To maksymalna ilość kawy, jaką należy pić każdego dnia

kawa, filiżanki do kawy

Ludzie lubią pić Kawa . To nie podlega dyskusji, a tak naprawdę istnieje cała branża zbudowana wokół idei, że ludzie nie budzą się w pełni, dopóki nie wypiją kawy. Niezależnie od tego, czy jest to tylko poranna filiżanka, czy napój, którym cieszy się przez cały dzień, picie kawy jest zakorzenione w codziennej rutynie ludzi — ma nawet korzyści zdrowotne. Jednak tam ogranicza ilość kawy, którą możesz wypić, zanim stanie się potencjalnie szkodliwa. Badanie przeprowadzone przez University of South Australia wykazało, że spożywanie więcej niż pięciu filiżanek kawy negatywnie wpłynie na Twoje zdrowie (poprzez Marta Stewart ).

W badaniu przeanalizowano dokumentację zdrowotną, a także samodzielnie zgłoszone wzorce żywieniowe 347 077 osób w wieku od 37 do 73 lat. Naukowcy przyjrzeli się również wariantowi genu CYP1A2, który umożliwia nawet czterokrotnie szybszy metabolizm kofeiny niż ludzie, którzy nie mają wariantu genu. W badaniu porównano osoby pijące jedną lub dwie filiżanki dziennie z osobami, które wypijały sześć lub więcej filiżanek dziennie (przez: Zdrowie ).Badanie wykazało, że wypicie sześciu lub więcej filiżanek kawy może zwiększyć ryzyko chorób serca nawet o 22 procent. Naukowcy obserwowali, czy gen pozwala ludziom spożywać więcej kawy bez negatywnych skutków zdrowotnych; odkryli jednak, że osoby z genem CYP1A2 nadal były narażone na zwiększone ryzyko rozwoju nadciśnienia.

Dobra strona kofeiny

Kawa

Wypicie sześciu lub więcej filiżanek kawy wiąże się również z zagrożeniami dla jakości życia. Wiele osób, które wypiją tyle kawy, poczuje się roztrzęsiony i niespokojny, rozwijając to, co DSM-5 określa jako zatrucie kawą. Spowoduje to uczucie niepokoju, pobudzenia, bólów głowy i chaotycznej mowy (poprzez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne ).

Nie ma jednak potrzeby ograniczania picia kawy. Nadal ma właściwości zdrowotne. Kawa zawiera setki związków bioaktywnych, a dla wielu osób jest nawet największym źródłem antyoksydantów. Osoby pijące kawę mają mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, choroby wątroby i zaburzenia neurologiczne. Picie 400 miligramów kofeiny dziennie jest bezpieczne dla przeciętnej zdrowej osoby dorosłej (poprzez Linia zdrowia ). Należy jednak pamiętać, że te efekty można zniwelować, dodając zbyt dużo śmietany i cukru do filiżanki joe (poprzez USA dziś ).Kofeina jest najczęściej spożywanym narkotykiem psychoaktywnym na świecie, przy czym każda filiżanka kawy zawiera od 50 do ponad 400 mg na filiżankę. Aby zrozumieć skalę, przeciętna 8-uncjowa filiżanka kawy zawiera około 100 mg kofeiny. Dla porównania, Starbucks grande zawiera ponad 300 mg kofeiny (przez Linia zdrowia ).

Kawa może mieć korzyści zdrowotne, o ile jest spożywana z umiarem – i trzymasz się pięciu (lub mniej) filiżanek dziennie.