Tak naprawdę je Dalajlama

Dalajlama Obrazy Getty

Tenzin Gyatso, inaczej znany jako XIV Dalajlama , jest jednym z czołowych światowych przywódców duchowych i religijnych. Jako przywódca tybetańskiego nurtu buddyzmu, wiódł życie niemal bezustannie w centrum uwagi, będąc intronizowanym na wiek 4 , wypchnięty z Tybetu po powstaniu 1959 i odznaczony pokojowa Nagroda Nobla w 1989 roku.

Pomimo tego, że jest sławny na całej planecie, niewiele o rzeczywistej codziennej egzystencji Dalajlamy jest szczególnie dobrze znane. Jego dieta jest z pewnością jednym z aspektów jego życia, które przyciągają minimalną uwagę mediów. Jednak będąc tym, kim jest — jednocześnie ponadprzeciętną celebrytą i skromnym mnichem — jego nawyki żywieniowe są po prostu fascynujące. Od jego podejścia do mięsa, przez surowe prawa buddyzmu, po pałacowe ogrody, które dostarczają jego ulubionych składników, to są tajniki łagodnej i potężnej diety Dalajlamy.Czy jest wegetarianinem?

Tron Dalajlamy Obrazy Getty

Pierwszym założeniem, jakie możesz poczynić odnośnie nawyków żywieniowych Dalajlamy, jest to, że mężczyzna jest wegetarianinem. To ma sens, prawda? W końcu jednym z głównych przykazań buddyzmu jest: powstrzymać się od zabijania. Jednak różne sekty buddyzmu interpretują to prawo na różne sposoby, a nurt Dalajlamy (znany jako szkoła gelug) pozwala na spożywanie mięsa przez jego praktykujących.

We wczesnych latach pobytu w Tybecie Dalajlama jadł mięso jako część swojej diety, ponieważ kraj był uzależniony od żywego inwentarza, zamiast wystarczającej ilości upraw warzywnych. Kiedy w 1959 roku uciekł do Indii, adoptował lakto-owo dieta wegetariańska zgodna z wierzeniami wielu buddystów w tym kraju. Niestety, po 20 miesiącach zachorował na zapalenie wątroby i zachorował na chorobę pęcherzyka żółciowego, a jego lekarze nalegali, aby wrócił do jedzenia mięsa ze względów zdrowotnych.

Dziś trudno o mięso w wegetariański klasztory w południowych Indiach, gdzie spędza większość czasu. W 2010 roku powiedział NDTV że zwykle je mięso raz lub dwa razy w tygodniu, a poza tym żyje jako wegetarianin. Jednak podczas podróży robi jeść dania mięsne które są mu oferowane.Miał kiedyś testery żywności

Powstanie w Tybecie Obrazy Getty

Powstanie tybetańskie z 1959 r. było bunt w poparciu Dalajlamy, który był wówczas politycznym przywódcą Tybetu, przeciwko Chińskiej Republice Ludowej. Po wielu rozlewach krwi Tybetańczycy zostali pokonani, a Dalajlama zmuszony do emigracji. Jego wywrotowe działania szybko uczyniły go wrogiem Chin. Nic więc dziwnego, że nie podejmował ryzyka, jeśli chodzi o jedzenie.

Według jednego z byłych osobistych kucharzy Dalajlamy było „zdecydowanie problem” w Tybecie, że Dalajlama może zostać otruty przez swoich wrogów. Pracownicy kuchni pałacowych byli poddawani intensywnym kontrolom przeszłości, a degustatorzy sprawdzali jedzenie po przygotowaniu i przed podaniem. Kontrole te miały również drugorzędny cel: kontrolę jakości. Jeśli degustatorzy uznają, że danie jest nie do zaakceptowania, zostanie ono zwrócone do kuchni, aby je naprawić, zanim Dalajlama spojrzy na nie.

On nie je obiadu

Posąg buddyjski Obrazy Getty

Jest wiele do odkrycia na temat sposobów, w jakie Dalajlama je, ale prawdopodobnie będziesz miał trudności ze znalezieniem wielu informacji na temat jego nawyków żywieniowych po południu. To jest ponieważ, według tekstów monastycznych mnichom i mniszkom buddyjskim zabrania się spożywania pokarmów stałych po południu. Chociaż jest to pod wieloma względami i z wielu powodów kontrowersyjny pogląd wśród praktykujących buddyzm, Dalajlama z pewnością go przestrzega. On bierze obiad o 11:30 a potem nic nie je aż do następnego ranka.Oznacza to brak kolacji, popołudniowych posiłków i absolutnie żadnych przekąsek przez resztę dnia. Zamiast tego spędza popołudnia na rozmowach o pracy, udzielaniu audiencji i przeprowadzaniu wywiadów. Zanim większość ludzi zasiada do kolacji, Dalajlama udaje się już do łóżka – co nie jest wielkim zaskoczeniem, jeśli weźmie się pod uwagę, jak wcześnie zaczyna swoje dni.

