Prawdziwa różnica między mlekiem a mlekiem odparowanym

Mleko odparowane, fasola waniliowa

Jeśli kiedykolwiek byłeś zdezorientowany przez różne rodzaje mleka, nie jesteś sam. Czy jest zrobiony z soi, migdałów, owies , czyli kokosy, mleko udowodniło nam, że nie jest to jedyny produkt. W tej notatce, jaka jest różnica między zwykłym mlekiem a mlekiem skondensowanym?

Podział jest prosty, jeśli chodzi o przeciętny dzbanek mleka w porównaniu z mlekiem odparowanym. Definicja mleka skondensowanego kryje się w nazwie. Mleko zostało podgrzane, aż ponad połowa jego wody wyparuje, a po zakończeniu procesu odparowywania pozostaje gęsta, prawie syropowata konsystencja (poprzez Kuchnia ).A oto kicker: mleko skondensowane jest bogate i ma nieco inny smak niż szklanka zimnego mleka krowiego. Jednak mleko skondensowane nie zostało dosłodzone — w przeciwieństwie do swojego znanego, słodkiego kuzyna, mleka skondensowanego. Ten ostatni został wymyślony w 1856 roku przez Gail Borden, która szukała sposobów na wyprodukowanie produktu mlecznego, który nie psuje się szybko, według New York Times . Należy zauważyć, że kiedy wynaleziono to kremowe mleko w puszkach, zimne, niepasteryzowane mleko często zawierało bakterie, a nawet pasożyty. Innymi słowy, alternatywa dla mleka była prawdopodobnie postrzegana jako dar niebios przez wiele rodzin (via Smithsonian Mag ).

Stosowanie mleka skondensowanego

Brigadeiros z mleka skondensowanego

Dziś nie jesteśmy już tak przerażeni zawartością codziennego mleka (choć wielu jest kwestionowanie korzyści zdrowotnych nabiału). Nie oznacza to, że mleko skondensowane jest przestarzałe. Konsystencja mleka skondensowanego sprawia, że ​​jest to mile widziany dodatek do wielu przepisów. Może dodać aksamitnego dotyku do mac i sera. Może być stosowany jako łatwy środek zagęszczający do zup kremowych. I oczywiście jest to pobłażliwy dodatek do nadzienia do ciast, krówek, a nawet koktajli mlecznych (poprzez Moje przepisy ). W przeciwieństwie do słodzonego mleka skondensowanego, gotowanie z użyciem mleka skondensowanego pozwoli Ci kontrolować, jak słodko smakuje Twoje danie.

Ale jeśli chcesz zaspokoić głód słodyczy, możesz zdecydować się na słodzone mleko skondensowane, które jest tak karmelizowane i bogate, że prawdopodobnie zechcesz nabrać trochę prosto z puszki. Słodzone mleko skondensowane (lub dojarka w języku hiszpańskim), jest szczególnie popularny w deserach latynoamerykańskich, od miękkiej flan po brazylijskie brigadeiro — trufle zrobione ze skondensowanego mleka i zanurzone w posypce. Bądźmy szczerzy: normalne, nieodparowane mleko nigdy nie wytrzymałoby w tych niesamowitych naczyniach (poprzez Mit ).