sztucznym stawie. Alaskan Pollock znany jest z łagodnego smaku, atrakcyjnej konsystencji i wszechstronności; nadaje się do użycia w paluszkach rybnych, filetach i naszej ukochanej Filet-O-Fish.dobre przyprawy do ryżu

Filet-O-Fish McDonald's jest pozyskiwany w sposób zrównoważony

Łódź rybacka na oceanie z ptakami

Tak, tak, ryby w McDonald's Filet-O-Fish pochodzą ze zrównoważonych źródeł. To świetnie dla środowisko i oczywiście dla bioróżnorodności naszych oceanów, ale jak to wpływa na smak? Czy naprawdę możesz powiedzieć różnicę w tym, że McDonald's pozyskuje swojego Alaskan Pollock? zrównoważony kontra w inny sposób?

Według różnych ekspertów i przedstawicieli branży, tak, sposób pozyskiwania ryb ma wpływ na smak. Marka owoców morza PuszkaRyby zauważa, że ​​często w gospodarstwach rybnych hodowane są ryby niezrównoważone, karmione ubogą dietą i narażone na mniej aktywności fizycznej i mniej ekstremalnych warunków pogodowych; rezultatem jest ryba o mniejszej zawartości tłuszczu i smaku. Z drugiej strony ryby pochodzące ze zrównoważonych źródeł, które żyją w swoim naturalnym środowisku, cieszą się zróżnicowaną dietą i dużą ilością ćwiczeń, co prowadzi do lepszego smaku, większej ilości tłuszczu i jeszcze zdrowszych właściwości, takich jak kwasy tłuszczowe i minerały.

Decydując się na pozyskiwany w sposób zrównoważony, dziki pollock z Alaski, McDonald's decyduje się na wykorzystanie tego, co Epikury wzywa 'jeden z najliczniejszych i najbardziej zrównoważonych gatunków owoców morza na świecie... rybę, która jest tak liczna i dobrze zarządzana, że ​​będzie dostępna i prosperuje przez następne pokolenia'. Rezultatem jest bardziej aromatyczny filet rybny, który jest nie tylko smaczny, ale także świetny dla planety i, na pewnym poziomie, dobry dla twojego zdrowia, nawet jeśli wszystkie bardziej tłuste składniki Filet-O-Fish przeszkadzają w jego ogólnym ranking zdrowia.McDonald's robi jedną wyjątkową rzecz z bułką Filet-O-Fish

McDonald Bloomberg/Getty Images

Jeśli uważasz, że bułka, którą McDonald's używa do Filet-O-Fish jest lepsza niż bułki, które restauracja używa do swoich innych kanapek, to jest ku temu dobry powód: łańcuch parzy bułkę Filet-O-Fish — coś, czego nie zrobić dla każdej innej pozycji menu. Zamiast tego opiekane są bułki burgerowe McDonald's. W przypadku Filet-O-Fish stanowi to puszysty, miękki nośnik dla innych składników kanapki i teksturę bułki, która ładnie pasuje do smażonego fileta rybnego i posypania sosem tatarskim.

Nic dziwnego, że ta prosta odmiana sprawia, że ​​Filet-O-Fish wyróżnia się spośród innych pozycji menu McDonald's. Bułeczki gotowane na parze są od lat czynnikiem decydującym dla innych sieci fast food, takich jak biały zamek , i wielu domowych kucharzy użyj metody gotowania na parze, aby nabrać objętości i dodać trochę wilgoci do nieświeżych, kupionych w sklepie bułek. Jeśli nie jesteś fanem ryb, ale jesteś teraz trochę zaintrygowany tym, jak dobra jest bułka Filet-O-Fish, nadal możesz spróbować bez zamawiania Filet-O-Fish. Po prostu poproś pracowników McDonald's o gotowanie bułki na parze podczas składania zamówienia.

Pół plasterka sera na Filet-O-Fish McDonald's to nie pomyłka

Kanapka Filet-O-Fish od McDonald Instagram

Kiedy pierwszy raz naprawdę spojrzałeś na swojego McDonalda Filet-O-Ryba zamiast po prostu natychmiast go rozdrabniać, być może zauważyłeś pół plasterka sera i pomyślałeś: „Naprawdę? McDonald's jest tak tani, że nie mogli dać mi nawet całego kawałka sera? Ale jest powód, dla którego McDonald's używa tylko pół plasterka amerykańskiego sera na swojej Filet-O-Fish i wykracza poza zwykłe oszczędzanie pieniędzy. Chodzi o smak.

