Prawdziwy powód, dla którego należy znieść napiwki

Dla większości z nas wyjście na posiłek i oczekiwanie, że płacimy rachunek, jest drugą naturą. W rzeczywistości wiele osób (w tym ja) po prostu domyślnie otrzyma 20 procent napiwku, o ile obsługa była w połowie przyzwoita, a jedzenie było na równi. A czasami, gdy dostaję serwer, który wykracza poza zapewnianie wyjątkowej obsługi, dodam jeszcze więcej, aby pokazać moje uznanie.

jak podgrzać burrito

Ale dawanie napiwków jest w rzeczywistości kontrowersyjną praktyką z wielu powodów, które mogą nie wydawać się oczywiste, jeśli nie pracujesz w branży. Dodatkowo, jeśli mieszkasz w miejscu, w którym nie jest to zwyczajem, może to wydawać się przesadą. W rzeczywistości istnieje wiele dobrych argumentów przeciwko napiwkom, więc oto kilka powodów, dla których praktyka powinna zostać zniesiona.Klienci nie zawsze są uczciwi

Jest kilku naprawdę świetnych barmanów, kelnerów i kelnerek, które od lat pracują nad doskonaleniem swojego rzemiosła. Pracowałem w branży i nie jest to łatwe, więc zawsze jestem pod wrażeniem, kiedy serwery potrafią zapamiętać całe zamówienie bez pióra i papieru, lub kiedy miksolodzy mogą zrobić kilka drinków naraz bez rozlewania kropli. To prawdziwa przyjemność, gdy Twój serwer ma naturalne zdolności społecznościowe, wiedząc dokładnie, kiedy zażartować, rozpocząć rozmowę lub po prostu zostawić Cię samego z firmą serwującą posiłki.

Problemy pojawiają się jednak, gdy klienci nie przekazują odpowiednio napiwków serwerom za ich wyjątkową obsługę, co może mieć różne przyczyny. Na przykład niektórzy ludzie mogą nie rozumieć, że napiwki powinny opierać się na procentach, więc odbiją kilka dolarów bez obliczania, czego się zwykle oczekuje. Inni ludzie po prostu nie uwierzyć w napiwkach, żeby w ogóle niczego nie zostawiły. A są też ludzie, którzy są po prostu tani – wielu z nich. I to zawsze serwer kończy się niedoborem.

W takich przypadkach lepiej byłoby, gdyby opłata za usługę była wbudowana w koszt posiłku, zamiast polegać na klientach, którzy mogą nie przestrzegać lub nie rozumieć standardowych praktyk napiwków.To nie jest powszechna praktyka

Praktyki napiwkowe różnią się szalenie dookoła świata. W rzeczywistości zwyczaj dawania napiwków w Ameryce spowodował nawet, że niektóre kultury tradycyjnie nie dające napiwków przyjęły tę praktykę ze względu na amerykańską turystykę za granicą.

Niektóre zwyczaje dotyczące napiwków są bardziej powszechne niż inne. Na przykład napiwek jest wpisany do rachunku w wielu częściach świata, co kiedyś było bardziej powszechne w USA z dużymi imprezami w restauracjach. Inne regiony mają różne wartości procentowe, zwykle mniejsze niż 20 procent standardu USA , za świetną obsługę. A w niektórych miejscach po prostu w ogóle nie dajesz napiwku. Na przykład w Norwegii jest bardzo niezwykły dawać napiwki taksówkarzom lub personelowi sprzątającemu w hotelach. Jednak Norwegowie mogą dać napiwek kelnerom w restauracjach, jeśli są wyjątkowi, ale nie jest to obowiązkowe.

Wszystkie te wariacje wystarczą, aby przyprawiać o zawrót głowy, jeśli jesteś podróżnikiem. Z tego powodu sensowne jest całkowite zrezygnowanie z praktyki i poleganie na instytucjach, które ustalają standard rekompensaty dla serwerów. Tego rodzaju usprawnienie usunie zgadywanie zarówno klientom, jak i serwerom.Umożliwia molestowanie seksualne

Praca w branży usługowej oznacza, że ​​musisz znosić wiele ze strony klientów, od ogólnego zepsucia do wręcz chamstwa. Reagowanie na to złe zachowanie może oznaczać utratę tak potrzebnego napiwku.

