Prawdziwy powód, dla którego Quiznos znika w całym kraju

witryna sklepu quiznos Obrazy Getty

Nie tak dawno Quiznos było całkiem poważną sprawą. Były trochę bardziej ekskluzywne niż Subway, a te tosty były absolutną wygraną, bez względu na to, co na nich było. Okazuje się jednak, że opiekanie bułek nie wystarczy, aby utrzymać je na szczycie łańcucha pokarmowego, jeśli chodzi o sklepy z fast foodami.

Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio go widziałeś, to nie jest twoja wyobraźnia. Według Restauracja Biznes , 4700 lokalizacji, które posiadali w 2007 roku, skurczyło się do mniej niż 400 w ciągu dekady. To ogromna strata — około 90 procent ich sklepów — więc jak to się dzieje?dlaczego bułeczki mają dziury?

To skomplikowane i obejmuje wściekłych franczyzobiorców, dziwaczny biznesplan i rekordowe procesy sądowe. Quiznos nie tylko ulegli konkurencji, ale także podjęli kilka katastrofalnych decyzji biznesowych, które sprawiają, że część ich ogromnego upadku jest jedną z najdziwniejszych historii niepowodzenia restauracji w kraju. Jest tu kilka lekcji, których można się nauczyć i czy nauczyli się wystarczająco szybko, aby uratować swój biznes, czas pokaże.

Ludzie woleli tanie od opiekanych

kanapka w metrze Obrazy Getty

Quiznos odnotował stały spadek w latach 2007-2017, a w 2014 r. CNN zgłosili, że złożyli wniosek o upadłość. Sklepy miały pozostać otwarte podczas ogromnej restrukturyzacji, a w tym czasie było ich około 2100. Tylko siedem było własnością korporacji, która wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​zamierzają długo i uważnie przyjrzeć się procedurze operacyjnej.

W tym samym czasie Subway ogłosił, że się rozwija. Według Poczta Haffington , ogromną częścią sukcesu Subwaya — który nastąpił kosztem Quiznos — była ich cena. Podczas gdy Subway oferował niedrogie, Quiznos oferowało wyszukane (lub przynajmniej bardziej wyszukane), a dla Amerykanów cierpiących z powodu trudności ekonomicznych, tanio była drogą do zrobienia. Zaawansowana koncepcja Quiznos oznaczała ładniejsze sklepy, wyższe koszty ogólne i wyższą cenę przerzucaną na klienta. Po co płacić więcej, skoro możesz odebrać 5 USD długości ?Nowe dzieciaki na bloku

Jimmy John Obrazy Getty

Subway i Quiznos zawsze rywalizowały o kawałek rynku kanapek, ale problem Quiznos nasilił się wraz z pojawieniem się innych ekskluzywnych sklepów podrzędnych, aby zabrać klientów, którzy wciąż chcieli czegoś wymyślnego. Kiedy sieci takie jak Potbelly i Jimmy John's zaczęły się rozwijać, nie tylko odebrały Quiznosowi interesy — zmusiły Quiznos do podjęcia trudnych decyzji, które poważnie zaszkodziły ich wynikom finansowym.

Aby zachować konkurencyjność i utrzymać klientów, Quiznos zdecydowało się na wojnę z niższymi cenami innych sieci, przy jednoczesnym zachowaniu ich drogich składników. Analityk rynku IBISŚwiat mówi, że wywarło to ogromną presję na ich zyski, a to ograniczenie kosztów dotknęło tak wiele lokalizacji, że było powiązane z zamknięciem około 2500 sklepów.

Tymczasem w czasach, gdy coraz więcej osób starało się wspierać mniejsze, lokalne firmy, nowicjusze lubią Subskrypcje z remizy wykorzystywali swoją wyspecjalizowaną regionalność, aby odciągnąć klientów od krajowych sieci. Wspólna konkurencja ze strony wielkiego faceta — Subway — i małych chłopaków dała Quiznosowi poważną podwójną wampę.Wysokie koszty dostawcy

quizy jedzenie Instagram

Franczyzobiorcy Quiznos są szczególnie mocno dotknięci przez konkurencję i wszystko, co zmniejsza zyski, ponieważ sieć ma dziwaczny biznesplan. Podczas gdy większość franczyz fast foodów negocjuje z dostawcami, którzy następnie zaopatrują lokalizacje bezpośrednio (po obniżonych kosztach, ponieważ kupują hurtowo), firma Quiznos kupuje wszystkie zapasy – od żywności po papier i płyty CD – od sprzedawców, a następnie odwraca się i sprzedaje je franczyzobiorcom.

