Prawdziwa różnica między burbonem a szkocką

dwie szklanki bourbonu z drewnianym tłem

Jeśli zawsze masz w pogotowiu w pełni zaopatrzony wózek barowy, prawdopodobnie znasz już wszystkie drobne różnice między bourbonem i szkocką. Ale jeśli uważasz się za bardziej winowajcę, to te dwie whisky odmiany mogą wydawać się praktycznie takie same. Istnieje jednak kilka kluczowych różnic między tymi dwoma, a gdy poznasz specyfikę tego, co sprawia, że ​​każdy z nich jest wyjątkowy, łatwiej będzie Ci zdecydować między nimi.

Według Linia zdrowia , wszystko whisky jest zrobiona ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? z puree i sfermentowanych ziaren, które mogą obejmować pszenicę, kukurydzę, żyto i jęczmień. Bourbon używa głównie zacieru kukurydzianego i jest produkowany tylko w USA. Przepisy określają, że aby whisky została uznana za bourbon, musi być zrobiona z zacieru zbożowego, który składa się z co najmniej 51 procent kukurydzy, a następnie leżakować w zwęglonych dębowych pojemnikach. Burbon nie ma minimalnego okresu dojrzewania, ale jeśli był leżakowany krócej niż cztery lata, etykieta musi określać, ile lat był postarzany.Burbon ma niepowtarzalny smak, różni się od szkockiej i innych whisky . Tak jak Jedzenie i wino wyjaśnia, że ​​bourbon ma zwykle smak dębu z nutami wanilii i w dużej mierze rozwija ten smak dzięki beczkom, w których się starzeje. Chociaż bourbon nie wymaga minimalnego starzenia, aby można go było nazwać prostym bourbonem, musi dojrzewać przez co najmniej dwa lata i nie zawierać żadnych dodatków barwiących ani aromatyzujących.

Czym różni się szkocka od burbona?

szklanka szkockiej na drewnianym stole

Burbon nie musi pochodzić z Kentucky, ale musi być produkowany w Stanach Zjednoczonych, a szkocka ma podobne ograniczenia. Według Thriller , szkocka to whisky (tak, pisana bez „e”), która została wyprodukowana i destylowana w Szkocji i nie może być prawnie nazywana „szkocką”, chyba że została tam całkowicie wyprodukowana. Scotch używa głównie jęczmienia do zboża, a jak Zjadacz Zauważa się, że jęczmień jest słodowany i podgrzewany na ogniu torfowym, aby nadać whisky niepowtarzalny smak. Szkocka smakuje bardziej dymnie niż bourbon.

Według Food and Wine szkocka przechodzi również inny proces starzenia niż bourbon. Podczas gdy bourbon nie ma minimalnych wymagań dotyczących dojrzewania, szkocka tak — musi być leżakowana przez co najmniej trzy lata, a zwykle dojrzewa jeszcze dłużej, a niektóre popularne marki pozostają w beczce od 12 do 25 lat. Wreszcie istnieje kilka różnych rodzajów szkockiej. Możesz znaleźć szkocką single malt, która jest produkowana w jednej destylarni, lub whisky mieszaną, która łączy kilka single maltów i innych whisky w kolumnowych alembikach. Jeśli normalnie nie pijesz zbyt dużo whisky (lub whisky), prawdopodobnie najlepiej zacząć od bourbonu zamiast szkockiej. Według Thrillist nie jest to dobry punkt wyjścia dla amatorów ze względu na charakterystyczny kęs, ale jeśli bardziej doceniasz whisky, może się okazać, że szkocka może być jeszcze bogatszym doznaniem smakowym niż bourbon.