Prawdziwa różnica między 7UP a Sprite

Butelki 7UP Scott Olson/Getty Images

Chociaż puszka 7UP ma taką samą ilość kalorii jak puszka Sprite i ma ten sam naturalny, cytrynowo-limonkowy smak, różnią się one od siebie na wiele sposobów, poczynając od historii (poprzez NAPÓJ 7 UP i Firma Coca-Cola ).

7UP powstał w 1929 roku autorstwa Charlesa Leipera Grigga. Od tego czasu zmieniło się to całkiem sporo, kiedy napój gazowany był sprzedawany jako Bib-Label Lithiated Lemon-Lime Soda (całkiem kęs, nie?). Oryginalna formuła zawierała w swoim składzie cytrynian litu stabilizujący nastrój, który do dziś jest stosowany w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej i innych zaburzeń nastroju (poprzez Gizmodo ). Niektórzy uważają nawet, że „7” w 7UP odnosi się do masy atomowej litu, chociaż może to być tylko odniesienie do oryginalnych siedmiu składników napoju.jak smakuje opuncja

Choć brzmi to trochę szalenie, nie różni się to całkowicie od oryginalnej Coca-Coli, która w swojej recepturze wykorzystywała liście koki, źródło kokainy (poprzez Insider biznesowy ). W rzeczywistości powodem, dla którego napoje gazowane były wytwarzane z wody gazowanej, jest to, że uważano, że mają właściwości lecznicze, więc włączenie leku do napojów gazowanych nie było wtedy trudne do przełknięcia.

czy Bobby Flay jest w związku?

Sprite startował jako konkurent do 7UP

Krasnoludek Alberto E. Rodriguez/Getty Images

Z drugiej strony Sprite nigdy nie zawierał w swojej formule leku stabilizującego nastrój, a nawet został wynaleziony dopiero w 1959 roku. Podobnie jak 7UP, miał na początku znacznie dłuższą i bardziej niezgrabną nazwę: Clear Lemon Fanta. Zaledwie dwa lata po powstaniu w Niemczech Zachodnich Sprite został wprowadzony na rynek amerykański, aby bezpośrednio konkurować z 7UP (poprzez Rock Hill Coca-Cola ). Jest własnością firmy Coca-Cola. Dziś 7UP jest własnością Niezły dr Pepper w Stanach Zjednoczonych oraz PepsiCo w pozostałej części świata.

Wreszcie istnieją różnice między samymi napojami. Jeśli chodzi o formułowanie, często wskazywanym wyróżnikiem jest sól. Sprite używa w swojej formule cytrynianu sodu, podczas gdy 7UP używa cytrynianu potasu. Jednak jeśli chodzi o smak, może być mniej wyrazisty. O czym świadczy wielokrotność Reddit wątków, niektórzy ludzie mogą wyczuć wyraźne różnice w poziomie słodyczy, pikantności i nagazowania między dwoma napojami, podczas gdy inni po prostu w ogóle nie są w stanie odróżnić tych dwóch napojów. Obecnie na rynku jest znacznie więcej napojów cytrynowo-limonkowych i napojów bezalkoholowych niż tylko Sprite i 7UP, w tym Sierra Mist i Sun Drop.