Rozpatrywanie skarg klientów dotyczących pół plasterków sera w ciągu kilku minut Gwiazda Dziennika w 2010 roku rzecznik McDonald's powiedział: „Zawsze tak było… Kiedy myślisz o cheeseburgerze, jest naprawdę tandetny. W przypadku Fileta pół plasterka raczej dopełnia smaku, niż go przytłacza. A kiedy się nad tym zastanowisz, uzasadnienie ma sens. Na burgerze kotlet wołowy ma wystarczająco dużo smaku, aby konkurować łeb w łeb z pełnym plasterkiem (lub wieloma plasterkami) sera; na Filet-O-Fish masz do czynienia ze znacznie delikatniejszymi smakami i teksturami, a rzucanie dużej ilości sera na łagodną rybę i łagodniejszą bułkę umniejsza ogólne wrażenia.

Innymi słowy, zamiast narzekać na pół plasterka sera, McDonald's zaleca po prostu usiąść i cieszyć się smakiem.

Ogromną pomocą jest brak sałaty w McDonald's Filet-O-Fish

Rozdrobniona sałata na Big Macu Joe Raedle/Getty Images

Jeśli kiedykolwiek miałeś McChickena lub Big Mac , możesz prawdopodobnie zaświadczyć, że w większości przypadków jedzenie powoduje, że dużo posiekanej sałaty spada z kanapki na opakowanie pod tobą, na kolana lub do samochodu. Rozdrobniona sałata jest wszędzie.

A kiedy McDonald's sformułował Filet-O-Fish, sensowne byłoby dodanie do tego również posiekanej sałaty; w końcu łagodny smak sałaty lodowej z pewnością nie konkurowałby z bułką, serem, sosem i rybą. Ponadto wiele kanapek z rybami w fast-foodach rzeczywiście zawiera sałatę, w tym Arby Kanapka z rybą Reel Big Filet, która skłoniła jedną? Tygodnik LA recenzent skomentował: „Gorąca sałata lodowa jest trochę kłopotliwa”. Z drugiej strony, ten sam recenzent pochwalił brak sałaty McDonald's, mówiąc: „Ta kanapka wydaje się być morskim odpowiednikiem najlepszego cheeseburgera na parze, bez nieznośnej, bezsmakowej gorącej sałaty, która mogłaby przeszkadzać”.

Tak więc brak sałaty może nie dotyczyć wyłącznie smaku, ale raczej wygody. Filet-O-Fish to smaczny przysmak, który możesz jeść w biegu, nie martwiąc się, że połowa kanapki rozpadnie się podczas tego procesu.

W sosie tatarskim w kanapkach McDonald's Filet-O-Fish są prawdziwe składniki

Dwie kanapki Filet-O-Fish Instagram

Sos tatarski jest dość prosty, ale jeśli chodzi o Filet-O-Fish McDonald's, zastosowany sos tatarski ma duży wpływ na efekt końcowy.

Wystarczająco łatwe do zrobienia w domu, Twój podstawowy sos tatarski zawiera zwykle majonez lub aioli, niektóre przyprawy i dodatki, takie jak kapary, pikle, cytryna lub koperek, w zależności od tego, gdzie na świecie się znajdujesz. Spokrewniony ze wschodnioeuropejskim sosem „tarator”, który często smakuje ze smażonymi owocami morza, sos tatarski je się nie tylko z ulubioną kanapką ze smażonej ryby, ale także z tatarem wołowym. Sos tatarski McDonald's składa się z oleju sojowego, ogórka kiszonego, jajek, wody, cebuli, octu, cukru, przypraw oraz kilku zagęszczaczy i konserwantów.

Co stanowi dużą różnicę w przypadku sosu tatarskiego McDonald's? Sos tatarski z łańcucha jest w rzeczywistości zrobiony z prawdziwych żółtek jaj i prawdziwych ziół, takich jak pietruszka (poprzez Żyj silnie ), co nadaje mu świeższy smak i bardziej kremową konsystencję. W rzeczywistości sos tatarski McDonald's był w pewnym momencie tak popularny, że w 2017 roku marka postanowiła zabutelkować i sprzedać jego sos tatarski w wybranych krajach (takich jak Kanada) obok butelkowanych wersji McChicken i Sosy Big Mac .

