Skandale, w których cała żywność nigdy nie przeminie

całej żywności Drew Anthony Smith/Getty Images

Same rynki Whole Foods jako Najzdrowszy sklep spożywczy w Ameryce i zdecydowanie są doskonałym miejscem, w którym można znaleźć wszelkiego rodzaju żywność ekologiczną i odpowiedzialnie pozyskiwaną. Przebyli długą drogę od swoich najwcześniejszych dni, kiedy otworzyli z personelem tylko 19 osób . Otworzyli sklep po sklepie, rozszerzyli działalność w całym kraju i poza nim oraz przejęli inne firmy, które podzielały ich wizję.

Ale nabyli też coś innego: całe mnóstwo skandali. Ludzie od dawna nazywają ten drogi specjalistyczny sklep spożywczy „Whole Paycheck”, a to dopiero początek rzeczy. Jasne, to kosztowny , ale wiele razy zostały złapane, nie dając ludziom dokładnie tego, za co płacą, i to jest nadal tylko początek.Niektóre z najbardziej szokujących Całej żywności wiadomości to nie tylko te, w których klienci słyszeli, że zdecydowanie są zawyżani, ale także te, w których sklep został przyłapany na sprzedawaniu rzeczy, które nie były tak zdrowe, jak twierdzono. Dziedzictwo Whole Foods zostało splamione takimi rzeczami, jak naruszenia zdrowia, niebezpieczne substancje i naruszenie prywatności... och, mój.

Whole Foods próbowało wtedy sprzedawać wodę ze szparagami

cała żywność szparagowa woda? Instagram

Nie jest tajemnicą, że niektóre trendy kulinarne są dość dziwne. (Czy ktoś ma surową wodę? Chcesz trochę węgla drzewnego?)

najbardziej obrzydliwe kombinacje potraw

Ale w 2015 roku redaktorka magazynu z Los Angeles, Marielle Wakim, zrobiła zdjęcie czegoś na temat Całej żywności Półki, które absolutnie zabrały ciasto, ciasto i lody. Była to butelka „wody szparagowej”, która składała się zasadniczo z trzech łodyżek szparagów w wodzie, za niezbyt niską cenę 5,99 USD. (Dla porównania, możesz kupić cały pakiet szparagów za 5 USD, a woda była wodą z kranu – która jest oczywiście bezpłatna).CBC poinformował, że kiedy skontaktowano się z pracownikami sklepu Brentwood, powiedzieli, że tak, celowo złożyli pojemniki z nadzieją, że ludzie zrozumieją, jak wspaniałym pomysłem jest picie wody szparagowej w celu uzyskania składników odżywczych przeniesionych z tych kilku łodyg szparagów. Internetowa kpina była szybka i surowa, została nazwana „Woda szparagowa (brama)” i po naleganiach Whole Foods (poprzez Wiadomości CBS ), że miała to być woda z esencją szparagów, która została niewłaściwie przygotowana, została usunięta z półek.

Kiedy ujawniono politykę masowego przeładowywania Whole Foods

wyświetlacz żywności w całej żywności? Robyn Beck/Getty Images

To rodzaj ciągłego żartu, który Całej żywności jest niemal absurdalnie droga, a w 2015 roku Departament Spraw Konsumenckich Miasta Nowy Jork wystąpił o krok dalej (poprzez: CNN ), aby stwierdzić, że wykryły rutynowe praktyki polegające na zawyżaniu opłat od klientów za żywność paczkowaną. W rzeczywistości komisarz departamentu Julie Menin powiedziała, że ​​inspektorzy nazwali to „…najgorszym przypadkiem błędnego etykietowania, jaki widzieli w swojej karierze”.

Zasadniczo to, co twierdzili, że się dzieje, to to, że żywność paczkowana, która powinna być wyceniona na kilogram wagi, była znacznie zawyżona. Kilka przykładów? Klienci otrzymywali zawyżone opłaty średnio 2,50 USD za półmiski warzyw, średnio 1,15 USD za paczki jagód, a nadpłaty za paczki krewetek kokosowych sięgały nawet 14,84 USD.I to nie był pierwszy raz, kiedy Whole Foods zostało oskarżone o przeładowanie. Rok wcześniej zgodzili się zapłacić trzem miastom w Kalifornii 800 000 dolarów grzywny po tym, jak stan wykrył tam mnóstwo naruszeń cen.

Ale nie oczekuj zwrotu pieniędzy, jeśli jesteś zwykłym klientem. Jeden klient Whole Foods został pozwany z powodu wyników dochodzenia i Dziennik Wall Street zgłosił, że pozew został odrzucony, ponieważ nie miał dowodów na to, co kupił, ile faktycznie waży i co było zawyżone.

