Prawdziwa różnica między Fajitas a Tacos

mięso fajita z dodatkami i tortillami

Na pierwszy rzut oka fajitas i tacos mogą wydawać się tym samym; w końcu oboje zazwyczaj mają mięso i warzywa do nadzienia zawinięte w tortillę. Ale chociaż są między nimi zdecydowanie podobieństwa, każdy z nich ma swoje unikalne miejsce w kuchni meksykańskiej. Znajomość różnic między nimi nie tylko pomaga dokonywać bardziej świadomych wyborów w menu za każdym razem, gdy jesz na mieście, ale może również sprawić, że gotowanie będzie bardziej autentyczne i smaczne.

Zwłaszcza jeśli zamówiłeś fajitas w restauracji, będziesz wiedział, że usłyszysz je, zanim je zobaczysz. Według Chowhound fajitas są zwykle przyrządzane z grillowanego mięsa (tradycyjnie pieczone mięso , który jest rodzajem steku ze spódnicy, choć niektóre są również przyrządzane z paskami kurczaka), który jest marynowany przed gotowaniem. Prawdopodobnie nie usłyszysz tego samego charakterystycznego dźwięku, jeśli ugotujesz je w domu, ale wiele meksykańskich restauracji przyniesie twoje fajitas wciąż parujące i skwierczące z grilla.strona internetowa meksykańskiej restauracji Eddie's zauważa również, że mięso fajita jest zwykle podawane z grillowaną papryką i cebulą, a czasami warzywa są marynowane obok mięsa. Zwykle, bez względu na to, jakie dodatki są z boku – kwaśna śmietana, salsa, pico de gallo, guacamole, tarty ser – fajitas podaje się z tortillami obok mięsa, więc możesz je samemu wypełnić.

Czym różnią się tacos od fajitas?

cztery tacos na czarnym tle z limonkowymi klinami

Według PopSugar , terminologia to duża różnica między fajitas a tacos. Słowo „fajita” odnosi się do rodzaju podawanego mięsa, podczas gdy „taco” odnosi się do sposobu podawania jedzenia. „Fajita” oznacza po hiszpańsku „małe paski” i odnosi się tylko do mięsa ze steku ze spódnicy (chociaż słowo to jest używane w odniesieniu do wszelkiego rodzaju nadzień w USA, takich jak kurczak czy owoce morza).

Chowhound Zauważa również, że słowo „taco” oznacza po hiszpańsku „wata” lub „wtyczka”, co odnosi się do tego, jak tortilla jest układana na mięsie i nadzieniach. W przeciwieństwie do fajitas, tacos zwykle mają znacznie więcej różnorodności niż tylko grillowane mięso z papryką i cebulą. Tacos może zawierać mięso mielone, paski mięsa, fasolę, jajka lub po prostu cokolwiek chcesz. I zamiast gotować warzywa, zwykle pozostawia się je na surowo na taco i po prostu kroi się je lub sieka. Wreszcie, chociaż niektóre taco mają twarde, chrupiące skorupki, w prawdziwych meksykańskich tacos zwykle używa się kukurydzy lub tortille z mąki opiekana na oleju, a fajitas tradycyjnie podaje się z tortillami z mąki.Granica między nimi może czasami się zamazać, zwłaszcza że można je połączyć, aby zrobić fajita tacos. Ale podczas gdy tacos ewoluowały, aby obejmować prawie nieograniczone możliwości, fajitas nadal są zwykle przygotowywane z grillowanego mięsa i warzyw. Mimo to nie ma żadnych zasad dotyczących tego, czego należy użyć do nadzienia, więc zawsze możesz eksperymentować i tworzyć wymarzone tacos lub fajitas.