Prawdziwy powód, dla którego Krispy Kreme prawie zbankrutował

Krispy Kreme Joe Raedle/Getty Images

Każdy, kto nie jest totalnym karbofobem, prawdopodobnie ma sekret – lub nie tak sekretny – słabość do Krispy Kreme . Podczas gdy Ameryka (szczególnie Nowa Anglia) może działać dalej Dunkin' a Kanadyjczycy je trochę kochają Tim Hortons Krispy Kreme to niegdyś regionalna ikona południa, która jest teraz znana i kochana na całym świecie. Ale droga do sukcesu nie była bez wzlotów i upadków.

Według Arizona Codzienne niedziela Krispy Kreme powstał w 1937 roku w Winston-Salem w Północnej Karolinie i odniósł tak wielki sukces, że wkrótce rozprzestrzenił się na całe południe. Kiedy jednak jej pierwotny założyciel zmarł na początku lat 70., sieć została wykupiona przez gigantyczny konglomerat Beatrice Foods, który natychmiast poświęcił jakość na rzecz ilości. Krispy Kreme mógł w tym czasie zbankrutować, ale na początku lat 80. około 20 niezadowolonych franczyzobiorców zebrało się i zebrało fundusze na zakup firmy. Wkrótce znaleźli drogę na północ, a w latach 90. Krispy Kremes był kulturowym fenomenem, dostarczanym do Białego Domu Clintona, obchodzonym Seks w wielkim mieście. Jeśli udało ci się przetrwać dekadę bez spróbowania pysznego? Pączek glazurowany Krispy Kreme gorące i świeże z frytownicy, całkowicie nie było Cię w kontakcie.Jak to wszystko poszło nie tak

Znak Krispy Kreme Joe Raedle/Getty Images

W 2001 r. Krispy Kreme wszedł na giełdę nowojorską iw ciągu dwóch lat akcje były wymieniane po 50 dolarów za sztukę. W tym czasie Krispy Kreme posiadało sklepy w Anglii, Australii i Korei i każdego roku produkowało prawie 3 miliardy pączków. A potem nagle to, co kiedyś skwierczyło, zaczęło skwierczeć. Zyski spadły, SEC wszczęła dochodzenie w sprawie podejrzanych praktyk księgowych, a SEO znalazł się na jego uchu.

Co poszło nie tak? Częściowo winne mogło być szaleństwo niskowęglowodanowe z początku XXI wieku, które demonizowało wszystko, co skrobiowe i słodkie. Był też fakt, że po prostu rosły zbyt szybko, do tego stopnia, że ​​ludzie zaczęli mniej kojarzyć sieć ze świeżymi, gorącymi pączkami, a bardziej z niezbyt świeżymi produktami pakowanymi, które stały się wszechobecne w sklepach spożywczych i gazowych stacje. Jak Carl Sibilski z Chicago z agencji doradztwa finansowego Morningstar widział sytuację (poprzez Arizona Codzienne niedziela ), „Rosnęły szybciej, niż były wydajne”. Przewidywał jednak lepszą przyszłość dla firmy pod nowym kierownictwem i tak się stało – w przeciwnym razie byłaby to jedna z tych elegii „pamiętaj o tej marce, której już nie możesz dostać”.

Jak Krispy Kreme się odwrócił

Pączki Krispy Kreme Joe Raedle/Getty Images

W 2006 roku Krispy Kreme mianował nowego dyrektora generalnego, Daryla Brewstera, a jego priorytetem było sprawienie, by walczący łańcuch podniósł się, odkurzył i zaczął wszystko od nowa. Brewster rozmawiał z dziennik 'Wall Street ponad dekadę później o tym, jak udało mu się wykonać to pozornie niemożliwe zadanie. Chociaż powiedział, że dokonali pewnych fundamentalnych zmian, takich jak wdrożenie środków redukcji kosztów i poprawa komunikacji, jednym z kluczy do finansowego zwrotu sieci była ekspansja międzynarodowa. W świetle śledztwa SEC sieć nie mogła dodać więcej krajowych franczyz, dopóki nie uporządkowała swoich finansów, ale pozwolono jej na ekspansję za granicę. Przyjęli również bardziej rygorystyczne standardy, jeśli chodzi o przyjmowanie nowych franczyzobiorców, wymagając od nich doświadczenia w branży restauracyjnej, a więc nie wymagającego dużego szkolenia. Ich nowe międzynarodowe franczyzy pozwoliły sieci na zebranie kapitału potrzebnego do uporządkowania spraw do punktu, w którym mogliby ponownie rozpocząć franczyzę w USA.Jakkolwiek to zrobili, Krispy Kreme po raz drugi zdołał uratować się przed krawędzią katastrofy, a 15+ lat później wzniósł się na nowe wyżyny. Od oferowania bezpłatnych pączków absolwentom szkół średnich i rozszerzania Narodowego Dnia Pączka po tygodniowe obchody po wprowadzanie nowych, szalenie dobrych smaków, takich jak ciasto kokosowe, pudding bananowy i ciasto z błota Mississippi — wygląda na to, że Krispy Kreme planuje zostać na dłużej dobrze długo.