Kiedy firma Whole Foods sprzedawała arsen wraz z wodą butelkowaną?

gwiezdna woda z Whole Foods Facebook

Chyba że jest kryzys wodny, nawet najlepsi woda butelkowana nie jest świetnym zakupem z różnych powodów, od szaleńczej ilości wody potrzebnej do wyprodukowania jednej butelki po skłonność butelek do piętrzących się i niszczących środowisko. Jednak w 2019 r. stwierdzono, że marka wody butelkowanej należąca do Whole Foods zawiera więcej niż dozwolony prawnie limit arsenu.

FDA pozwala, aby woda butelkowana zawierała 10 części arsenu na miliard, a to niewiele. Kiedy testowano wodę Starkey firmy Whole Foods, losowe próbki zawierały od 9,5 części na miliard do 12 części na miliard, mówi Insider biznesowy . Podczas gdy Centrum Zdrowia Środowiskowego zalecało klientom unikanie kupowania wody butelkowanej Whole Foods, dopóki sprawa nie zostanie rozwiązana, jedyną odpowiedzią, jaką miał sklep spożywczy, było upieranie się, że produkt jest zgodny z wytycznymi FDA.

W trosce o sprawiedliwość należy dodać, że Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem oraz Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska uważają arszenik za czynnik rakotwórczy i twierdzą, że dzieci są szczególnie narażone na jego skutki.

Kiedy naruszenia zdrowia Whole Foods zwróciły uwagę FDA

sklep z całą żywnością Saul Loeb/Getty Images

W 2017 roku firma Whole Foods zamknęła wszystkie trzy kuchnie regionalne. Obiekty w Everett w stanie Massachusetts, Atlancie w stanie Georgia i Landover w stanie Maryland były źródłem gotowej do spożycia żywności dla sieci, a według oficjalnych oświadczeń (poprzez Wiadomości dotyczące bezpieczeństwa żywności ), zamknięcia były po prostu „częścią naszego bieżącego planu usprawnienia działalności”. Zewnętrzni dostawcy byliby wykorzystywani do pozyskiwania paczkowanych i gotowych do spożycia artykułów spożywczych, ale serwisy informacyjne donosiły, że to nie wszystko.

okres przydatności do spożycia sałatki jajecznej

W 2016 roku CNBC poinformował, że Whole Foods otrzymało pismo ostrzegawcze od FDA, w którym wymieniono wiele naruszeń przepisów dotyczących żywności w zakładach przygotowawczych, w tym żywność przygotowywaną w miejscach, w których kondensacja ściekała bezpośrednio na żywność, nieumiejętne odkażanie i czyszczenie obszarów przygotowawczych, pracownicy, którzy nie byli t przestrzeganie właściwych procedur mycia rąk i płynów czyszczących, które miały kontakt z żywnością. Jedna lokalizacja została ostrzeżona o obecności Listeria na powierzchniach mających kontakt z żywnością. Firma Whole Foods odpowiedziała na list opisujący ponad 20 naruszeń w sposób, który FDA uznał za niewystarczające, ale kontynuowała działalność kuchni aż do ich zamknięcia w następnym roku.

Kiedy Whole Foods reklamuje się na Breitbart

sklep z całą żywnością Saul Loeb/Getty Images

Począwszy od 2016 roku firmy, które reklamowały się w serwisie informacyjnym alt-right Breitbart, rozpoczęły masowy exodus, wycofując swoje reklamy i zrywając więzi. Do sierpnia 2017 r. wycofało się ponad 2600 reklamodawców (liczba ta wzrosła do 4000 w 2018 r., mówi Vox ) ale Całej żywności i Amazon nie było wśród nich. Według Ulica Gruba , wiele osób miało z tym ogromny problem.

Suma nas rozpoczął petycję, aby skłonić Whole Foods i ich firmę macierzystą, Amazon, do „Przestań inwestować w nienawiść. Przestań reklamować się z Breitbartem. Petycja zebrała ponad 620 000 podpisów, ale Amazon i Whole Foods pozostały, pomimo wezwań do bojkotu i protestów obu. Whole Foods było również miejscem ich protestów — ponieważ trudno jest fizycznie zademonstrować w lokalizacji ogromnego podmiotu, który jest głównie online, protesty przeniosły się do lokalizacji Whole Foods. To naprawdę nie zrobiło różnicy.