Przedsiębiorca mówi, że to wielka sprawa, a to oznacza, że ​​lokalizacja Quiznos musi sprzedać o wiele więcej niż porównywalne metro, zanim osiągnie próg rentowności. Podczas gdy większość restauracji najlepiej działa, gdy koszty żywności wynoszą 30 procent, Quiznos zmusza swoich franczyzobiorców, aby zaczynali od kosztów do 39 procent.

Jest to paraliżujące dla biznesu i jest to model biznesowy, w którym franczyzobiorcy pracują od lat. Quiznos zostało założone w 1981 roku i rozrosło się do 18 lokalizacji, zanim cała firma została sprzedana jednemu z ich franczyzobiorców, Rickowi Schadenowi. Forbes mówi, że to on wymyślił dziwaczny biznesplan, a ostatecznie złamał właścicieli franczyzy, którym powinni pomagać.

Największy proces sądowy ze wszystkich

quizy napisy Instagram

Restrykcyjne praktyki biznesowe Quiznos nie pozostały niezauważone, aw 2006 roku około 10 000 właścicieli franczyz wniosło pozew zbiorowy do sądu. Według Forbes , twierdzili, że korporacje zasadniczo robiły z nich tak zwanych „niewoli klientów” i zmuszały ich do kupowania dostaw po rażąco zawyżonych cenach, które prawie uniemożliwiały im odniesienie sukcesu.

Schaden zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom, mówiąc, że Quiznos po prostu przerzuca koszty rynkowe na swoich franczyzobiorców. Wciąż byli zmuszeni do załatwienia sprawy i ostatecznie wypłacili swoim franczyzobiorcom aż 206 milionów dolarów. W 2015 r. prezes zarządu Quiznos, Doug Benham, nazwał wcześniejsze pozwy „… bezpośrednio w tym temacie”.

A ugoda w wysokości 206 milionów dolarów to dopiero początek. Inni franczyzobiorcy pozwali osobno, aw tym samym czasie Quiznos walczył na tym froncie, 6900 franczyzobiorców w Kolorado, Illinois i Wisconsin złożyło podobny pozew. Wygrali 95 milionów dolarów, z czego ogromna część trafiła do franczyzobiorców, którzy uiszczali opłaty, ale nigdy nie pozwolono im nawet otworzyć restauracji z powodu trwających sporów dotyczących lokalizacji (poprzez Cleveland ).

Ich franczyzobiorcy nadal ich nie lubią

quizy Instagram

Nawet po tym, jak Quiznos wypłacił ponad 300 milionów dolarów, relacje między korporacją a franczyzobiorcą były dalekie od naprawienia. W 2013, Poczta w Denver relacjonowałaś inne zestaw pozwów, w których zasadniczo stwierdzono, że Quiznos wciąż zawyża ceny franczyzobiorców za produkty, które zmuszeni byli kupować za pośrednictwem korporacji.

W tych procesach była też inna część. Poszczególne sklepy twierdziły, że korporacje zmuszają je teraz do udziału w promocjach i innych wyprzedażach, jednocześnie nie zwracając im pieniędzy, które traciły w tym procesie. Quiznos zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom iw listopadzie zarówno franczyzobiorca prowadzący pozew, jak i Quiznos osiągnęli ugodę, która nie zakończyła się przekazaniem przez nikogo gotówki. Czasy franczyzy mówi, że ich próby zdobycia większej ilości informacji właśnie zakończyły się, gdy wszyscy odmówili złożenia oświadczenia, ale reszta właścicieli jeszcze nie skończyła.

