Prawdziwa różnica między białym ryżem a żółtym ryżem

Nieugotowany biały ryż w brązowej misce

Ryż jest jedną z najważniejszych roślin spożywczych na świecie. W rzeczywistości to ziarno jest podstawą diety ponad połowy światowej populacji, zgodnie z Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa . I zgodnie z Smacznego , tna świecie jest ponad 40 000 odmian ryżu.Chociaż brązowy i biały ryż są dość wszechobecne w USA, możesz być mniej zaznajomiony z żółtym ryżem.

Ryż biały i żółty pochodzą z ryżu brązowego. Z brązowego ryżu usunięto tylko zewnętrzną warstwę ziarna, łuskę. Według Wypowiedziane słowo , zewnętrzne otręby, jądro i wewnętrzny zarodek ziarna pozostają na miejscu. Właśnie dlatego brązowy ryż ma bardziej chropowatą konsystencję i orzechowy smak, a gotowanie trwa dłużej niż bardziej rafinowany biały ryż.



Biały ryż to brązowy ryż, który został poddany obróbce w celu usunięcia otrębów i większości zarodków, zgodnie z Tęczowe Żywność . Daje to bardziej skrobiową i kremową konsystencję, którą preferuje wiele osób. Ułatwia również gotowanie białego ryżu, ale pozbawia ziarno niektórych z jego nieodłącznych składników odżywczych. Odmiany białego ryżu są łatwe do znalezienia w supermarkecie i obejmują znane ryże krótkoziarniste, takie jak ryż arborio i ryż sushi, według Moje przepisy , a także ryż średnio- i długoziarnisty, np. aromatyczne odmiany basmati i jaśminowe. Ale co z żółtym ryżem?

Żółty ryż nie jest inną odmianą ryżu per se

Miska żółtego ryżu

Może być zaskakujące, że żółty ryż nie jest w rzeczywistości naturalną odmianą ryżu. To biały ryż, który został przyprawiony i zabarwione przez dodanie Kurkuma lub Szafran — obie przyprawy, które są niezbędne w kuchni azjatyckiej. Według Smacznego , smak kurkumy można określić jako ziemisty i lekko pieprzny. Jest powszechnie stosowany w większości proszków curry. Kurkuma dodaje kulinarnego ciepła do żółtego ryżu, zgodnie z Wypowiedziane słowo .

Drugi składnik żółtego ryżu, szafran, ma słodki, kwiatowy smak. Opisano również, że ma pachnący aromat i „ziemisty” lub „dopracowany” smak, zgodnie z Przyprawa Rumi .



Żółty ryż można kupić z półek supermarketów lub w azjatyckich sklepach spożywczych. Popularne marki sklepów spożywczych wytwarzają żółty ryż, w tym Carolina, Goya i Zatarain's. Możesz także zrobić własny żółty ryż z przepisami takimi jak ten z Wszystkie przepisy , który wykorzystuje kurkumę, czyli ten przepis z Jedzenie.com , który wykorzystuje szafran.