Czy Velveeta to rzeczywiście prawdziwy ser?

ser velveeta Scott Olson/Getty Images

Ok, więc może Velveeta nie ma wyrafinowania starzejącego się Gruyere, ale rzeczy są całkiem pyszne, jeśli chodzi o ubijanie miski queso. Ten gładki i kremowy ser jest podstawą sklepu spożywczego od ponad 100 lat , ale bądźmy realistami przez chwilę... czy Velveeta to naprawdę ser? Z pewnością wygląda jak ser o żółtej konsystencji i stosunkowo seropodobnym smaku, ale nazywanie go serem w 100% certyfikowanym jest nie do przyjęcia.

Technicznie rzecz biorąc, Velveeta jest bardziej kuzynem prawdziwego sera i jest tym, co amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków nazywa „pasteryzowanym przetworzonym serem”. Chemik badawczy USDA, Michael Tunick, powiedział Insider biznesowy to dlatego, że Velveeta jest wytwarzana z połączenia starszych serów zmieszanych ze świeżymi. Na emulgator jest dodawany do zmielonej mieszanki serów, aby związać je ze sobą i wspomóc proces topienia. Tak, to tani sposób na stworzenie produktu serowego, który nie jest w 100% serem, ale z pewnością smakuje całkiem dobrze po rozpuszczeniu na makaronie z muszlami.Co do tego, jak powstał ten oszust sera, cóż, wszystko zaczęło się na początku XX wieku, kiedy Monroe Cheese Company w Nowym Jorku potrzebowała produktywnego sposobu na wykorzystanie całego swojego połamanego sera (poprzez Organ Organiczny ). Szwajcarski imigrant i bohater sera Emil Frey znalazł dość proste rozwiązanie problemu, gdy wziął wszystkie te stare kawałki sera i połączył je z serwatką, produktem ubocznym sera, aby zatrzymać resztki mleczarnia wymieszać razem. Nazwa Velveeta wzięła się oczywiście od słowa „velvet” w odniesieniu do gładkiej konsystencji tego nowego sera frankencheese.

Jeśli chodzi o składniki Velveeta, powiedzmy, że zawiera o kilka więcej niż typowy blok cheddara. Delikatny podsumowując to, co trafia do Velveeta i chociaż cheddar to zwykle tylko „pasteryzowane mleko, sól i enzymy”, siła Velveeta ma mleko i sól plus... koncentrat białka mleka, tłuszcz mleka, koncentrat białka serwatki, fosforan sodu, fosforan wapnia, kwas mlekowy, kwas sorbinowy, cytrynian sodu, alginian sodu, enzymy, apokarotenal, annato, kulturę serową. Uff, to dużo, żeby zrobić trochę płynnego złota.

Hej, jeśli lubisz alginian sodu i apokarotenal w swoich muszlach i ser , kop się. Tylko nie oszukuj się, wierząc, że Velveeta to prawdziwa okazja.