Następnej wiosny, Poczta w Denver donosił, że 12 pozostałych franczyzobiorców odmówiło zawarcia ugody i kontynuowało walkę. Quiznos nie zapracowali sobie na dobrą wolę, gdy pozywali zmarłych franczyzobiorców o złamanie umowy, a cały bałagan zakończył się nieujawnioną ugodą.

Obwiniano ich o samobójstwo franczyzobiorcy

quizy Obrazy Getty

Wśród wszystkich procesów sądowych historia jednego właściciela franczyzy mocno skoncentrowała się na konflikcie między właścicielami a korporacją. Bhupinder Baber był właścicielem dwóch lokalizacji w Long Beach, a kiedy w pobliżu otworzył się inny franczyzobiorca, jego sprzedaż gwałtownie spadła. Nie otrzymując odpowiedzi od biur korporacyjnych, które obiecały mu, że nikt nie otworzy w pobliżu, zorganizował Stowarzyszenie Franczyzobiorców Quiznos w nadziei, że pomoże innym właścicielom w walce z tym, co uznali za nieuczciwe praktyki biznesowe.

To było w 2004 roku i zgodnie z Long Beach Post , wtedy Quiznos zakończył umowę franczyzową Babera. Do 2005 roku Baber miał pojechać do Denver, aby przedstawić swoje twierdzenia. Obawiając się, że podróż będzie go kosztować zbyt wiele i straci resztki, które mu zostało, wszedł do łazienki Quiznos i popełnił samobójstwo.

Zostawił notatkę wzywającą do dochodzenia w sprawie Quiznos i ich praktyk biznesowych, a notatka ta została ujawniona opinii publicznej. Poczta mówi, że koszmarna plątanina procesów sądowych, w które Quiznos i ich franczyzobiorcy byli uwikłani przez lata, ma swoje korzenie zarówno w organizacji franczyzobiorców Babera, jak iw tym, co wydarzyło się w tych kalifornijskich Quiznos, i to jest coś, czego nikt nie może zignorować.

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, ma myśli samobójcze, zadzwoń do National Suicide Prevention Lifeline pod numer 1-800-273-TALK (8255).

Mieli zbyt wiele przerażających kampanii

gąbczaste małpy youtube

Niektóre kampanie reklamowe to ponadczasowe wygrane, a inne… już nie. Insider biznesowy zwany przerażające małpy gąbczaste z Quiznos jeden z 10 najgorszych kampanii reklamowych wszech czasów , a klienci się zgodzili.

Gąbczaste małpy były w reklamach Quiznos od lutego 2004 do sierpnia tego samego roku, mówi Powiedzenie , a jeśli wydaje Ci się, że torturowali Cię o wiele dłużej, nie jesteś sam. Byli tak oczerniani, że niektórzy franczyzobiorcy zaczęli umieszczać oznakowania przepraszające za nich i mówiące, że nie mają nic wspólnego z dziwnym, dziwnym pomysłem. W pierwszym tygodniu do siedziby Quiznos w Denver odebrano około 30 000 telefonów od ludzi zastanawiających się, co do cholery się dzieje, a kiedy nadszedł czas, aby dać im siekierę, korporacja powiedziała, że ​​zrobili to, co powinni: tworzyć buzz. Niestety, to nie wszystko było dobre.

Przedsiębiorca mówi, że marketing Quiznos był daleki od sukcesu. Spongmonkeys były przerażające i zniechęcały klientów, a w 2009 roku ich próby uczynienia agresywnego seksualnie piekarnika tosterem po raz kolejny zawiodły i przyniosły więcej szkody niż pożytku.

Zła reklama ze skandalu seksualnego

ciasteczka quizów Obrazy Getty

Czasami skandal seksualny pojawia się na pierwszych stronach gazet i ludzie ruszają dalej. Innym razem wyrządza poważne szkody – i na pewno tak jest, gdy dotyczy jednego z dyrektorów wyższego szczebla firmy i 13-letniej dziewczyny.

