Składnik, którego będziesz zaskoczony, znajduje się w kanapce z kurczakiem, którą jesz

Torba Chick-fil-A Mandel Ngan/Getty Images

Laska-fil-A ma coś z kultu — każda sieć restauracji, która jest w stanie skłonić swoich klientów do przebierania się za krowy w zamian za darmowe jedzenie, robi coś dobrze.

Oczywiście pozycja w menu, która zapoczątkowała całe imperium, jest ich oryginalna kanapka z kurczakiem , pierś z kurczaka bez kości i skóry na posmarowanej masłem bułce z dwoma piklami. Chociaż wydaje się, że byłby to dość prosty przepis, w rzeczywistości na stronie internetowej wymieniono dziesiątki składników dla kanapki będącej znakiem firmowym (poprzez Laska-fil-A ).Wśród tych składników jest MSG, czyli glutaminian sodu. Chociaż MSG jest często kojarzony z chińską żywnością, jest stosowany w żywności tak zróżnicowanej, jak Doritos i rosół z makaronem Campbell's (przez Linia zdrowia ).

MSG szturmem podbija świat (i Chick-fil-A)

Dwóch mężczyzn je Chick-fil-A Robyn Beck/Getty Images

MSG został odkryty przez japońskiego chemika Kikunae Ikedę ponad 100 lat temu (poprzez Smithsonian ). Ikeda próbowała stworzyć związek, który sztucznie tworzy unikalny japoński smak flavor umami , najlepiej opisać jako ziemisty i mięsisty pikantny smak, który nie mieści się w kategoriach gorzkiego, słonego, słodkiego lub kwaśnego (poprzez HuffPost ).

Wodorosty od dawna są używane do tworzenia smaku umami w kuchni japońskiej, a Ikeda eksperymentowała z umożliwieniem odparowania naturalnie występujących w wodorostach płynów. Po kilku dniach wodorosty wytworzyły kryształy, które Ikeda skosztował i rozpoznał jako smak umami, który próbował wytworzyć. Wyizolowanym przez niego związkiem chemicznym był kwas glutaminowy, który można znaleźć w mięsie, a także w produktach niemięsnych, takich jak pomidory i parmezan.Czy MSG w twojej kanapce Chick-fil-A jest naprawdę takie złe?

Kanapka Chick-fil-A

Agencja ds. Żywności i Leków szacuje, że przeciętny Amerykanin codziennie spożywa około 13 gramów naturalnie występującego kwasu glutaminowego z porcji żywności. Rok po swoim pierwotnym odkryciu, w 1909, Ikeda rozpoczął masową produkcję związku poprzez fermentację białek roślinnych, a marka została nazwana „Ajinomoto”, co oznacza „esencję smaku”. Był szeroko stosowany w japońskich kuchniach, aby dodać mięsny smak potrawom lub po prostu pogłębić smak.

substytut sera cotija

MSG od dawna ma jednak negatywne skojarzenia, a niektórzy ludzie twierdzą, że są na niego uczuleni. Chociaż uznaje się, że „niewielka grupa ludzi ma negatywne reakcje, które są bezpośrednio związane z glutaminianem”, pojawiły się ostatnio argumenty, że krucjata przeciwko MSG ma więcej wspólnego z rasizmem i ksenofobią niż z nauką (poprzez PięćTrzydzieści Osiem ).

Podobnie jak wiele innych spożywanych przez nas produktów spożywczych, MSG dodaje się do potraw tak znanych, jak kanapka z kurczakiem Chick-fil-A, po prostu jako wzmacniacz smaku – a nie kulinarny straszak.Kategorie Jak Opinie Zabawa