Prawdziwy powód, dla którego absynt jest tak drogi

Absynt

Absynt zawsze niósł ze sobą mistykę, która jest częściowo romantyczna, częściowo jeżąca włosy – i oczywiście żadna ze stron nie opowiada pełnej historii.

W czasach starożytnych kluczowy składnik absyntu, liście piołunu (Artemisia absinthium), były używane w greckich lekach, ale po tym, jak alkoholowa wersja absyntu uderzyła we Francję w latach 40. XIX wieku, pojawiły się kłopoty w postaci szaleństwa, morderstw i uzależnień, co doprowadziło do Kraje europejskie i Ameryka do zakazać kontrowersyjnej substancji w 1900 i 1910 (przez Instytut Historii Nauki ).Podczas gdy fałszywe mity na temat „Zielonej Wróżki” utrzymują się – najczęściej, jak Likier.pl zauważa, że ​​jest halucynogenny — Stany Zjednoczone ponownie zalegalizowały absynt w 2007 roku, o ile poziom tujonu (obecnego w piołunu) jest utrzymywany poniżej 10 części na milion w każdej butelce (poprzez Szlak gorzelniczy ).

Od czasu tego odrodzenia miksolodzy przyjęli wysokoalkoholowy składnik o zabarwieniu lukrecji w koktajlach, takich jak colada, poncz i koktajle (poprzez Entuzjasta wina ). Ale dla tych, którzy chcą tworzyć własne krople absyntu w domu, wysokiej jakości butelki mają swoją cenę.

zamiennik proszku kakaowego

Produkcja i składniki absyntu

destylacja absyntu

Według Alandia , „prawdziwy” absynt kosztuje około 45 dolarów za butelkę, podczas gdy wersje macerowane można znaleźć za około 35 dolarów. Firma wyjaśnia, że ​​metoda polegająca wyłącznie na maceracji jest „mniej kosztowna”, podczas gdy odmiany destylowane są „miększe i łatwiejsze do picia”.Ogólnie rzecz biorąc, producenci wytwarzają absynt wyższej jakości w długotrwałym procesie, który rozpoczyna się od ziół i środków botanicznych podawanych w alkoholu o neutralnym smaku przez 12 do 24 godzin, po czym następuje destylacja i drugi napar, który nadaje absyncie jego charakterystyczny zielony kolor oraz wzmacnia smak i aromat (przez Towarzystwo Piołunu ). Na tym etapie producenci dodają więcej ziół, a następnie garują i ewentualnie leżakują w dębowych beczkach lub stalowych zbiornikach przez okres do jednego roku, aby promować natlenianie.

Oprócz potencjalnie długiego procesu, surowce również prawdopodobnie wpływają na wyższe koszty absyntu. Przewodnik diffforda zauważa, że ​​jej „świętą trójcą” ziół jest piołun grande, zielony anyż i koper florencki, podczas gdy dodatkowe składniki zwykle obejmują drobny piołun, hyzop i melisę. Podczas gdy niektóre z tych ziół są dość powszechne i łatwe w uprawie, nasiona kopru włoskiego florenckiego „trudno znaleźć i są bardzo drogie”, a drobny piołun najlepiej nadaje się tylko do określonych klimatów, takich jak te występujące w basenie Morza Śródziemnego (przez Absinthe Buyers Guide) .

Z jego potencjalnie polaryzującym anyżowym smakiem, rosnącym ABV i cenami z najwyższej półki, być może absynt na zawsze pozostanie czymś w rodzaju niszowego trunku. Ale jego czasami brudna historia w całej historii umacnia jego status jako żywej legendy alkoholu.