Zaczyna swój dzień w bardzo tybetański sposób

Tsampa

Dzień Dalajlamy zaczyna się o 3 nad ranem Bierze szybki prysznic, po czym modli się i medytuje do 5 rano. Następnie idzie na krótki spacer po swoim terenie (lub wskakuje na bieżnię, jeśli pada deszcz), zanim udaje się na śniadanie. Jego pierwszy posiłek dnia zwykle składa się z owsianki, chleba, herbaty i tsampy. Tsampa to rodzaj mąki z prażonego jęczmienia . Jest to kluczowa część tybetańskiej diety i zwykle jest mieszana z herbatą i mlekiem jaka.

Nie możemy wystarczająco podkreślić, jak ważna jest tsampa dla tybetańskiej tożsamości kulturowej — jest używana w buddyjskich rytuałach, spożywana przez sportowców, a nawet nadaje jej nazwę do tybetańskiej czcionki . Tybetańczycy są czasami nawet określani jako zjadacze tsampy , ponieważ jest wspólny dla wszystkich różnych frakcji w kulturze tybetańskiej – nic dziwnego, ponieważ jęczmień jest jedną z niewielu upraw, które dobrze sobie radzą w regionie. Wydaje się słuszne, że tak też Dalajlama zaczyna dzień.

Jego dieta w Tybecie była gotowana i wyhodowana w domu

Pałac Potala

Pałac Potala w Lhasie był domem Dalajlamy podczas jego życia w Tybecie, przed buntem w 1959 roku. Podobnie jak wiele pałaców, był dobrze wyposażony, by zaspokoić potrzeby kulinarne Dalajlamy (niewiele było). Wśród rodzajów chleba wypiekanego w kuchniach był korkun, płaski chleb podobny do naan z — zgadliście — tsampa, a także amdo balep, chrupiący okrągły bochenek popularny w całym kraju.

W pałacu mieścił się również kilka szklarni który dostarczał świeże warzywa przez cały rok, z których większość dostarczano Dalajlamie jako przystawkę podczas posiłków. Wśród uprawianych tam warzyw znalazły się m.in. kalafior, gorzki melon, szpinak, pomidory i daikon. Chociaż Dalajlama mieszka obecnie w Dharamsali w Indiach, prawdopodobnie nadal smakuje mu wiele potraw i potraw, które jadł w Tybecie.

Lubi makarony

Zupa Thukpa

Makaron stanowi integralną część panazjatyckiej kultury kulinarnej i nie inaczej jest w Tybecie. Według jednego byłego członka Personel kuchenny Dalajlamy Jego Świątobliwość był, jak wielu innych Tybetańczyków, wielkim fanem makaronu. Jedną z potraw, którą lubi, jest? thukpa (znany również jako shey-thuk): zupa z makaronem, która pochodzi ze wschodniego Tybetu i północnego Nepalu, przyrządzana z praktycznie wszystkich dostępnych warzyw. Wśród wielu specyficznych rodzajów makaronów serwowanych w kuchniach Dalajlamy znalazły się gya-thuk, chiński makaron, a następnie-thuk, czyli kluski wyciągane na płasko.

Mówi się, że ma słabość do momo, rodzaju klusek zrobionych z mąki i wody, wypełnionych mięsem (takim jak wieprzowina, kurczak, koza lub bawół) i warzywami. Shapale to podobne danie – mięso zawarte w smażonym cieście – które również często było podawane Jego Świątobliwości. Biorąc pod uwagę harmonogram Dalajlamy, prawdopodobnie te dania są zwykle podawane w porze lunchu, tuż przed południem.

Nigdy nie będzie krytykiem kulinarnym

Roślina kolendry

W 2011 roku Dalajlama zrobił niespodziankę jako sędzia gościnny w australijskiej wersji Szef kuchni . Przejdźmy tylko do pytania „dlaczego” i przejdźmy do tego, co się właściwie wydarzyło: siedmiu uczestników programu podało kilka (wegetariańskich) dań, których ze względu na swoje przekonania odmówił indywidualnej oceny. „Moja wiedza na ten temat — wyjaśnił — jest bardzo ograniczona. Cokolwiek dostanę, akceptuję. Jako mnich buddyjski nie jest słuszne preferowanie tego lub innego jedzenia”.

