Molcajete vs. Moździerz i tłuczek: jaka jest różnica?

Moździerz i tłuczek z przyprawami i czosnkiem

Jeśli myślisz o dodaniu moździerza i tłuczka do swojego arsenału narzędzi kuchennych, być może zastanawiasz się, którą wersję kupić. W końcu istnieje prawie tyle wersji tego starożytnego narzędzia, ile jest dzisiaj krajów. Dobry moździerz i tłuczek mogą pomóc w robieniu różnych rzeczy, od mielenia przypraw i orzechów po robienie pasty ze składników, takich jak czosnek , chili i imbiru (przez Smacznego ). Narzędzie może naprawdę otworzyć zupełnie nową drogę do świeżego i ręcznego gotowania.

Ale aby to zrobić, musisz zrozumieć różnice między różnymi typami narzędzia. Moździerz i tłuczki mogą mieć mnóstwo różnych materiałów. Można je znaleźć z różnych kamieni, takich jak marmur i granit, żeliwo, skała wulkaniczna, drewno, a nawet metale, takie jak mosiądz (poprzez Epickie ). Właściwie to materiał, a także projekt, który odróżnia molcajete od innych moździerzy i tłuczek.Na co zwrócić uwagę kupując molcajete lub moździerz i tłuczek

Salsa w molcajete

Molcajete jest tradycyjnie wykonany z jednego kawałka bazaltu, chociaż niektóre są dziś wykonane z betonu i kawałków skały wulkanicznej (przez Grindit ). Podobnie jak w przypadku żeliwa, skała wulkaniczna będzie sezonowała, im częściej jej użyjesz (przez Epickie ). Inną specyficzną cechą, która odróżnia molcajetes od moździerzy i tłuczek, jest to, że miska ma zwykle trzy nogi, które nieznacznie unoszą ją z blatu. Poza materiałem i dodatkowymi nogami w moździerzu, molcajetes są po prostu meksykańską wersją moździerza i tłuczka, który jest często używany do salsy i guacamole .

Zwykłe moździerze i tłuczki są wykonane z miski z szerokim otworem i miniaturową maczugą, której używa się do mielenia składników. Dobre moździerze i tłuczki dla początkujących są wykonane z kamienia, ponieważ są ciężkie i mogą łatwo zmielić wiele różnych składników, ale gładka powierzchnia jest łatwa do czyszczenia, zgodnie z Epickie . Inne materiały mogą być trudniejsze w użyciu i czyszczeniu. Drewno musi być myte i suszone natychmiast po użyciu, a bardziej porowate materiały, takie jak skała wulkaniczna, mogą mieć szersze szczeliny, które mogą utrudniać mielenie mniejszych składników. Zastanów się więc, co najczęściej gotujesz i jak chcesz używać moździerza i tłuczka, zanim go kupisz.