Czasami jednak wykracza to poza tolerowanie niegrzecznego nastawienia klienta. Według raportu Restaurant Opportunities Centers United, branża restauracyjna jest „największym źródłem zarzutów o molestowanie seksualne wniesionych przez kobiety do Komisji Równych Szans Zatrudnienia (EEOC).” To przerażający fakt, a menedżerowie i współpracownicy nie są jedynymi winowajcami.

W rzeczywistości osoby, które najczęściej molestują seksualnie kelnerki, to ich klienci — 78 procent kelnerek zgłosiło, że klienci wygłaszali lubieżne komentarze lub w jakiś sposób molestowali ich seksualnie. I chociaż można się odwołać, jeśli złożysz skargę lub powiesz coś o kliencie swojemu przełożonemu, prawdopodobnie stracisz te wskazówki, które są Twoim głównym źródłem dochodu.

To bardzo ważny powód do zniesienia napiwków.

Serwery często nie są uczciwie opłacane

Czy wiesz, że płaca minimalna dla serwerów w większości Stanów Zjednoczonych wynosi 2,13 USD za godzinę? I że tak było od 1991 ? Brzmi szalenie, prawda?

Ale to prawda i to standardowa praktyka. Pomysł polega na tym, że serwery będą generować wystarczającą ilość pieniędzy ze swoich napiwków, rekompensując niskie pensje, które właściciele firm muszą zgodnie z prawem płacić swoim pracownikom otrzymującym napiwki we wszystkich stanach z wyjątkiem siedmiu. Tak więc przed napiwkami (i przed wypłatą podatków) kelner lub kelnerka zarabia 17,04 USD podczas ośmiogodzinnej zmiany. Teraz możesz zobaczyć, jak ważne są te wskazówki.

Jeśli dobrze sobie radzisz i pracujesz w restauracji, która ma przyzwoity interes, zwłaszcza w niektóre regiony w USA prawdopodobnie wszystko będzie dobrze. A pracownicy, którzy nie zarabiają odpowiednich kwot, powinni być are zrekompensowany przez ich szefów. Ale to nie zawsze jest gwarancja; Departament Pracy Stanów Zjednoczonych zgłosił oszałamiający 84 procent naruszeń pracodawców nie upewniających się, że ich pracownicy otrzymywali odpowiednie wynagrodzenie.

Można to łatwo rozwiązać za pomocą wymaganej opłaty serwisowej, co sprawiłoby, że napiwki stałyby się przestarzałe. Lub zapłać pracownikom napiwków pełną płacę minimalną jako wynagrodzenie podstawowe, co pozwoli zatrzymać więcej pracowników z biedy .

To sprawia, że ​​dochód jest niepewny

Jeśli pracujesz dla znanego baru lub restauracji, która jest zawsze pełna, prawdopodobnie radzisz sobie całkiem nieźle, jeśli chodzi o zarobki. I prawdopodobnie możesz przewidzieć swoje dochody ze względną dokładnością, co z kolei pozwala obliczyć pieniądze na wydatki na życie bez martwienia się o to, jak różne rzeczy mogą się różnić z tygodnia na tydzień.

Ale sprawy stają się problematyczne, jeśli pracujesz dla nowej restauracji, która nie ma jeszcze dedykowanej bazy klientów, lub dla firmy, która osiąga słabe wyniki bez własnej winy. W takich sytuacjach serwery mogą znaleźć się w dość niepewnej sytuacji sytuacja dochodowa . Trudno argumentować na rzecz napiwków, gdy stwarza to tyle niepewności.

