Subtelna różnica między czerwonym curry a panang curry

czerwone curry

Trawa cytrynowa, imbir, chili, limonka kaffir – wszystkie te składniki natychmiast przywołują upojne aromaty i odważne smaki kuchni tajskiej. Curry to kulturowy kamień węgielny, który jest integralną częścią historii kuchni tajskiej. Jeśli jednak nigdy nie byłeś pewien rozróżnienia między niektórymi rodzajami curry, nie szukaj dalej — to jest twój oficjalny podkład do wszystkiego, co tajskie curry.

Najprościej mówiąc, tajskie curry często dzieli się na kategorie według koloru: czerwony, zielony i żółty. Poszczególne składniki dają te charakterystyczne kolory, zgodnie z according Świerk zjada , z chili w proszku i czerwona pasta curry w czerwonym curry, kurkuma w żółtym curry oraz mieszanka kolendry, limonki kaffir i tajskiej bazylii w zielone curry (zwany kreung gaeng keo wahn w języku tajskim). Inną różnicą między curry jest poziom ciepła. Tradycyjnie najgorętsze jest czerwone curry, zielone jest łagodniejsze, a żółte jest najłagodniejsze. Większość curry zawiera również dodatek mleka kokosowego, co pozwala uzyskać bogatszą, bardziej kremową konsystencję i smak bez dodatku nabiału. Wszystkie curry mogą zawierać dowolną formę białka, w tym wołowinę, kurczaka, wieprzowinę, owoce morza lub tofu. Istnieją jednak inne odmiany poza kolorem, w tym curry Massaman, curry kwaśne i Panang (lub penang) curry .Jak odróżnić curry czerwone od Panang?

Curry z kurczaka Panang

Trudną częścią odróżniania czerwonego curry od curry Panang jest to, że curry często mają bardzo podobny kolor. Istnieje jednak kilka kluczowych różnic: curry Panang (lub penang) jest bogatsze i słodsze niż większość czerwonych curry, ze względu na krem ​​kokosowy (zamiast mleka kokosowego), a czasem nawet orzeszki ziemne, według ChowHound . W Tajlandii tradycyjnie podaje się go z wołowiną i jest zazwyczaj bardzo pikantny. Rozkwit kuchni zauważa również, że curry Panang ma niewielką różnicę w teksturze od curry czerwonego, ponieważ jest „grubsze i mniej zupowe”, a także ma tendencję do chrupania od orzeszków ziemnych i dodatkowych warzyw.

Słowo dla mądrych: jeśli zamawiasz curry z tofu i planujesz zjeść wegański posiłek, nie proś o sos rybny ani pastę z krewetek. Większość tajskich curry zawiera te składniki w podstawowej recepturze pasty curry. Na koniec, większość tajskich restauracji zapyta, jak pikantny chciałbyś zjeść, więc jeśli nie masz ochoty na pikantność, poinformuj ich o tym, a Twoje danie może być tak łagodne, jak to tylko możliwe. Jednak przyjęło się, że tajski posiłek jest przynajmniej trochę pikantny!