Mimo to Dalajlama ujawnił niektóre ze swoich ulubionych składników kulinarnych – w tym kolendrę, tofu i grzyby – i nie wydawał się być pod wrażeniem oferowanych gnocchi. Jeśli nic więcej, jego występ na szefie kuchni przynajmniej dał rzadki wgląd w szczególne gusta samego mężczyzny, a to trio preferowanych składników wydaje się być zgodne ze wszystkim, co wiemy o sposobie jego jedzenia.

Jedzenie w drodze jest skomplikowane

Przemówienie Dalajlamy Obrazy Getty

Oczywiście Dalajlama nie spędza całego czasu w swojej posiadłości w Indiach. Często podróżuje z dala od domu na różnego rodzaju wystąpienia w mediach, wywiady i wydarzenia. Oczywiście oznacza to zamieszanie w jego harmonogramie i szeroki wybór różnych posiłków na całym świecie.

Podczas wizyty w Sacramento w 2016 roku , właściciele lokalnej kawiarni zostali wybrani z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem do przygotowania posiłku dla Dalajlamy. Zabroniono im mówienia komukolwiek, dla kogo będą gotować, a ich jedzenie i kuchnie zostały sprawdzone przez oddział bombowy, zanim wpuszczono któregoś z pracowników. Wprowadzono również szeroko zakrojone kontrole przeszłości.

Lunch składał się z wegańskiej zupy fasolowej, sałatki z pomidorów i owoców pestkowych oraz ekologicznej kaczki z sosem ziołowym i ryżem. Później wykazał szczególne zamiłowanie do ciasteczek marchewkowych z kawiarni, po tym, jak uchylił się od spotkania z różnymi urzędnikami, aby uszczypnąć sobie kolejne.

co to jest carnitas w chipotle

On promuje końskie mleko

Koń mongolski

Prawdopodobnie nie dziwi fakt, że Dalajlama nie pije alkoholu. W wywiadzie z 2012 r. wyjaśnił, że „Jeśli twój umysł, zaburzenia, niepokój, to nie ma wyboru, poleganie na środkach uspokajających, narkotykach lub alkoholu. Mój umysł, nasz umysł, całkiem spokojny. Więc nie potrzebujesz tych rzeczy.

Jednak jego niechęć do alkoholu nie kończy się na nim samym. W 2017 roku powiedział Johnowi Oliverowi że udało mu się wyleczyć cały naród Mongolii z alkoholizmu w latach 90. wprowadzając do ich diety mleko końskie. Według samego Dalajlamy zasugerował on Mongołom, aby „pili znacznie mniej wódki”, a zamiast tego zaczęli pić końskie mleko. - Od tego czasu - powiedział - myślę, że większość Mongołów już nie pije.

Ideą, która się za tym kryje, jest to, że airag, kwaśny, sfermentowany napój z mleka klaczy, ma znacznie niższą zawartość alkoholu niż wódka, którą pili. NPR .

Ponieważ wielu Mongołów jest buddystami, wzięli jego przesłanie na pokład. Nie jest do końca pewne, jaki wpływ tak naprawdę Dalajlama wywarł na zwyczaje związane z piciem alkoholu, ale jasne jest, że jego stosunek do intensywnego picia nie jest pozytywny.

Lubi wieczorną herbatę dzięki uprzejmości jaków

Herbata z masła jaka

Chociaż Dalajlama nie może jeść po południu, płyny nie są zakazane przez resztę czasu, gdy nie śpi. Około 17:00 każdego dnia — po skończeniu obowiązków — siada na wieczorną herbatę . Jak wiele krajów Azji Wschodniej, herbata to całkiem spora część Tybetańskiego życia i jedna ze specjalności, którą cieszy się ten kraj jest herbata z masłem jaka? . Został stworzony przez browarnictwo ciemna herbata z solą przed dodaniem masła jaka, mleka, a czasem tampy. Gotowy produkt jest kremowy, tłusty i orzechowy. Jest prawdopodobne, że jest to jeden z rodzajów herbaty, którą Dalajlama będzie delektował się wieczorem.

Po herbacie Jego Świątobliwość spędza kilka godzin na modlitwie i medytacji, zanim udaje się na spoczynek około godziny 19:00. Udaje się do swojej kwatery, trochę się przesypia, a kilka godzin później budzi się, gotowy do zrobienia wszystkiego jeszcze raz.