Zaskakująca historia powstania lodów Rocky Road

Miska lodów Rocky Road

Smak lodów Rocky Road ma dość skomplikowaną historię, a raczej historie pojedynków. Jak powiedziała historyczka lodów (teraz to słodka robota!) Amy Ettinger KQED , „W historii lodów bardzo często zdarzają się tego rodzaju spory” i odnosi się do faktu, że sześciu różnych sprzedawców twierdzi, że zadebiutowało wafelek do lodów na Światowych Targach St. Louis w 1904 roku.

Być może pierwszymi lodami Rocky Road były lody opisane w książce zatytułowanej Niezawodny nauczyciel cukierków Rigby opublikowane w Topeka w stanie Kansas w 1920 roku. Lody, zwane Rocky Road, rozpoczęły się od gałki lodów czekoladowych, które następnie zostały posypane bitą śmietaną o smaku miodu, połamanymi migdałowymi makaronikami, orzechami pekan, orzechami włoskimi i wiśnią. (Bez marshmallows.) Nazwa wydaje się nawiązywać do grudek i guzków tworzonych przez orzechy, chociaż późniejsze opowieści o pochodzeniu mają miejsce podczas Wielka Depresja i wskazują, że „Rocky Road” miała opisywać trudne czasy, które wszyscy przeżywali.W rzeczywistości jest dwóch producentów lodów, którzy twierdzą, że byli pierwszymi, którzy stworzyli i sprzedali Rocky Road, jaką znamy dzisiaj, obaj mają siedzibę w Oakland w Kalifornii. Jednym z producentów lodów jest mini-sieć Fentons Creamery Bay Area, a drugim jest już krajowy producent Dreyer's (znany również jako Edy's na Wschodnim Wybrzeżu). Podczas Tłuczony nie rozmawialiśmy z nikim w Fentons Creamery, wersję Dreyera udało nam się uzyskać od zastępcy menedżera marki Julianne Feder.

Ktokolwiek wymyślił Rocky Road, to wciąż dobre rzeczy

Lody w rożku Rocky Road

Według Kwarc Historia Fentonów głosi, że w 1929 roku mleczarnia zatrudniła cukiernika George'a Farrena. Farren zmieszał batonik zawierający zarówno orzechy, jak i pianki w porcji lodów, wymyślając w ten sposób nie tylko zupełnie nowy smak, ale całą koncepcję mieszanek, do których Mleczarnia z zimnego kamienia później zawdzięczał swoje istnienie.

Wygląda na to, że Farren przyjaźnił się również z dwoma mężczyznami również w branży lodów i słodyczy: Williamem Dreyerem i Josephem Edy. Jak opowiada Julianne Feder, Dreyer był producentem lodów, a Edy cukiernikiem, i stworzyli ich wersja Rocky Road (również w 1929 r.) jako „coś podnoszącego na duchu dla swoich klientów” po krachu na giełdzie, który pozostawił kraj w tak złym stanie. Wyjaśniła, że: „Dreyer wziął od Edy'ego duże, pełne pianki i pokroił je na kawałki o idealnej wielkości za pomocą różowych nożyczek żony, zmiażdżył kilka prażonych orzechów i zmieszał je z bogatymi lodami czekoladowymi”. Fentonowie preferowali orzechy włoskie, podczas gdy Dreyer używał migdałów.Bez względu na to, kto wymyślił Rocky Road, był to, jak mówi Feder, „jeden z pierwszych lodów z dodatkami”. Feder dodał: „W czasach, gdy głównymi smakami były wanilia, czekolada i truskawka, Rocky Road była rewolucyjna i zmieniła świat lodów, jaki znamy”. Za to jesteśmy naprawdę wdzięczni Dreyerowi, Edy'emu, Farrenowi, Fentonom, nauczycielowi słodyczy Rigby'emu i wszystkim innym, którzy mogli odegrać rolę w jego tworzeniu.