Kiedy Whole Foods zostało znalezione przy użyciu pracy więziennej

sklep z całą żywnością Joe Raedle/Getty Images

W 2015 roku firma Whole Foods ogłosiła, że ​​słyszeli publiczne oburzenie i zamierzają przestać sprzedawać produkty wytworzone przy pomocy pracy więźniów.

Co się stało? Według NPR protest wyszedł od Michaela Allena, założyciela organizacji o nazwie End Mass Incarceration Houston. Pomimo faktu, że zwolennicy pracy więziennej twierdzą, że więźniowie uczą się cennych umiejętności, które mogą pomóc im w budowaniu życia po zwolnieniu, Allen mówi, że są wykorzystywani tylko jako źródło taniej siły roboczej.

Allen zaapelował do Whole Foods i poprosił o zaprzestanie sprzedaży koziego sera z Haystack Mountain Goat Dairy i tilapię z Quixotic Farming, na co Whole Foods się zgodziło. Ale NPR postanowił kopać trochę głębiej i udać się prosto do źródła: więźniów, którzy doili te kozy.

Odkryli, że ci, którzy pracowali w programie (i którzy pracowali w przeszłości) mieli tylko przychylne rzeczy do powiedzenia na jego temat. Nawet jeśli nie zarabiali mnóstwa pieniędzy, wszyscy zgodzili się, że była to jedna z lepszych prac, jakie mogli dostać. Byli na zewnątrz, pracowali z empatycznymi, opiekuńczymi zwierzętami, a niektórzy nawet po wyjściu dalej hodowali kozy. Haystack Mountain nadal działa, ale nie w Whole Foods.

Skandal związany z rakotwórczym opakowaniem Whole Foods

cała alejka z żywnością? Timothy A. Clary/Getty Images

Safer Chemicals Healthy Families to grupa wspierająca, która powstała w celu ochrony konsumentów przed toksycznymi chemikaliami, które trafiają do wszelkiego rodzaju produktów. W przypadku Whole Foods chemikalia te zostały znalezione w ich opakowaniu.

W 2018 roku grupa wypuściła raport na podstawie ich ustaleń, że opakowania przeznaczone do kontaktu z żywnością firmy Whole Foods — w tym pojemniki i papiery na wynos — zawierały substancje per- i polifluoroalkilowe. Są to chemikalia, które można wykorzystać do obróbki pojemników, aby uczynić je bardziej szczelnymi, ale które zostały powiązane z wywoływaniem raka, przypadkami uszkodzenia wątroby i układu odpornościowego oraz toksycznością rozwojową. To tylko część problemu, zauważają, ponieważ gdy opakowania poddane działaniu tych chemikaliów trafiają na wysypiska, wypłukują zanieczyszczenia do środowiska i stają się głównym źródłem zanieczyszczenia.

Substancja chemiczna była obecna w 5 z 17 przebadanych pojemników, najwyższy odsetek badanych sklepów spożywczych. (Lista, która zawierała Handlowiec Joe'a , Albertsonowie, Kroger i Ahold Delhaize). Według CNBC , Whole Foods natychmiast podjęło działania w celu rozwiązania problemu i pozbyło się wszystkich opakowań zawierających chemikalia.

Kiedy mięso królicze pojawiło się na półkach Whole Foods

Królik Timothy A. Clary/Getty Images

W 2014 roku firma Whole Foods pilotowała program, który wprowadził na półki nowy rodzaj mięsa: królika. Było mnóstwo ludzi, którzy nie byli z tego zadowoleni i zgodnie z ich oficjalnym oświadczeniem (poprzez Dodo ), zrozumieli, dlaczego tak wielu ludzi było oburzonych, ale zauważyli też, że mają kilka próśb o królika, więc zamierzają dostarczyć mięso królicze.

Grupy takie jak Towarzystwo Królika Domowego przedstawił zarzuty przeciwko dostarczaniu mięsa króliczego z kilkoma faktami. Mówią, że króliki nie są objęte przepisami USDA, które regulują sposób humanitarnego uboju zwierząt na żywność, a to oznacza, że ​​ich śmierć jest często chaotyczna i bolesna. Wskazują również, że króliki nie są już tylko pożywieniem, są zwierzęciem towarzyszącym – w rzeczywistości trzecim za kotami i psami w USA. W 2012 roku było około 2,5 miliona domów z królikami, więc zrozumiałe jest, że widok ich w barze z mięsem bardzo, bardzo zdenerwował wielu ludzi. Dziesiątki tysięcy osób złożyło petycję Whole Foods o zaprzestanie sprzedaży mięsa króliczego i to zrobiły – we wrześniu 2015 roku.

