Powód, dla którego Smartwater jest tak drogi

Smartwater Cindy Ord/Getty Images

Wysoka cena Glaceau Smartwater firmy Coca-Cola może sprawić, że uwierzysz, że jest lepsza niż inne wody, a ponadto mają również znane gwiazdy, takie jak Jennifer Aniston i Kylie Minogue, które pomagają przekonać opinię publiczną właśnie o tym. Według BevNET , Smartwater zarobił ponad 1 miliard dolarów w rocznej sprzedaży w 2015 roku i jest najbardziej dochodową marką wody Coca-Coli, więc oczywiście mają pieniądze na spory budżet reklamowy.

Ale jak udało im się zarobić tyle pieniędzy na wodzie? Cóż, powodów jest kilka: Według firmy wodomierzowej Grupa Arad , średni koszt galonu wody butelkowanej w USA w 2017 r. wynosił 1,22 USD, co oznacza 300-krotność ceny wody z kranu, a ponieważ ceny Smartwater są wyższe niż inne butelki, prawdopodobnie są powyżej tej średniej. Smartwater wyjaśnia na swojej stronie internetowej, że część jego ceny wynika z dodanych elektrolitów, które są zjonizowanymi minerałami, a także twierdzi, że poziom pH jest czysto zrównoważony w wodzie destylowanej z pary. Wszystkie te modne słowa mówią naszym mózgom, że wyższa cena jest uzasadniona, ale czy tak jest naprawdę?Czy jest różnica między wodą butelkowaną a wodą z kranu?

Smartwater Cindy Ord/Getty Images

Według większości ekspertów nie ma dużej różnicy między wodą butelkowaną a zwykłą wodą z kranu. Według Wice , woda z kranu jest coraz czystsza w krajach rozwiniętych, jednak kryzys wodny we Flint w stanie Michigan, co zrozumiałe, zaszkodził zaufaniu opinii publicznej do jakości amerykańskiej wody z kranu, a to zmartwienie doprowadziło do wielkiego biznesu dla firm produkujących wodę butelkowaną, takich jak Smartwater .

Aby uzyskać status „inteligentnej wody”, woda jest odparowywana w celu usunięcia zanieczyszczeń i naturalnie występujących minerałów. Następnie jest remineralizowany elektrolitami i dwukrotnie filtrowany. Dietetyk Rebecca McManamon powiedziała jednak: Codzienna poczta że nie ma rzeczywistych korzyści z demineralizacji wody. „Termin smartwater sugeruje, że picie jej jest albo inteligentne, albo czyni cię bardziej inteligentnym, chociaż nie jest to jednoznaczne twierdzenie Coca-Coli” – powiedziała. „Ale nic nie wskazuje na to, żeby mądrzej było pić tę wodę”.

Coca-Cola mówi, że to, co wyróżnia Glaceau, to elektrolity, które sprawiają, że smakuje inaczej niż inne rodzaje wody, ale twierdzi, że nie ma rzeczywistych korzyści zdrowotnych. Profesor żywienia na Glasgow University, Mike Lean, powiedział: Codzienna poczta ten rodzaj języka może być mylący dla konsumentów, ponieważ elektrolity brzmią naukowo. „Niektórzy ludzie, którzy nie mają wykształcenia medycznego lub naukowego, wyobrażają sobie, że przy tych wszystkich naukowo wyglądających rzeczach produkt musi być korzystny” – powiedział Lean. „Ale to nie robi nic dla zdrowia”.Ogólnie rzecz biorąc, głównym powodem, dla którego woda butelkowana jest tak droga, jest to, że konsumenci są skłonni zapłacić cenę, a może nawet bardziej, gdy na butelkę rzuca się słowo „smart”. A ponieważ sprzedaż stale rośnie, nie ma powodu, aby firmy obniżały koszty.