Chleb kanapkowy Filet-O-Fish jest wyjątkowo puszysty dzięki jednemu szczególnemu dodatkowi

Nieco poza środkiem Filet-O-Fish Instagram

Okej, więc dodatki nie zawsze są tym, czego chcesz w żywności, ale w wielu przypadkach dodatki są nieszkodliwe, gdy są spożywane w małe, możliwe do zarządzania kwoty . W tym celu jest jeden dodatek, który znajdziesz w bułce Filet-O-Fish McDonald's, który pomaga nadać jej puszystą konsystencję i pyszne odczucie w ustach, które zachwyca tak wielu fanów Filet-O-Fish. Ten dodatek to DATEM, jak zauważył Żyj silnie , i jest to zasadniczo odżywka do ciasta lub emulgator. Na poziom naukowy DATEM pomaga wzmocnić ciasto chlebowe, dzięki czemu bardziej niezawodnie rozszerza się i nadyma podczas pieczenia, co skutkuje większymi, bardziej puszystymi bułeczkami i ogólnie drobniejszym miękiszem — i lepszą filetową rybą dla Ciebie.

kto robi ser to?

Niestety DATEM to stosunkowo kontrowersyjny dodatek do żywności , mimo że jest zatwierdzony przez FDA; niektórzy konsumenci obwiniają DATEM za objawy podobne do nietolerancji glutenu. Z tego powodu niektóre marki zaprzestały stosowania DATEM w swoich produktach, w tym: Całej żywności i Metro . Jednak na razie McDonald's nadal uważa, że ​​używanie DATEM jest bezpieczne, aby ten chleb Filet-O-Fish był wyjątkowo puszysty, wyjątkowo parny i dokładnie taki, jaki klienci kochają od dziesięcioleci.

Wielkość Filet-O-Fish McDonald's jest częścią równania pyszności

Kanapka Filet-O-Fish z dodatkowymi pasztecikami Instagram

Patrząc na to, co sprawia, że ​​fast food jest tak przepyszny, nie możesz po prostu skupić się na poszczególnych składnikach; rzeczy takie jak rozmiar i styl serwowania również wpływają na twoje doznania kulinarne i mogą wywrzeć lub zepsuć początkowe wrażenie pozycji menu. W tym celu dla wielu fanów Filet-O-Fish rozmiar kanapki naprawdę pomaga uczynić kanapkę tym, czym jest. Ponieważ Filet-O-Fish jest mniejszy niż, powiedzmy, Big Mac lub większość innych kanapek z menu McDonald's, nie jest tak przytłaczający – tak jak jego smak. Dla tych, którzy szukają czegoś lekkiego, a także łagodnego dla żołądka i kubków smakowych, Filet-O-Fish jest drogą do zrobienia.

Co więcej, mniejszy rozmiar Filet-O-Fish skutkuje również mniejszą ceną, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność dla wielu gości. Tak jak Tygodnik LA zauważył: „Na specjalne okazje te drobne kanapki kosztują mniej więcej półtora dolara za sztukę. Za tę cenę trudno wyobrazić sobie żywność wygodną, ​​która dostarcza więcej jako satysfakcjonująca przekąska — z wyjątkiem prawie bezwartościowych owoców”.

anthony bourdain alton brązowy

Filet-O-Fish McDonald's to nic specjalnego - co jest dobre

Kanapka Filet-O-Fish w pudełku Instagram

Miłośnicy Filet-O-Fish zwracają uwagę na jedną szczególną rzecz, która odróżnia kanapkę od jej braci: Filet-O-Fish nie próbuje być czymś, czym nie jest, i nie twierdzi, że jest bardziej wyszukany niż jest. Jest prosty, prosty i nic specjalnego – i to działa na jego korzyść.

W artykule dumnie zatytułowanym „Rzuciłem wszystkie mięsa i fast foody – z wyjątkiem Filet-O-Fish”, pisarz z Na wynos zauważył, że Filet-O-Ryba 'pobiera cztery mdłe, w dużej mierze nieatrakcyjne składniki i łączy je ze sobą, wznosząc je w coś, z czego nie jesteś dumny kochać, ale jest niewytłumaczalnie uzależniający'. Podobny Tygodnik LA artykuł wyraża w dużej mierze to samo uczucie: „Filet-O-Fish nie zapomniał, czym jest najbardziej… Nie próbuje sprawić, abyś pomyślał, że jedzenie smażonej kanapki rybnej w twoim samochodzie jest tym samym, co jedzenie smażonej ryby kanapka z rybą w restauracji.

Filet-O-Fish szczerze i otwarcie mówi o tym, czym jest: bułka na parze, panierowany i smażony mintaj, sos tatarski i pasteryzowany przetworzony ser amerykański. Nie więcej nie mniej.

