Czy spożywanie kiełkujących ziemniaków jest bezpieczne?

kiełkujący ziemniak

Kiełkujące ziemniaki mogą wyglądać trochę odpychająco, ale co ze smakiem? Czy w ogóle bezpiecznie jest wcisnąć się na te kiełkujące pędy, czy lepiej po prostu wrzucić je do kosza? Jest to z pewnością pytanie, które większość z nas prawdopodobnie zastanawiała się po napotkaniu Ziemniak który trochę za długo chowa się z tyłu spiżarni. Czas raz na zawsze dotrzeć do sedna tej ziemniaczanej tajemnicy.

Krótka odpowiedź brzmi „tak”, nadal możesz jeść ziemniaka, który zaczął kiełkować. Trzymaj się jednak. Zanim pójdziesz i złapiesz kiełkującego ziemniaka, żeby go trochę ubić frytki , zdecydowanie więcej musisz wiedzieć tutaj. Na wynos rozmawiał z Kendrą Keenan z Potatoes USA, która powiedziała: „Tak, nadal można je bezpiecznie jeść, o ile zdejmiesz kiełki lub oczy”. Ważną rzeczą do sprawdzenia jest również to, czy ziemniak jest nadal jędrny. Po tym, jak zacznie się kurczyć, a tekstura stanie się trochę gąbczasta, prawdopodobnie powinieneś ją porzucić.Należy zauważyć, że Narodowe Stołeczne Centrum Zatruć zaleca podrzucanie kiełkujących ziemniaków, ze względu na ryzyko potencjalnej toksyczności. Aby rzucić ci trochę nauki, ziemniaki zawierają dwa rodzaje naturalnych toksyn zwanych glikoalkaloidami — solaninę i chakoninę. Poziom tych glikoalkaloidów jest na tyle niski, że są nieszkodliwe w ziemniaku, który nie zaczął kiełkować i nie zazielenił się. Jednak gdy chlorofil zaczyna nadmiernie dojrzewać ziemniaki, poziomy tych toksyn drastycznie wzrastają wraz z wysokim stężeniem w kiełkach i zielonej skórce ziemniaka. Po zjedzeniu ziemniak może wywołać różnego rodzaju złe objawy, takie jak wymioty, ból brzucha, gorączka i dezorientacja. Jednak, peeling a usuwanie kiełków powinno temu zapobiec. I dobrą wiadomością jest to, że ziemniaki z wysokim poziomem glikoalkaloidów dają naszym kubkom smakowym ostrzeżenie przed toksyny o nieprzyjemnym gorzkim smaku.

Najważniejsze jest to, że zawsze dobrym pomysłem jest wycięcie wszelkich kiełków lub zielonych plam – a jeśli ta łopatka nie jest jędrna i smakuje obrzydliwie, za wszelką cenę, odrzuć ją.