W 2006 roku starszy wiceprezes ds. marketingu Quiznosa został aresztowany po tym, jak rozpoczął rozmowę z osobą internetową, którą uważał za 13-letnią dziewczynę. W rzeczywistości był to członek wydziału policji w Canon City w stanie Kolorado i po serii sprośnych rozmów umówili się na spotkanie. Nie poszło tak, jak planował: Scott Lippitt został aresztowany pod zarzutem pięciu przestępstw, w tym zwabienia w Internecie, wykorzystywania seksualnego dziecka w Internecie i przestępstwa napaści seksualnej na dziecko.

Według Powiedzenie , Lippitt został zwolniony za kaucją w wysokości 250 000 USD i początkowo nie został zwolniony z Quiznos — zamiast tego został zwolniony na czas nieokreślony. Wkrótce potem Lippitt został zwolniony , chociaż jego adwokat twierdził, że to tylko z powodu złej reklamy. Jakby to nie wystarczyło, by jeszcze bardziej zrujnować wizerunek Quiznosa, okazało się również, że stał on za kampanią reklamową Gąbczaste Małpy i jeszcze bardziej niewygodną, ​​w której wystąpił Baby Bob, niemowlę o dorosłym głosie, które podrywało kobiety. . Jezu.

Darmowe fiasko sub

quizy Instagram

Darmowe jedzenie jest świetne, ale czy wiesz, co nie jest świetne? Gdy firmy są postrzegane jako nie honorujące własnych kuponów i obietnic darmowej żywności.

górska kanapka z mięsem arby

W 2009 roku Quiznos starał się zyskać dobrą wolę dzięki darmowym kanapkom. Zaproponowali umowę bez zobowiązań z nadzieją, że ludzie znów staną w ich drzwiach, ale nie trwało to długo Konsumpcjonista zgłaszał, że klientom odmawia się subskrypcji. Niektóre lokalizacje w ogóle nie honorowały kuponów, inne przyjmowały je tylko wtedy, gdy klienci kupili coś innego, i nie trzeba dodawać, że ludzie nie byli zadowoleni.

Konsumpcjonista poszperali jeszcze trochę i odkryli, że franczyzobiorcy mieli bardzo dobry powód, by nie przyjmować kuponów: nie otrzymywali rekompensaty od korporacji, a zamiast tego oczekiwano, że zjedzą koszt „darmowych” subskrypcji. Kilka dni po rozpoczęciu promocji wewnętrzna notatka sugerowała, że ​​zaczną pomagać franczyzobiorcom w pokrywaniu kosztów promocji, a wtedy powiedzieli, że „pierwszego dnia wydrukowali prawie 200 000 kuponów”, a to jest mnóstwo okrętów podwodnych, które mogą sparaliżować i tak walczące franczyzy. Quiznos obiecał, że to naprawi, ale nie o tym ludzie zapominają.

Restrukturyzacja i wykupy nie powiodły się

quizy Instagram

W obliczu procesów sądowych, konfliktów i wszelkiego rodzaju złej reklamy Quiznos walczył dalej. W 2016 roku firma została przekazana nowemu CEO, byłej CMO Susan Lintonsmith (przez: BizJournals ). Poczyniła pewne znaczące kroki w kierunku zmniejszenia presji na franczyzobiorców, których odeszli, zmniejszając płatności, których musieli dokonywać na rzecz korporacji i uruchamiając nowy program lojalnościowy. Ale za mało, za późno?

Quiznos został kupiony w czerwcu 2018 roku przez prywatną firmę inwestycyjną Nation's Restaurant News ) i chociaż nie cierpieli tak bardzo, jak w poprzednich latach, nadal zamknęli 100 sklepów w 2017 roku. To może nie brzmieć zbytnio w wielkim schemacie rzeczy, ale pamiętaj – w tym momencie, że była jedna czwarta ich sklepów.

Restauracja Biznes obwinia upadek Quiznos na kombinację konkurencji, złego biznesplanu, złych decyzji, ogólnokrajowej recesji, wykupów, bankructwa i złej prasy. To dużo dla każdego łańcucha, z którego mógłby się wyleczyć, a los Quiznosa wciąż jest bardzo w powietrzu — zwłaszcza, gdy inne łańcuchy podrzędne tylko się rozszerzają.