Prawdziwa różnica między wódką zbożową a wódką ziemniaczaną

Butelka wódki

W przypadku wielu alkoholi jest tylko jeden sposób ich przygotowania i jeden zestaw składników do użycia. Na przykład koniak, nie zostaniesz znaleziony zrobiony z niczego poza winogronami (poprzez Przewodnik diffforda ). Jednak wódka jest wyjątkiem od reguły i może być destylowana z wielu składników, w tym jęczmienia, pszenicy, żyta, ziemniaków lub kukurydzy (przez Liść TV ). Niektóre wódki z Europy Wschodniej używają nawet trawy do produkcji wódek.

Łagodność dla napoju wynika z faktu, że federalne przepisy dotyczące samej wódki są dość łagodne. Podczas gdy koniak musi pochodzić z pewnego regionu Francji, wódka musi być po prostu czystym spirytusem destylowanym do 190 stopni. Zapewnia to dużą swobodę w procesie produkcyjnym. Właściwie to dość swobody, żeby niektóre destylarnie eksperymentowały z robieniem wódki z łososia i starych gazet. Tak, dobrze to przeczytałeś.Dwa z najpopularniejszych składników stosowanych w procesie destylacji wódki to zboża i ziemniaki. Ale jaka jest różnica między tymi dwoma?

Różnica między wódką ziemniaczaną a zbożową

Nalewanie szotów wódki

Eksperci uważają, że wódka zbożowa ma mniej smaku niż wódka ziemniaczana, która ma charakterystyczny smak. Dlatego jeśli szukasz wódki o nieco bardziej charakternym charakterze, lepiej poszukaj wódki z ziemniakami. Jeśli szukasz takiego, który łączy się z koktajlami bez nadawania własnego smaku, wódki zbożowe są lepszym wyborem. Popularne wódki zbożowe to między innymi Grey Goose, Smirnoff, Stolichnaya i Ketel One. Chociaż wiele osób uważa, że ​​rosyjska wódka jest często na bazie ziemniaków, jest to w rzeczywistości błędne, ponieważ liczba rosyjskich wódek ziemniaczanych na rynku jest bliska zeru. Marki wódki ziemniaczanej to Boyd & Blair i Woody Creek.

Chociaż w wódce ziemniaczanej nie ma glutenu, może być zaskakujące odkrycie, że wódki zbożowe – nawet pszenne – również są bezglutenowe (poprzez Poza celiakią ). Dzieje się tak, ponieważ proces destylacji usuwa gluten z gotowego produktu.