Whole Foods został oskarżony o naruszenie prywatności poprzez zbieranie odcisków palców

całej żywności Timothy A. Clary/Getty Images

W 2019 roku pojawiły się dziwaczne informacje, gdy były pracownik wystąpił z oświadczeniem, że firma Whole Foods naruszyła przepisy dotyczące prywatności stanu Illinois. Dlaczego? Ponieważ Rekord hrabstwa Cook zgłoszone, wymagały od swoich pracowników, aby rejestrowali się i wyrejestrowali za pomocą biometrycznego zegara czasu, który identyfikował ich na podstawie odcisków palców.

Były też inne problemy. Kiedy Whole Foods zbierało odciski palców pracowników, jak stwierdzono w pozwie zbiorowym, nie przekazali im informacji, takich jak czas przechowywania tych odcisków palców przez prywatny dostawca, nie prosili o zgodę na przekazanie tych odcisków palców innej organizacji, i narażali wszystkich swoich pracowników na ryzyko kradzieży tożsamości.

Pozew został złożony dopiero po innej sprawie do Sądu Najwyższego stanu Illinois, w której orzekł, że firmy, które zbierają dane biometryczne bez zgody, mogą zostać pozwane, Newsweek zgłoszone. A to ważne — nie możesz po prostu zmienić odcisków palców, jeśli Twoje dane zostaną naruszone.

Co dziwne, wydaje się, że Amazon i Whole Foods podwajają wysiłki w zakresie gromadzenia danych biometrycznych, a nie wycofują się. Dźwięk odbijanej piłki poinformował, że gigant handlu detalicznego testował system o nazwie kodowej Orville, który pozwalałby klientom zeskanować odcisk dłoni i wykorzystać go do sfinalizowania płatności w czasie krótszym niż 300 milisekund, w przeciwieństwie do 3 lub 4 sekund, które zwykle zajmuje teraz. Co dziwne, skanery są tak zaawansowane technologicznie, że nawet klient nie musi ich dotykać w celu zeskanowania rąk.

Bobby Flay i Kate Connelly

Whole Foods ma niepewne stanowisko w sprawie opieki zdrowotnej

zdrowa cała żywność Justin Sullivan/Getty Images

W 2009 roku dyrektor generalny Whole Foods, John Mackey, napisał artykuł dla Dziennik Wall Street gdzie przedstawił ich alternatywę dla ObamaCare. Wiązało się to z takimi rzeczami, jak płacenie 100% składek na opiekę zdrowotną swoich pracowników i dawanie im dodatkowych środków na Osobiste Konto Wellness, co właściwie brzmiało całkiem nieźle. Aż to znaczy, że szedł dalej.

Mackey powiedział dalej, że problemy zdrowotne większości ludzi były ich własną winą i że gdyby Amerykanie tylko dobrze się odżywiali i dokonywali innych zdrowych wyborów, to wszyscy powinni żyć bez problemów do setki.

W tym samym miesiącu w wywiadzie dla Dziennik Wall Street (przez Opiekun ), wyjaśnił, że Whole Foods zapoczątkuje inicjatywę, która nauczy ludzi zdrowego odżywiania. Ale potem powiedział: „Sprzedajemy mnóstwo śmieci”, że pozbędzie się wszystkich niezdrowych produktów spożywczych z ich półek. Powiedział również, że rozważa „przekupienie” swoich pracowników premiami, jeśli tylko schudną.

Mówi, że „świętsza niż ty” postawa Mackeya rozzłościła wielu ludzi Opiekun , a ludzie zaczęli wzywać do bojkotów, mówiąc, że Whole Foods całkowicie straciło kontakt z bazą klientów, która teraz ma problemy z umieszczeniem na stole jakiejkolwiek żywności, nie mówiąc już o zdrowych – i drogich – opcjach tak popularnych w Whole Foods.

Whole Foods nadal ma problemy z rasizmem

całej żywności Joe Raedle/Getty Images

W 2018 roku lokalizacja Long Beach w Kalifornii Whole Foods nawiązała współpracę z pan-azjatycką restauracją, a wiele osób miało problem z nazwą restauracji: żółta gorączka.

