Prawdziwa różnica między pochrzynem a słodkimi ziemniakami

słodkie ziemniaki

Większość z nas była przy stole Dziękczynienia i pytała: „Jaka jest różnica między batatami a słodkimi ziemniakami?”. gdy wzięliśmy kęs zapiekanki z batatów w piankach marshmallow (przynajmniej myślimy, że jest zrobiona z batatów), i najprawdopodobniej w pokoju doszło do ogólnego wzruszenia ramion, o czym nikt nie wie. Więc o co chodzi? Czy naprawdę są różne?

Krótko mówiąc, nic się nie różni od batatów i słodkich ziemniaków, które kupujesz w większości amerykańskich sklepów spożywczych. Większość skrobiowych bulw oznaczonych jako pochrzyn w lokalnym sklepie spożywczym to w rzeczywistości po prostu pomarańczowe słodkie ziemniaki.Prawdziwe, oryginalne bataty są jednak bardziej podobne do juki. Mają skórę przypominającą pień drzewa i są nie Słodkie. Są o wiele bardziej podobne do neutralnego smaku ziemniaka rudego niż jakakolwiek odmiana słodkich ziemniaków. Rzeczywiste ignamy są zazwyczaj przygotowywane wraz z mięsem w tradycyjnej kuchni karaibskiej lub zachodnioafrykańskiej i nie są łatwe do zdobycia w USA (za pośrednictwem Smacznego ).

Dlaczego więc powiedziano nam wszystkim, że jemy pochrzyn, skoro nie możesz znaleźć tego konkretnego warzywa korzeniowego w swoim codziennym supermarkecie?

Pomieszanie batatów i słodkich ziemniaków pochodzi z transatlantyckiego handlu niewolnikami

słodkie ziemniaki

Zapnij pasy, bo oto prawda. Podczas transatlantyckiego handlu niewolnikami zachodnioafrykańskie ignamy znajdowały się na czele i w centrum. Handlarze niewolnikami używali tradycyjnego korzenia, aby utrzymać schwytanych ludzi na swoich statkach podczas ich bardzo długiej podróży przez Atlantyk. Podobno zabrali na pokład 100 000 yamów. Może się wydawać, że to dużo, ale biorąc pod uwagę, że przez miesiące karmili setki zniewolonych ludzi, liczba ta jest naprawdę niewielka (poprzez Jedzenie i wino ).Słowo ignam wywodzi się od zachodnioafrykańskich słów „nyami”, „nyam” lub „enyame”, z których wszystkie oznaczają „jeść”. Dzieje się tak dlatego, że korzeń jest podstawą ich diety i kuchni. Warzywo jest głęboko zakorzenione w tamtejszej kulturze, więc kiedy zniewoleni mieszkańcy Afryki Zachodniej napotkali w Ameryce pomarańczowe słodkie ziemniaki, przenieśli tę nazwę, aby zachować swoje duchowe praktyki związane z jedzeniem. Krzysztof Kolumb przywiózł też słodkie ziemniaki z Ameryki Środkowej, więc niekoniecznie pochodzą one również z USA.

Więc następnym razem, gdy pójdziesz po pochrzyn, wiedz, że faktycznie przywieziesz do domu pomarańczowe słodkie ziemniaki z Ameryki Środkowej.