Prawdziwa różnica między latte a cappuccino

latte, piankowa sztuka Tristan Fewings/Getty Images

Każdego dnia ludzie zamawiają swoje zwykłe Kawa napój podczas przeglądania menu z różnymi rodzajami napojów, które większość kawiarni nazywa „napojami espresso”, ale bardzo niewiele osób potrafi opisać różnicę między latte a cappuccino, mimo że prawdopodobnie próbowały obu. Kiedy wchodzisz do bardziej wyszukanych, ekskluzywnych napojów, różnice mogą być subtelne, co może prowadzić do zamieszania. Dzięki prostemu podziałowi te różnice są znacznie łatwiejsze do zrozumienia.

Cappuccino i latte to włoskie napoje kawowe. Współczesne cappuccino ewoluowało po II wojnie światowej, gdy lepsze ekspresy do kawy stały się łatwiej dostępne w Europie (poprzez Świerk zjada ). Następnie dotarł do Ameryki około 1980 roku, kiedy kawiarnie zaczęły je sprzedawać (poprzez Pieczony ).Cappuccino powstaje poprzez dodanie spienionego mleka i pianki do espresso. Napój składa się w równych częściach z espresso, mleka na parze i pianki, co daje kremowy napój o bogatym smaku (przez Linia zdrowia ). Kluczowym aspektem cappuccino jest pianka, która powinna być gęsta. Niektóre kawiarnie oferują również dodatki, takie jak kakao, cynamon lub bita śmietana do cappuccino (przez Kawa Bros ).

Latte lub cafe latte oznacza bezpośrednio „mleko do kawy”. Pierwotnie były podawane w szklankach, a nie kubkach i nadal są w wielu częściach świata, w tym w niektórych kawiarniach w Stanach Zjednoczonych, które nadal trzymają się tej tradycji. Latte polega na dodaniu spienionego mleka do espresso, zwieńczonego pianką.

Znaczenie proporcji

cappuccino

Stąd bierze się wiele zamieszania. Składniki w cappuccino i latte są takie same, ale różnica tkwi w proporcjach. Latte zawierają więcej gotowanego na parze mleka niż cappuccino (w którym wszystkie składniki są takie same), co z kolei nadaje latte łagodniejszy smak niż cappuccino. Ze względu na różnicę proporcji w latte jest więcej płynu ze względu na wyższy udział mleka na parze. Jeśli oba napoje zostaną pozostawione tak, aby piana opadła, cappuccino będzie wyglądało na znacznie mniejsze.Większość kawiarni serwuje latte w większych rozmiarach niż tradycyjne 8 uncji. Aby zachować proporcję około jednej porcji espresso do 6 uncji mleka na parze, mała lub średnia latte zamówiona w kawiarni może zawierać dwa porcje espresso.

Oba napoje, w swojej tradycyjnej wielkości, zawierają taką samą ilość kofeiny, ponieważ zawartość kawy jest taka sama — jeden strzał espresso. Jednak w przypadku latte wielkość porcji może oznaczać, że w napoju jest więcej kofeiny, ponieważ sam napój jest większą porcją.

Entuzjastom mediów społecznościowych ostatnio serwowano latte z coraz bardziej imponującą grafiką piankową stworzoną przez baristów, którzy je przygotowują, więc latte jest napojem bardziej Instragrammable. Jeśli chodzi o Twoje poranne zamówienie, to Twoje preferencje dla mocniejszego lub bardziej mlecznego smaku określają napój, który najlepiej zaspokoi Twoje podniebienie.