Według Washington Post , właścicielka restauracji Kelly Kim zaprzeczyła, jakoby było to coś rasistowskiego lub seksistowskiego, i odniosła się tylko do miłości do wszystkiego, co azjatyckie. Biorąc pod uwagę rasistowskie konotacje terminu „żółty”, nic dziwnego, że niektórzy postrzegali go jako rasistowski. Są też inne problemy — żółta febra to nie tylko śmiertelna choroba, która wciąż zabija tysiące ludzi rocznie, ale także slangowe określenie fetyszyzowania azjatyckich kobiet. Media społecznościowe nie kupowały twierdzenia, że ​​chce „ponownie przywłaszczyć” to określenie.

kurczak z rożna na wyprzedaży

To też nie wszystko. W 2018 r. Whole Foods został oskarżony o to, że jeden klient poczuł się „jak przestępca” po tym, jak został wyrzucony przez policjanta i kierownika Whole Foods za nadpróbkowanie. Warto zauważyć, mówi CBS , że czekał tam, aż żona dołączy do niego na lunch, że jest imigrantem nie mówiącym po angielsku i że Whole Foods ma politykę „Próbuj prawie wszystko”.

Następnie w 2019 roku jeden z wieloletnich pracowników wytoczył firmie pozew. Pracował tam od 22 lat, mówi Magazyn Filadelfia , i twierdził, że firma dyskryminowała czarnych pracowników, gdy przyszedł czas na awans. Jest to dodatek do pozwów, w których twierdzi się, że zwalniali czarnoskórych pracowników częściej i bez powodu, oraz innego, w którym twierdzi się, że regularnie poddają klientów profilowaniu rasowemu.

Kiedy nowy system inwentaryzacji Whole Foods skończył się łzami

całej żywności Andrew Caballero-reynolds/Getty Images

Amazon jest świetny, gdy potrzebujesz czegoś szybkiego i taniego, ale trochę kop, a znajdziesz tam mnóstwo podejrzanych rzeczy — zwłaszcza jeśli chodzi o to, jak traktują swoich pracowników. Kiedy nabyli Całej żywności w 2017 r. nietrudno zauważyć, że w sklepach mogło być trochę niepokoju, a do lutego 2018 r. Insider biznesowy donosił, że widzenie zestresowanych, płaczliwych pracowników Whole Foods staje się nową normą.

Sednem problemu był nowy system zarządzania zapasami, zaprojektowany, aby pomóc ograniczyć marnowanie żywności. Może to godne podziwu, ale pracownicy twierdzą, że nie tylko spędzają więcej czasu na tonięciu w papierkowej robocie niż na pomaganiu klientom, ale twierdzą również, że są regularnie eskortowani przez sklepy przez kierownictwo, oceniane na kartach wyników i trzymane na 108-punktowej liście kontrolnej, która zarządza oczekiwania tak surowe, że dział traci punkty, jeśli znajdzie się przedmiot choćby o cal poza wyznaczonym dla niego miejscem.

Podczas gdy Whole Foods powiedziało, że są bardzo podekscytowani nowym systemem, pracownicy – ​​którzy mówili pod warunkiem zachowania anonimowości – używają innych zwrotów, takich jak „strach przed karą, karą i zemstą”, „napięte środowisko pracy”, a niektórzy nawet mówią , „Budzę się w środku nocy z koszmarów o mapach i ekwipunku”.

Kiedy Whole Foods ograniczy świadczenia pracownicze w niepełnym wymiarze godzin

bojkot całej żywności Scott Olson/Getty Images

Do 2018 roku Vox poinformował, że zaniepokojeni pracownicy Whole Foods próbują nawiązać związki zawodowe. Gdy Amazon przejął władzę, konsolidacje i zwolnienia doprowadziły do ​​powszechnych obaw, że będzie ich więcej, w tym obaw, że świadczenia i płace zostaną obcięte, a ich miejsca pracy zamienią się w kolejny trybik w maszynie Amazona – maszynie, która już widział globalne protesty.

A we wrześniu 2019 r. Insider biznesowy donosił, że te cięcia miały miejsce. Setki pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin traciło świadczenia medyczne i możliwość wykupienia ubezpieczenia medycznego za pośrednictwem firmy. Podczas gdy Whole Foods szybko wskazało, że wpłynęło to tylko na około 2% ich pracowników, media społecznościowe równie szybko wskazały, że niektórzy z tych pracowników polegali na Whole Foods w zakresie opieki medycznej dla siebie i swoich rodzin. Szybko zwrócono również uwagę, że w tym samym czasie około 1900 traciło świadczenia zdrowotne, a Jeff Bezos nadal był wart około 114 miliardów dolarów. Daj albo bierz. Dopiero okaże się, jaki długoterminowy wpływ na przejęcie Whole Foods przez Amazon będzie miał, ale wielu pracowników jest już bardzo, bardzo nieszczęśliwych.