Umożliwia dyskryminację

Oddanie uprawnień do odszkodowań pracowniczych w ręce klientów, a nie instytucji zatrudniającej, naraża pracowników napiwki na ryzyko dyskryminacji. Na przykład jeden nauka wykazali, że serwery afroamerykańskie otrzymują mniej napiwków niż ich odpowiedniki w kolorze innym niż czarne przez klientów wszystkich grup etnicznych. Inne nauka wykazali, że kierowcy czarnych taksówek otrzymują napiwki o jedną trzecią mniej niż ich biali koledzy.

Jest też kwestia płci. Jak wspomniano wcześniej, kobiety są narażone na molestowanie seksualne ze strony klientów – co sprawia, że ​​czarne serwery są podatne na oba rodzaje molestowania i dolne końcówki. Dodatkowo jeden nauka pokazał, że wskazówki kobiety mogą zależeć od tego, jak jest atrakcyjna fizycznie, co stanowi kolejny dowód dyskryminacji.

Tworzy nierówną dynamikę mocy

Zbyt często ludzie zakładają, że kelnerzy i barmani dążą do robienia czegoś innego zawodowo, albo że wykonują te prace na boku, kiedy są w szkole. Ta mentalność podsyca błędne przekonanie, że praca usługowa to niewykwalifikowana siła robocza i że praca w tej branży nie jest pożądana.

Edward Frame, który w 2012 roku zarabiał sześciocyfrową pensję, pracując w restauracji nagrodzonej gwiazdką Michelin, napisał o tym i jak to się ma do napiwków. „Napiwki normalizują to założenie. Zachęca ludzi do myślenia o służbie jako o dodatku — czymś ekstra — a nie o karierze dla milionów osób, z których wielu otrzymuje wynagrodzenie o wiele mniej hojnie niż ja. Ustanawia nierówną dynamikę władzy między gośćmi a kelnerami, zacierając różnicę między obsługą a służebnością”.

Gdyby zniesiono napiwki, dynamika zasilania między klientami a serwerami uległaby znacznej poprawie.

Wskazówki są często podzielone

Kiedy zostawiasz napiwek dla kelnera lub barmana, najlepiej obliczasz go tak, aby odzwierciedlał jakość usług, które otrzymałeś od tej osoby. To ma sens, o ile wskazówka jest tylko do tej osoby.

Ale ponieważ napiwki mogą być tak upartą metodą rekompensaty, niektóre zakłady wykorzystują system, w którym: napiwki są zbierane . Czasami jest logiczny zrób to, zwłaszcza jeśli ilość pieniędzy wydanych przy różnych stołach jest różna; jedna strona może podnieść rachunek (a następnie napiwek), zamawiając przekąski i napoje alkoholowe, podczas gdy inny stolik może być rodziną z małymi dziećmi o mniejszym budżecie. Jeśli typy zostaną zsumowane, serwer z tańszym stołem nie zostanie ukarany, a wszyscy otrzymają sprawiedliwą rekompensatę.

Ale to stwarza zagadkę dla wywrotki i może sprawić, że będą zepsuci, gdy dowiedzą się, że napiwek nie trafia wyłącznie do „właściwej” osoby. A jeśli są naprawdę źli lub leniwi pracownicy, może to ciągnąć napiwki dla wszystkich. W takim razie brać udział w basenie czy nie? Tego rodzaju zamieszanie można wyeliminować, jeśli zrezygnuje się z przechylania.

Serwery też mogą być stronnicze

Tak jak serwery mogą doświadczać dyskryminacji ze strony klientów, tak samo serwery mogą dyskryminować swoich klientów. Według raport Michael Lynn i Glenn Withiam ze Szkoły Administracji Hotelarskiej na Cornell University biali mężczyźni mają zwykle lepszą obsługę niż kobiety, osoby kolorowe, osoby starsze, obcokrajowcy i młodzi ludzie. Jest to prawdopodobnie spowodowane oczekiwaniem serwera, jaki rodzaj napiwku otrzyma od różnych osób, chociaż niektóre serwery mogą być tak samo rasistowskie, wiekowe lub seksistowskie jak każdy inny.

Można argumentować, że pomijając przechylanie się z równania, serwery byłyby bardziej skłonne traktować wszystkich swoich klientów tak samo.