Kanapka Filet-O-Fish McDonald's ma łagodny smak owoców morza

Kanapka Filet-O-Fish z sałatką i kawą Instagram

Jest powód, dla którego większość dzieci lubi paluszki rybne, ale nie sushi: rodzaje ryb używane do paluszków rybnych i Filet-O-Fish McDonald's, takie jak mintaj alaskański, są generalnie bardzo, bardzo łagodne; To sprawia, że ​​przemawiają do tych, którzy naprawdę nie mogą znieść mocniejszych smaków tradycyjnych, świeższych lub bardziej ostrych owoców morza. Tak jak Na wynos Wyjaśniono, że „Filet-O-Fish jest lekiem otwierającym drogę do szerszego świata owoców morza. Co jest ironiczne, bo jakkolwiek pyszne może być, prawie nie ma posiłku na bazie ryb, który smakuje mniej jak ryba”.

Ogólnie rzecz biorąc, Pollock alaskański jest znany z tego, że jest w większości nieszkodliwy dla tych, którzy znajdują owoce morza, no cóż, obrzydliwe. Global Seafoods Ameryka Północna nawet nazywa alaskańskiego mintaja jedną z „najlepszych ryb dla kogoś, kto nie lubi ryb” i poleca go jako przystawkę tym, którzy chcą dodać więcej owoców morza do swojej diety, ale nie dbają o ich smak.

Filet-O-Fish McDonald's może pochwalić się mieszanką tekstur

Dwie kanapki Filet-O-Fish w pudełkach Instagram

Kolejna rzecz, którą McDonald's naprawdę działa na swoją korzyść, jeśli chodzi o Filet-O-Fish? Tekstury. W przeciwieństwie do Big Maca, który jest dość miękki na miękkim na miękkim, Filet-O-Fish łączy kilka kluczowych tekstur, aby stworzyć jedno przyjemne wrażenia. Masz miękką, puszystą, gotowaną na parze bułkę; chrupiący i łuszczący się pasztecik rybny; śliski i częściowo stopiony ser topiony; i odrobina gęstego i kremowego sosu tatarskiego. Mniam.

Nie myśl, że konsystencja jest tak ważna, jeśli chodzi o tworzenie niesamowitych doznań kulinarnych? Że wszystko sprowadza się do samego smaku? Pomyśl jeszcze raz. Ekspert ds. tekstury żywności i autor Ole G. Mouritsen odnotował na Wspaniała Tabl e, że w ślepych testach puree uczestnicy badania mogą zwykle zidentyfikować żywność tylko w około jednej trzeciej czasu tylko na podstawie smaku; bez tekstury smak staje się trochę bez znaczenia.

Tak więc, nawet jeśli okaże się, że poszczególne składniki, które sprawiają, że Filet-O-Fish są nieatrakcyjne, po dodaniu wszystkich czterech razem, może się okazać, że nadrzędna konsystencja i odczucie w ustach zapewniają zupełnie inne doznania niż, powiedzmy, jedzenie mintaja z Alaski patty zwykły.

Filet-O-Fish McDonald's nie jest zbyt zdrowy - i tak właśnie powinno być

Kanapka Filet-O-Fish w białym pudełku Instagram

Ryba ? Zwykle uważany za zdrowy. Mniejsze porcje? Również zwykle uważany za zdrowy. Mniej kalorii? Prawie wyraźny wskaźnik, że coś jest zdrowe. Tak więc, gdyby ktoś badał menu McDonald's, można by założyć, że Filet-O-Fish jest jedną z najzdrowszych pozycji menu, prawda? Jest mniejszy niż większość innych pozycji menu McDonald's, ma tylko 390 kalorii i zawiera ryby.

Kiedy jednak rozliczymy, ile całkowitego jedzenia dostajemy w Filet-O-Fish i porównamy je z ilością kalorii w kanapce, okazuje się, że Filet-O-Fish nie jest najzdrowszym menu McDonald's. w ogóle. Na uncję Filet-O-Fish to 78 kalorii (przez CNBC ). Tymczasem Double Quarter Pounder z Serem to tylko 75,5 kalorii na uncję. Dodatkowo Filet-O-Fish może stanowić prawie 20% dziennego zalecanego spożycia tłuszczów nasyconych, prawie 25% całkowitego całkowitego dziennego spożycia tłuszczów, a także 25% dziennego zalecanego spożycia sodu.

Więc czy Filet-O-Fish jest zdrowy? Nie, nie bardzo. Ale to dobrze, a to częściowo dzięki temu, że nie jest tak zdrowe, jak myślisz. Cały ten gruby działa na zmysły i po prostu sprawia, że ​​Filet-O-Fish jest o wiele smaczniejszy.